Historia na jednym zdjęciu. Chruszczow na "Wujku" i jego legendarna rozmowa ze śląskim górnikiem

Ta niecodzienna fotografia, pochodzaca ze wspomnień Franciszka Wszołka, nieżyjącego już dyrektora kopalni WUJEK w Katowicach oraz wiceministra górnictwa i energetyki, powstała podczas wizyty sowieckiego przywódcy Nikity Chruszczowa w katowickiej kopalni "Wujek".

Franciszek Wszołek, "Tak było. Wspomnienia"/SBC
Chruszczow w dyspozytorni koplani "Wujek"

Chruszczow był na Śląsku w 1959 roku. Jego przyjazd zostawił po sobie genialną anegdotę Wszołka. Odwiedzający dyspozytornię kopalni "Wujek" w Katowicach Chruszczow miał rozmawiać przez krótkofalówkę z górnikiem na dole i doznać szoku, gdy tamten powiedział mu, iż zna język rosyjski, ponieważ w szeregach Wehrmachtu walczył z Armią Czerwoną. A co więcej na Śląsku podobnych mu było wielu. Setki i tysiące Ślązaków było w Wermachcie i walczyliśmy z Armią Czerwoną!!! - oznajmił.

Gomułka, Gierek, Mitręga i pozostali polscy "oficjele" zaczęli gwałtownie na raz tłumaczyć Chruszczowowi, że Ślązacy służący w Wermachcie to była normalność! Chruszczow się dosłownie wściekł - wspomina Wszołek. Irytacji pierwszego sekretarza KC KPZR nie złagodziło zapewnienie go przez górnika, że teraz należy do PZPR i jest komunistą. Humor przywróciło mu dopiero kilka kieliszków koniaku, wychylonych w dyrektorskim gabinecie Wszołka.

Czy opisana przez dyrektora, przekomiczna rozmowa naprawdę miała miejsce, tego ze stuprocentową pewnością stwierdzić nie można. Jednak fotografia potwierdza, iż Chruszczow w dyspozytorni "Wujka" przecież był i przez krótkofalówkę rozmawiał. Fotograf uwiecznił również wspominanych przez Wszołka Władysława Gomułkę, Edwarda Gierka i Jana Mitręgę. Tyle tylko, że całemu towarzystwu na zdjęciu humor ewidentnie dopisuje. Wszyscy, z Chruszczowem włącznie, są czymś wręcz ubawieni. Może fotografię wykonano jeszcze przed poruszeniem kłopotliwego tematu (wówczas znacznie bardziej niż dziś) Ślązaków w Wehrmachcie? Być może też Wszołek nieco podkoloryzował swoją relację, a złość Chruszczowa była jedynie udawana.

Zmarły niestety w 2021 roku Franciszek Wszołek tych watpliwości już nie rozwieje.

Leonid Breżniew w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Głowy państw omijają Śląsk. Muszą nam wystarczyć nam wspomnienia o pijanym Chruszczowie i jeszcze bardziej pijanym Breżniewie

Autor: Tomasz Borówka

10/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

"Duchy wojny mówią do nas"

Jest nowa książka Alojzego Lyski o Ślązakach w Wehrmachcie

Franciszek Pieczka jako Gustlik Jeleń

Pancerny Gustlik. Jak bardzo był śląski?

Familoki Czerwionka Leszczyny 30

15 hektarów najpiękniejszych śląskich familoków

Trockenberg

Sucha Góra. Tu zaczął się przemysł na Górnym Śląsku

Zdjęcia lotnicze Bytomia

Kiedy nie było dronów. Zdjęcia dawnego Bytomia z powietrza

Karolina Jakoweńko

Karolina Jakoweńko: Dotykamy tego, bo się wydarzył Holokaust

Dzieci cieszyn

Najlepsze książki o historii Śląska powstawały w PRL?