Co łączy Górnik Piaski z Chelsea Londyn? Guliano Pagano zawodnik klubu z Czeladzi

Niektórzy (złośliwie?) na Czeladź mówią „Czelsi”. Okazało się, że mają trochę racji. W klubie Górnik Piaski, występującym w lidze okręgowej, na prawym skrzydle gra Guliano Pagano, który jest trenerem mentalnym argentyńskiego mistrza świata w piłce nożnej Enzo Fernandeza występującego w Chelsea Londyn.

Guliano Pagano, zwany „Giuly”, przybył z Ameryki Południowej do Europy trzy lata temu. W Górniku Piaski jest niemal od roku. Początkowo był wypożyczony z klubu Górnik 09 Mysłowice, ale po rundzie wiosennej stał się pełnoprawnym zawodnikiem klubu z Czeladzi występującego w lidze okręgowej.

- Pamiętam, że wszedłem któregoś dnia do naszej salki konferencyjnej i zobaczyłem Guliego na macie, ćwiczącego jogę naprzeciw monitora komputera. Jakież było moje zdziwienie, gdy na ekranie zobaczyłem Enzo Fernandeza. Miałem ochotę pozdrowić, ale nie chciałem przeszkadzać obu zawodnikom w medytacji, więc tylko się do niego uśmiechnąłem – wspomina Paweł Cyz, wiceprezes Górnika Piaski.

Piłkarz Chelsea Londyn trenuje w Czeladzi? No nie, ale… z Czeladzi

Paweł Cyz dodaje, że po zakończonej sesji zapytał Giuliego czy przypadkiem nie pomylił Enzo Fernandeza z kimś podobnym. Zawodnik Górnika Piaski wyjaśnił, że współpracuje z Enzo od dłuższego czasu. Poznali się w Lizbonie przez wspólnego znajomego. Fernandez wiedząc, że „Giuly” zajmuje się kształceniem mentalnym zawodników zaproponował mu krótką rozmowę z defensywnym pomocnikiem reprezentacji Argentyny.

- Początkowo nie mogłem w to uwierzyć. Ciężko było powstrzymać tremę przed pierwszą rozmową. Enzo okazała się jednak niezwykle towarzyskim i otwartym człowiekiem i szybko złapaliśmy wspólny lot. Nasza współpraca trwa od roku i opiera się głównie na sesjach internetowych, które wykonuje z budynku klubowego Górnika Piaski. Podsuwam Enzo narzędzia i rozwiązania, dzięki którym staje się lepszym piłkarzem. Odczuwam dumę, że mogę pracować z jednym z najlepszych pomocników na świecie. Odległość pomiędzy Czeladzią a Chelsea nie stanowi tu żadnego problemu, choć wiele osób nie dowierza w tę współpracę, pytając: Dlaczego jesteś w Czeladzi, a nie stolicy Anglii? – mówi Guliano Pagano.

Górnik Piaski. Tradycja sięgająca 1924 r.

Górnik Piaski to klub, którego historia jest mocno związana z tradycją górniczą – na terenie miasta funkcjonowała kopalnia Saturn, dzięki której powstała dzielnica Piaski. Klub powstał w 1924 r. i początkowo występował pod nazwą KS „Gwiazda”, by w 1950 r. przyjąć nazwę K.S. Górnik Piaski.

Od początku istnienia tworzą go lokalni patrioci. W 2000 r. KS. Górnik Piaski został reaktywowany przez grupę piłkarzy społeczników. Od tamtego czasu dwukrotnie bił się o trzecią ligę. Aktualnie występuje w lidze okręgowej, szykując się do obchodów 100-lecia klubu.

Klub poza działalnością sportową mocno angażuje się w działalność społeczną: za zwycięstwa sadził drzewa, finansował obozy dla słabiej sytuowanych młodych graczy, a aktualnie wspiera akcję adopcji psów z sosnowieckiego schroniska. Jedną z ikon klubu jest Aleksander Pietrzykowski – związanym z nim od ponad 70 lat!

Joachim marx

Może Cię zainteresować:

Kim był Joachim Marx? "To był taki harpagon, że jak obrońca się na nim powiesił, to on i tak biegł dalej"

Autor: Redakcja

11/11/2023

Czeladz piaski

Może Cię zainteresować:

Czy za Brynicą, w Zagłębiu, są familoki? Fragment książki Kamila Iwanickiego "Familoki" o osiedlach robotniczych na Śląsku

Autor: Redakcja

21/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon