Czołgi dla Ukrainy będą serwisowane w Gliwicach. Premier zapowiedział także produkcję Krabów

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że w Gliwicach serwisowane będą czołgi Leopard II, które trafiają do Ukrainy. Zapowiedział także, że Bumar-Łabędy znów będzie produkował armatohaubice Krab.

KPRM
Mateusz Morawiecki w Gliwicach

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak już dawno zapowiedział, że zakład Bumar-Łabędy będzie serwisował czołgi Leopard II, które trafiają do Ukrainy. W sumie Polska zobowiązała się do przekazania 14 pojazdów, a cała Unia Europejska około 100.

W środę, 26 kwietnia 2023 roku, do Gliwic przyjechał także premier Mateusz Morawiecki, który potwierdził słowa swojego ministra.

- Tutaj będzie centrum serwisowania dla czołgów Leopard II. To także nowe miejsca pracy - powiedział Mateusz Morawiecki. - W całej Polsce niezwykle ważny jest rozwój całej polskiej zbrojeniówki, bo od tego długofalowo zależy bezpieczeństwo Polski - podkreślił.

Mariusz Błaszczak dodał, że centrum serwisowe zacznie działać w maju.

Przypomnijmy, że Ukraina 24 lutego 2022 roku została zaatakowana przez Rosję. Ukraińcy, wspierani przez kraje demokratyczne, od miesięcy opierają się agresji. Czołgi Leopard II służą do opanowywania i utrzymania terenu, dlatego są niezwykle ważne w fazie ukraińskiej kontrofensywy.

Kraby znów będą produkowane w Gliwicach

Podczas wizyty przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w Gliwicach ogłoszono jeszcze jedną ważną inwestycję dla Bumaru-Łabędy.

- Rozmawialiśmy tutaj między innymi o przyszłości zakładów Bumar-Łabędy i przywozimy bardzo dobre wiadomości. To tutaj w Gliwicach będzie produkcja Kraba - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

AHS Krab to armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm. Polacy zaadaptowali ten system od Brytyjczyków na początku XX wieku i wtedy był on produkowany właśnie w Gliwicach. Pierwsze sztuki trafiły do Wojska Polskiego w 2012 roku. Cześć Krabów w 2022 roku trafiła na front w Ukrainie.

Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice będą Europejskim Miastem Nauki. I problem w tym, że... mieszkańcy nic o tym nie wiedzą

Autor: Michał Wroński

26/04/2023

Centrum chemii katowice us wizualizacje 2

Może Cię zainteresować:

Nowy budynek powstanie w kampusie Uniwersytetu Śląskiego, przy ul. Moniuszki w centrum Katowic. Będzie to Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii

Autor: Katarzyna Pachelska

25/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon