Historia na jednym zdjęciu. Chruszczow na "Wujku" i jego legendarna rozmowa ze śląskim górnikiem

Ta niecodzienna fotografia, pochodzaca ze wspomnień Franciszka Wszołka, nieżyjącego już dyrektora kopalni WUJEK w Katowicach oraz wiceministra górnictwa i energetyki, powstała podczas wizyty sowieckiego przywódcy Nikity Chruszczowa w katowickiej kopalni "Wujek".

Franciszek Wszołek, "Tak było. Wspomnienia"/SBC
Chruszczow w dyspozytorni koplani "Wujek"

Chruszczow był na Śląsku w 1959 roku. Jego przyjazd zostawił po sobie genialną anegdotę Wszołka. Odwiedzający dyspozytornię kopalni "Wujek" w Katowicach Chruszczow miał rozmawiać przez krótkofalówkę z górnikiem na dole i doznać szoku, gdy tamten powiedział mu, iż zna język rosyjski, ponieważ w szeregach Wehrmachtu walczył z Armią Czerwoną. A co więcej na Śląsku podobnych mu było wielu. Setki i tysiące Ślązaków było w Wermachcie i walczyliśmy z Armią Czerwoną!!! - oznajmił.

Gomułka, Gierek, Mitręga i pozostali polscy "oficjele" zaczęli gwałtownie na raz tłumaczyć Chruszczowowi, że Ślązacy służący w Wermachcie to była normalność! Chruszczow się dosłownie wściekł - wspomina Wszołek. Irytacji pierwszego sekretarza KC KPZR nie złagodziło zapewnienie go przez górnika, że teraz należy do PZPR i jest komunistą. Humor przywróciło mu dopiero kilka kieliszków koniaku, wychylonych w dyrektorskim gabinecie Wszołka.

Czy opisana przez dyrektora, przekomiczna rozmowa naprawdę miała miejsce, tego ze stuprocentową pewnością stwierdzić nie można. Jednak fotografia potwierdza, iż Chruszczow w dyspozytorni "Wujka" przecież był i przez krótkofalówkę rozmawiał. Fotograf uwiecznił również wspominanych przez Wszołka Władysława Gomułkę, Edwarda Gierka i Jana Mitręgę. Tyle tylko, że całemu towarzystwu na zdjęciu humor ewidentnie dopisuje. Wszyscy, z Chruszczowem włącznie, są czymś wręcz ubawieni. Może fotografię wykonano jeszcze przed poruszeniem kłopotliwego tematu (wówczas znacznie bardziej niż dziś) Ślązaków w Wehrmachcie? Być może też Wszołek nieco podkoloryzował swoją relację, a złość Chruszczowa była jedynie udawana.

Zmarły niestety w 2021 roku Franciszek Wszołek tych watpliwości już nie rozwieje.

Leonid Breżniew w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Głowy państw omijają Śląsk. Muszą nam wystarczyć nam wspomnienia o pijanym Chruszczowie i jeszcze bardziej pijanym Breżniewie

Autor: Tomasz Borówka

10/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

"Duchy wojny mówią do nas"

Jest nowa książka Alojzego Lyski o Ślązakach w Wehrmachcie

Franciszek Pieczka jako Gustlik Jeleń

Pancerny Gustlik. Jak bardzo był śląski?

Wejście główne do WPKiW w latach 50.

Główne wejście do WPKiW. Mamy najstarsze zdjęcia

Księża na autonomicznym Śląsku

Budżetówka na autonomicznym Śląsku? Kościelne eldorado

Byt muzeum gornoslaskie

Znasz przeszłość Bytomia? Rozwiąż quiz historyczny

Defilada w Katowicach

Jak dobrze znasz Katowice z lat 1922-1939? QUIZ

Stalowe domy Rokitnica Zabrze

Stalowe domy w Zabrzu. Oryginały, jakich świat nie widział