Co wyniki węgierskich wyborów mówią opozycji w Polsce? Odpowiada poseł PO Marek Krząkała

Poseł Platformy Obywatelskiej skomentował wstępne wyniki wyborów w Węgrzech. - To pokazuje, że opozycja w Polsce musi jeszcze intensywniej pracować, mierząc się z propagandą, którą uprawia TVP 1 Jacka Kurskiego - powiedział Marek Krząkała na antenie Radia Piekary.

FB: Matek Krząkała
Poseł Marek Krząkała PO

Wstępne wyniki wyborów w Węgrzech wskazują, że Wiktor Orban wygrał je z miażdżącą przewagą, uzyskując 135 z 199 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. Tamtejsza zjednoczona opozycja, która startowała ze wspólnej listy, może liczyć tylko na 56 mandatów poselskich.

- To pokazuje, że opozycja w Polsce musi jeszcze intensywniej pracować, mierząc się z propagandą, którą uprawia TVP 1 Jacka Kurskiego. Brak wolnych mediów w Węgrzech, jak i w Rosji, doprowadził do sytuacji, w której obywatele nie mogą czerpać rzetelnej wiedzy, odróżniać faktów o kłamstw - powiedział poseł Marek Krząkała, który w poniedziałek, 4 kwietnia, był gościem Rozmowy Dnia Radia Piekary.

W jego ocenia model wspólnej listy opozycji podczas najbliższych wyborów do Sejmu i Senatu RP, które mają odbyć się w 2023 roku, nie jest przesądzony.

- Nie ma sprawdzonej recepty na zwycięstwo w wyborach. Najważniejsze, aby opozycja - startując ze wspólnej listy lub osobno - nie zwalczała się wzajemnie. Wróg, a raczej przeciwnik polityczny jest tylko jeden, to ekipa premiera Mateusza Morawieckiego - podkreślił.

"To problem premiera, że wybrał sobie takiego sojusznika"

Wynik węgierskich wyborów poseł Platformy Obywatelskiej ocenił jako problem dla Polski, jak i rządzącej koalicji na czele z Prawem i Sprawiedliwością.

- Wypowiedzi Wiktora Orbana są skandaliczne. To człowiek, który oficjalnie popiera Władimira Putina i krytykuje Polskę za to, że rzekomo przyczyniła się do konfliktu w Ukrainie. Powinien zniknąć ze sceny politycznej - ocenił Marek Krząkała.

- To problem premiera Mateusza Morawieckiego, że wybrał sobie takiego sojusznika i uważa, że z takimi ludźmi można tworzyć wspólną Europę. Nie można. To szkodnicy, którzy szkodzą Unii Europejskiej i jej wartościom - dodał.

Polityk zauważył, że do momentu wybuchu wojny w Ukrainie politycy Zjednoczonej Prawicy również krytykowali i atakowali Unię Europejską, nie zwracając uwagi na to, że prawdziwe zagrożenie nadchodzi ze Wschodu.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Aleja milionerów PiS Mikołów

„Aleja Milionerów PiS”. Opozycja zagląda władzy do kieszeni

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Tomasz Grodzki

Marszałek do odwołania? "Właściwie, to powiedział prawdę"

Olbrycht o Wiktorze Orbanie

"Interesów międzynarodowych PiS i Orbana nie można pogodzić"

Piotr Kuczera

Pożegnanie z węglem i plajta. To wszystko w tej dekadzie

Andrzej duda oredzie

"PiS gra na czas. Rząd Morawieckiego nie dotrwa do świąt"

Jaroslaw makowski baner

Słabe wyniki samorządowców w wyborach do Sejmu