Co osiągnęły sejmowe zespoły do spraw województwa śląskiego? Jak dotąd nic. Czy w tej kadencji coś się zmieni? „Nie przekreślałbym go”

W poprzednich latach zespoły parlamentarne ds. województwa śląskiego łączyła zerowa efektywność i brak jakichkolwiek osiągnięć dla regionu. Po co więc w ogóle go powoływać? Kadencja dopiero się rozpoczęła, nie przekreślałbym jeszcze tego zespołu. Moim zdaniem taki zespół ma sens. Daje inną przestrzeń do rozmowy – mówił poseł KO Łukasz Ściebiorowski w Rozmowie Dnia na antenie Radia Piekary.

Łukasz Ściebiorowski

Z samorządu do Sejmu

Poseł Koalicji Obywatelskiej Łukasz Ściebiorowski 13 lat spędził w samorządzie jako radny i przewodniczący Rady Miasta w Piekarach Śląskich. Biorąc pod uwagę wątpliwy merytorycznie poziom debaty politycznej w Sejmie, czy warto było zostawiać piekarski samorząd?

– Takie przyszło zobowiązanie, taka była wola wyborców, żebym ten mandat poselski pełnił. Praca w samorządzie jest inna. W Sejmie to polityka przez duże „P”. W piekarskim samorządzie staraliśmy się robić polityki jak najmniej, chociaż wdzierała się do nas w wielu aspektach – mówił poseł KO.

Wybór do Sejmu wiązał się dla Ściebiorowskiego ze zmianami życiowymi i zawodowymi. Jak dodał, wziąłem to jak swoje, ten mandat poselski. Był inicjatorem powstania Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Twórców i Promocji Polskiej Muzyki Rozrywkowej, którego został przewodniczącym. W zespole obecni są na razie jedynie posłowie KO i Polski 2050. Ściebiorowski zaznaczył, że każdy poseł może się dopisać podczas kadencji, ponieważ zespoły nie są ograniczone takimi ustaleniami jak członkostwa w komisji, gdzie zależy to m.in. od wielkości danego klubu parlamentarnego. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Od razu zgłosiło się do mnie wiele środowisk muzycznych, twórców, z różnymi postulatami przede wszystkim dotyczącymi ochrony ich praw i wsparcia. To są też kwestie związane z prawem unijnym. Polscy twórcy mają swoje racje, że nie zawsze są równo traktowani wskazał Ściebiorowski.

Zespół ds. województwa śląskiego? Jak dotąd: zero osiągnięć

W poprzednich kadencjach posłowie PiS powoływali zespoły do spraw województwa śląskiego, a posłowie PO swoje. Łączyła je delikatnie mówiąc mała efektywność i nieprzemęczanie się ich członków: zero osiągnięć i zero porozumień. Czy jest zatem w ogóle sens istnienia takiego zespołu również w nowej kadencji Sejmu?

Ma sens, daje to inną przestrzeń do rozmowy. Czasami na komisjach jest tak dużo tematów do rozmowy ogólnopolskich, że na regionalne nie zawsze jest czas. Apeluję do koleżanek i kolegów posłów z województwa śląskiego ze wszystkich ugrupowań: spotkajmy się. Nie sprowadzałbym jednak wszystkiego do zespołu parlamentarnego, bo jest wiele innej przestrzeni do współpracy odpowiedział poseł.

Jak dodał, kadencja dopiero się rozpoczęła, więc nie należy przekreślać zespołu. Łukasz Ściebiorowski podkreślił jednak, że o sprawy regionu powinni zabiegać przede wszystkim poszczególni posłowie wybrani z województwa śląskiego.

Pieniądze na stadion Ruchu Chorzów Jest zmiana optyki

Może Cię zainteresować:

Pieniądze na stadion Ruchu Chorzów. Jest „zmiana optyki”, ale „temat nie jest zamknięty”

Autor: Maciej Poloczek

06/02/2024

Maciej Kopiec 2023

Może Cię zainteresować:

„Lewica jest przygotowana do samodzielnego startu”. Senator Maciej Kopiec o wyborach samorządowych i planach Lewicy w województwie śląskim

Autor: Szymon Karpe

06/02/2024

Dobromir sosnierz konfederacja

Może Cię zainteresować:

Dobromir Sośnierz kandydatem na prezydenta Katowic? ,,Nie ma takiego tematu, ktoś to sobie wymyślił". Czy Konfederacja dołączy do pojedynku Krupa vs Durał?

Autor: Szymon Karpe

06/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon