"Czarną maskę" śląskiego noblisty wziął na warsztat mistrz Penderecki. Efekt zobaczymy 23 listopada na scenie NOSPR

W czwartek 23 listopada 2023 r. w katowickim NOSPR-ze odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego sezonu artystycznego: inscenizowane wykonanie koncertowe "Czarnej maski" Krzysztofa Pendereckiego na podstawie dramatu Gerharta Hauptmanna. To stosunkowo rzadko wystawiana, a niewątpliwie bardzo ciekawa opera mistrza.

Krzysztof penderecki sinfoniavarsovia

Gdy przed 40 laty Krzysztof Penderecki otrzymał zamówienie Festiwalu w Salzburgu na napisanie opery, początkowo myślał o adaptacji "Panny Julii" Augusta Strindberga, rozważał także muzyczne opracowanie głośnej w owym czasie sztuki "Amadeusz" Petera Shaffera.

Pendereckiego uwiódł dramat śląskiego noblisty

Odrzucił jednak te pomysły, gdy przez przypadek natknął się na dramat Gerharta Hauptmanna "Czarna maska". Gerhart Hauptmann urodził się w 1862 r. w Szczawnie-Zdroju (dzisiejsze woj. dolnośląskie), gdy ten nazywał się Bad Salzbrunn. Był dramaturgiem - przedstawicielem nurtu naturalistycznego - i pisarzem, laureatem Literackiej Nagrody Nobla (1912).

Penderecki od razu odkrył w "Czarnej masce" wprost idealny materiał literacki. Sztuka stwarzała ogromne pole do popisu dla kompozytora. Odpowiadała mu przede wszystkim jedność miejsca i czasu – fakt, że cała akcja rozgrywa się w ciągu jednego popołudnia i wieczoru, i w pomieszczeniu zamkniętym, wprawdzie przestronnym, niemniej swoiście klaustrofobicznym. Maestro dostosował jedynie jej tekst do potrzeb widowiska operowego i zmienił nieco zakończenie – na bardziej radykalne i wyraziste. (Interesujesz się śląską kulturą? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

"Czarna maska" na scenie NOSPR 23 listopada

O efektach tych zabiegów i nowatorskich pomysłów mistrza będziemy mogli przekonać się już niebawem w NOSPR.

Inscenizowane wystawienie koncertowe Czarnej maski odbędzie się w czwartek 23 listopada 2023 roku w NOSPR (godz. 19.30). Data ta jest nieprzypadkowa – właśnie tego dnia maestro Penderecki (1933-2020) obchodziłby 90. urodziny.

Muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, międzynarodowe grono solistów i Chór Narodowego Forum Muzyki pod batutą Marin Alsop dokonają również premierowego nagrania. Nad inscenizacją czuwać będzie austriacki reżyser młodego pokolenia Georg Zlabinger.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła małżonka kompozytora, Elżbieta Penderecka.

Ceny biletów: 55-120 zł.

Youtube 1920x1080 kopia6

Może Cię zainteresować:

Spacer po Katowicach śladami Grzegorza Fitelberga, muzyka, dyrygenta, dyrektora Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Autor: Katarzyna Pachelska

11/06/2023

Projekty konkursowe NOSPR Katowice z 2008 r.

Może Cię zainteresować:

NOSPR, którego nie było. Bryła węgla, bryła lodu, brutal, podróbka muzeum z Bilbao. Zobaczcie odrzucone projekty katowickiego NOSPR

Autor: Katarzyna Pachelska

28/10/2022

Mariza 2

Może Cię zainteresować:

Portugalska gwiazda world music – Mariza – wystąpi w Katowicach. Koncert odbędzie się 21 stycznia 2024 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

20/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Śląska Grupa Bluesowa

XX-lecie Śląskiej Grupy Bluesowej - drugi koncert w Tychach

Vader gra w P23 w Katowicach

Legendarny Vader dziś w Katowicach. I są ostatnie bilety

Górnicza Orkiestra Dęta

Pożegnanie lata z Górniczą Orkiestrą Dętą "Piekary-Julian"

Ferie 2023 Ruda Śląska

Ferie zimowe w Rudzie Śląskiej - propozycje dla dzieci

MOSiR Piekary

Ferie zimowe w Piekarach Śląskich - propozycje dla dzieci

Gliwice zimą

Świąteczny jarmark na gliwickim rynku