Co ile wymieniać filtr powietrza i kabinowy?

Regularna wymiana filtra powietrza i kabinowego to sposób na zadbanie nie tylko o silnik, ale też o stan zdrowia kierowcy i pasażerów. Nie warto zapominać o kontrolowaniu tych filtrów, ponieważ ich jakość i odpowiednio często wymiana mają równie duże znaczenie jak dobre ubezpieczenie na auto czy regularne przeglądy techniczne!

Co ile wymieniać filtr powietrza i kabinowy?

Wymiana filtra powietrza i kabinowego – z jakiego powodu jest tak istotna?

Choć niektórzy kierowcy uważają, że filtr kabinowy i powietrza to synonimy, wcale tak nie jest! Filtr powietrza to dosłownie płuca samochodu. Odpowiada on za to, aby w silniku nie gromadziły się różnego typu zanieczyszczenia. Nawet niewielkie drobinki pyłu i kurzu mogą wyrządzić w silniku wiele szkód, dlatego tak ważna jest jego regularna wymiana.

Z kolei filtr kabinowy wpływa na zdrowie kierowcy i podróżujących autem pasażerów. Jego głównym zadaniem jest dokładne filtrowanie powietrza, które dostaje się do kabiny samochodu. Jest ono oczyszczanie z różnego typu alergenów, kurzu czy innych zanieczyszczeń. Dzięki niemu powietrze w aucie jest czyste, a oddychanie nie sprawia żadnych trudności.

Jak często należy wymieniać filtr powietrza i kabinowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – głównie dlatego, że producenci filtrów podają bardzo różne zalecenia, jeśli chodzi o częstotliwość wymiany konkretnych filtrów. Warto więc sprawdzić, co dokładnie w tym zakresie poleca konkretny producent. Czas działania filtrów może różnić się w zależności od zastosowanych materiałów i rozwiązań.

Na ogół przyjmuje się jednak, że na wymianę filtra powietrza i kabinowego należy zdecydować się po przejechaniu około 15–20 tysięcy kilometrów. Rozbieżność jest dość duża, dlatego dodatkowo zalecana jest wymiana raz do roku, nawet jeśli samochód przejechał nieco mniej niż 15 tysięcy kilometrów. Jeśli natomiast kierowca często pokonuje długie dystanse i rocznie pokonuje naprawdę długie trasy, warto rozważyć wymianę filtrów raz na pół roku.

Dlaczego zainwestować w dobre filtry ?

Bardzo duże znaczenie ma wybór filtrów dobrej jakości. Obecnie dostępne są różnego typu ciekawe rozwiązania, jak na przykład filtry kabinowe z węglem lub jonami srebra. Dzięki temu powietrze w kabinie będzie jeszcze czystsze, co przełoży się na lepszy stan zdrowia kierowcy i pasażerów.

To samo dotyczy filtrów powietrza. Im lepszy będzie dany filtr, tym bardziej wydłużona zostanie żywotność silnika, a ryzyko poważnych usterek będzie mniejsze. Kierowcy mają do wyboru filtry z jonizatorem czy osuszaczem – dzięki temu można dopasować je do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie na auto – nie zapomnij o odpowiedniej polisie

Regularne dbanie o auto to podstawa. Mowa tu nie tylko o wymianie filtra powietrza czy kabinowego, ale też o przeglądach technicznych i stosowaniu części dobrej jakości. Duże znaczenie ma także odpowiednio dobrane ubezpieczenie na auto. Dzięki niemu zyskasz poczucie bezpieczeństwa, a także profesjonalną pomoc w sytuacji, gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa w wyniku zdarzenia objętego ubezpieczeniem.

Wystarczy, że oprócz obowiązkowego OC zdecydujesz się na zakup AutoCasco czy Auto Assistance. W ten sposób zyskasz kompleksową ochronę, która w przypadku AC obejmuje wypłacenie odszkodowania za szkodę polegającą na uszkodzeniu ubezpieczonego pojazdu. Z kolei Asisstance może zapewnić m.in. pomoc techniczną i holowanie auta. Dokładny zakres każdego ubezpieczenia wybierzesz przed podpisaniem umowy.

W ofercie LINK4 znajdziesz różne rodzaje ubezpieczenia na auto, dzięki czemu dopasujesz zakres ochrony do swoich oczekiwań. Już teraz porozmawiaj bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4, który przedstawi Ci warianty ubezpieczenia i sfinalizuje ich zakup.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon