Co to jest kosmatka owłosiona? I czy trzeba się jej bać? Przekonacie się w Siemianowicach Śląskich

Kosmatka owłosiona będzie bohaterką spaceru w Siemianowicach Śląskich. Choć nie tylko ona. Przyrodniczy spacer po Parku Pszczelnik „Czy trzeba się bać kosmatki owłosionej?” to jedno z ponad 130 wydarzeń w ramach festiwalu Kierunek GZM, czyli święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

fot. MOSiR Pszczelnik
Co to jest kosmatka owłosiona I czy trzeba się jej bać Przekonacie się w Siemianowicach Śląskich

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w najbliższy weekend, 1 i 2 lipca 2023 r., będzie świętować swoje szóste urodziny. To okazja do poznania najciekawszych i nietuzinkowych miejsc ma mapie GZM. W ramach festiwalu Kierunek GZM zaplanowano 133 mikrowycieczki oraz jedno wydarzenie specjalne.

Kierunek GZM. Czy trzeba się bać kosmatki owłosionej?

Na trasie nie mogło zabraknąć Siemianowic Śląskich. Będzie o dziedzictwie przemysłowy miasta, zabytkach sakralnych oraz przyrodzie. Jedno z trzech siemianowickich wydarzeń to spacer przyrodniczy po Parku Pszczelnik „Czy trzeba się bać kosmatki owłosionej?”, który dwukrotnie odbędzie się w niedzielę, 2 lipca 2023 r. Start o godz. 14.00 i 17.00 przy wejściu do hali MOSIR Pszczelnik. Przewodnikiem będzie znany przyrodnik, popularyzator wiedzy przyrodniczej i biolog. Adam Balon.

- W czasie spaceru wysłuchamy ciekawych historii oraz poznamy przyrodę miejsca, przez które biegnie wycieczka. Park jest chociażby siedliskiem tajemniczo brzmiącej kosmatki owłosionej. Spacer będzie miał charakter fabularyzowany, na jego trasie pojawiać się będą bohaterowie nawiązujący do historii terenu obecnego Parku Pszczelnik, sięgającej poza czasy pamięci historycznej. W tych okolicach, zgodnie z legendą, niejaki Jakub założył wieś Jakubowice. W tym samym mniej więcej czasie jego bracia Siemion i Michał mieli założyć odpowiednio - Siemianowice i Michałkowice – informują organizatorzy spaceru.

Zapisy na wycieczkę w Siemianowicach Śląskich przyjmowane są pod numerami telefonu: 32 765 62 95, 32 765 62 92 lub mailowo: a_bogdol@um.siemianowice.pl lub m_konczyk@um.siemianowice.pl.

Kosmatka owłosiona. Co to jest?

No dobrze, a co to właściwie jest ta kosmatka owłosiona? To Luzula pilosa, bylina gęstokępkowa występująca prawie w całej Europie, która rośnie w lasach i zaroślach. Kosmatka tworzy bardzo gęste kępki szerokich, zimozielonych liści o ostro zakończonych wierzchołkach. Osiąga zaledwie 10-15 cm wysokości. Wielu pewnie ma taką roślinę w swoich ogródkowych skalniakach.

Zamek w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Kierunek jeden, wypraw ponad 130. Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ruszyło w sobotę o wschodzie słońca w Będzinie

Autor: Maciej Poloczek

30/06/2023

Osiedle nad Jamną

Może Cię zainteresować:

Osiedle nad Jamną – cud architektury. 1 lipca wycieczka w ramach festiwalu „Kierunek GZM” na urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Autor: Redakcja

29/06/2023

Palac w plawniowicach

Może Cię zainteresować:

Jak żeś taki mądry, to nam powiedz, czy Pławniowice to Ballestremowie czy Obajtek. QUIZ na Kierunek GZM

Autor: Tomasz Borówka

29/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon