Chorzowski skansen inwestuje, by wszystko było po staremu. Inwestycje w Muzeum - Górnośląskim Parku Etnograficznym w 2024 r.

Ponad milion złotych wyda na inwestycje jeszcze w tym roku chorzowski skansen, czyli Muzeum - Górnośląski Park Etnograficzny. Kilka ważnych obiektów przejdzie remont, by wyglądały tak jak wtedy, gdy powstały.

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Parku Śląskim w Chorzowie to oaza sielskiej wsi i spokoju w centrum aglomeracji. To miejsce ma wiernych fanów, którzy lubią odpoczywać wśród wiejskich chałup sprowadzonych tu z różnych miejsc województwa śląskiego. Muzeum prowadzi też szeroko zakrojoną działalność edukacyjną i kulturalną. W tym roku szykuje się tu kilka solidnych remontów. Po to, żeby wszystko wyglądało jak dawniej.

Remont budynku przy głównym wejściu do skansenu

Już zaczął się pierwszy etap remontu budynku wielofunkcyjnego, który dotyczy naprawy poszycia dachowego oraz impregnacji drewnianej elewacji. To ten dość wysoki jak na skansen budynek po prawej stronie od głównego wejścia. Jednak prace nie zakłócają funkcjonowania zaplecza budynku muzeum, w którym na bieżąco prowadzone są warsztaty, lekcje muzealne, wykłady oraz konferencje,

Remont tego budynku jest finansowany z dotacji celowej w wysokości 352 000 zł, przyznanej przez Zarząd Województwa Śląskiego

- W okresie letnim przeprowadzimy również prace konserwatorskie i remontowe zabytkowych budynków na ekspozycji. Zadania te są szczególne ważne dla zachowania dziedzictwa i dawnego krajobrazu, który mogą poznawać kolejne pokolenia zwiedzających - mówi Paulina Cius-Górska, dyrektor Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny.

Wiatrak z Grzawy będzie pracował

W tym roku dawny blask i pełną sprawność odzyska również jeden z najbardziej okazałych i rozpoznawalnych obiektów – wiatrak z Grzawy. Zostanie przeprowadzona naprawa i konserwacja jego mechanizmów, stabilizacja budynku i ponowny montaż skrzydeł. Efektem tych działań (prócz zabezpieczenia i poprawy stanu samego zabytku) będzie przywrócenie możliwości przeprowadzania pokazów pracy wiatraka.

Planowane prace dotyczą przede wszystkim wymian zniszczonych pokryć dachowych ze słomy. Nowe strzechy zostaną położone na chlewie z Kobióra, stodole z Brzeźć, szopach na narzędzia i wozy z Kryr usytuowanych w zagrodzie bogatego chłopa z Frydka. Remont obejmie także naprawę zniszczonych elementów konstrukcji budynków, oraz montaż nowej podłogi w stodole.

Pokrycie dachowe, tym razem z desek, zostanie także wymienione na spichlerzu z Brennej. Inny charakter będą miały prace w chałupie ze Strzemieszyc – tu planowana jest wymiana zniszczonych wewnętrznych tynków.

Koszt inwestycji finansowany w całości z budżetu Województwa Śląskiego dzięki przyznanej dotacji celowej wyniesie 838 000 zł.

Muzeum - Górnośląski Park Etnograficzny,

ul. Parkowa 25, Chorzów

Godziny otwarcia

MAJ – SIERPIEŃ

Pon.: 9.00-19.00. Wstęp do 18.00.

W poniedziałki wstęp do Muzeum jest bezpłatny (zwiedzanie spacerowe, wnętrza obiektów nieudostępnione).

Wt. – Pt.: 9.00-19.00. Wstęp do 18.00, obiekty udostępnione również do 18:00.

Sob. – Niedz.: 10.00-19.00. Wstęp do 18.00, obiekty udostępnione do 18:00

BILETY WSTĘPU INDYWIDUALNE I IMPREZOWE

  • normalny: 20 zł
  • ulgowy: 12 zł*
  • specjalny: 5 zł**
  • dzieci w wieku do 3 latwejście za darmo | dzieci w wieku od 3 do 7 lat: 5 zł
  • rodzinny: 50 zł (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci)
  • Msza Święta w kościele: 5 zł (bilety dostępne w sprzedaży w kasie od ul. Kadeckiej, płatność jedynie gotówką)
  • karnet imienny na 10 wejść (ważny rok od daty zakupu): 120 zł
  • spacerowy 10 zł (od listopada do kwietnia)

Bilet do Parku Śląskiego (uprawnia do wstępu na teren Muzeum GPE, Wesołego Miasteczka, ZOO i Planetarium) – obowiązuje cena ustalona przez Park Śląski.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon