Czterech milionerów z woj. śląskiego na liście najbogatszych Polaków. Wśród nich Rafał Brzoska

Magazyn Forbes opublikował listę 100 najbogatszych Polaków w 2022 roku. W top 20 znalazło się, aż czterech miliarderów pochodzących z województwa śląskiego. Najbogatszy z nich pochodzi z Cieszyna, a na swoim koncie zgromadził ponad 15 miliardów złotych.

Rafal brzoska

Co roku pod koniec lutego magazyn Forbes publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. Kolejny raz z rzędu na pierwszym miejscu znalazł się Michał Sołowow, którego majątek skurczył się w porównaniu z 2022 rokiem o 1,5 miliarda złotych. Obecnie na koncie Sołowowa jest aż 25 miliardów 850 milionów złotych.

Czterech miliarderów pochodzących z województwa śląskiego

Jerzy Starak

Przeanalizowaliśmy top 20 najbogatszych Polaków. W zestawieniu znalazło się aż czterech miliarderów pochodzących z województwa śląskiego. Pierwszym z nich jest Jerzy Starak, który w 2023 roku zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu. Na swoim koncie zgromadził 15 miliardów 21 milionów złotych. Pochodzący z Cieszyna przedsiębiorca notowany jest na listach uwzględniających najbogatszych Polaków od 1990 roku.

Jerzy Starak swoją karierę w biznesie zaczął jeszcze w czasach PRL. W latach 90. sprowadził na polski rynek duże koncerny z branży FMCG (produktów szybkozbywalnych): Nutricię i Colgate-Palmolive, a także markę Bols. W 2000 kupił Polpharmę, a w 2012 roku przejął warszawską Polfę. Starak wykupił także udziały także w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica i Herbapolu Lublin.

Zbigniew i Mateusz Juroszkowie

Na ósmym miejscu zestawienia znaleźli się Zbigniew i Mateusz Juroszkowie, według danych Forbesa na ich koncie widnieje suma 5 miliardów 650 milionów złotych. Założyciel spółki Atal posiada wykształcenie średnie. Jest absolwentem Średniego Studium Zawodowego w Mysłowicach.

- Zbigniew Juroszek to właściciel spółki Atal, założonej w 1990 r. jako importer tkanin, która stoi na czele grupy rozwijającej działalność deweloperską. Jego syn Mateusz rozwija działalność bukmacherską - należą do niego zakłady bukmacherskie STS, które po zdominowaniu polskiego rynku, rozpoczęły europejską ekspansję. Akcje deweloperskiej spółki to zaledwie jedna piąta wszystkich aktywów - informuje Forbes.

Tomasz Domogoła

Na czternaste miejsce w rankingu awansował Tomasz Domogoła pochodzący z Katowic. 38-letni przedsiębiorca zgromadził na swoim koncie 2 miliardy 95 milionów złotych. Domogała jest właścicielem TDJ - rodzinnej firmy inwestycyjnej, która inwestuje w obszarach: Equity, Venture, Estate, Finance i Foundation. Kontroluje ona między innymi spółki giełdowe, takie jak: Famur, Zamet Industry oraz PGO czy Projekt Solartechnik.

Rafał Brzoska

Tego nazwiska nie trzeba przedstawiać, jest jednym z najprężniej rozwijających się przedsiębiorców w kraju. W rankingu Forbesa Rafał Brzoska pochodzący z miejscowości Nędza (pow. raciborski) zajął 18. miejsce z majątkiem w wysokości 2 miliardy 61 milionów złotych. Majątek Brzoski w porównaniu z 2021 rokiem skurczył się o ponad 3 miliardy złotych.

W 2006 założył firmę InPost i zorganizował w Polsce sieć samoobsługowych paczkomatów. Rio Amsterdam, spółka należąca do Brzoski, wykupiła większościowe udziały firmy Bakalland. W 2022 roku miliarder założył fundację "Rafał Brzoska Foundation", której celem jest finansowe i mentorskie wspieranie młodych utalentowanych osób. Pod koniec lutego 2022 roku po wybuchu wojny w Ukrainie razem ze swoją żoną - Omeną Mensah przekazali m.in. ok. 500 ton żywności, lekarstwa, śpiwory i artykuły chemiczne.

W mieszkaniu Knochenhauerów w Katowicach

Może Cię zainteresować:

W domu bogatych mieszczan z Katowic: drogie meble, zastawy, sztuka. Tak mieszkali Knochenhauerowie

Autor: Tomasz Borówka

10/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon