Cztery nowe parki powstały w Katowicach wiosną 2024. Jeden na bagnach, drugi na Alpach, trzeci przy stawach, a czwarty w dolinie

Katowice zaszalały na wiosnę tego roku i sprawiły sobie cztery nowe parki. Otwarcie wszystkich nastąpiło tuż przed wyborami, ale jeśli tak ma wyglądać kiełbasa wyborcza, to jesteśmy za! Jeśli szukacie pomysłów na weekendową wycieczkę na terenie Metropolii, to ruszajcie z nami zwiedzać katowickie nowości.

Katowicom przybyły cztery nowe parki. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że trzy z nich to właściwie miniparki, nie mogące się równać powierzchnią np. z Parkiem Kościuszki, a jeden z nich był już parkiem, ale tak zaniedbanym, że mało kto z niego korzystał, więc ten został właściwie przywrócony do życia.

Zapraszamy na rajzę po nowych katowickich parkach

Park Malownik aka park przy Wantuły, Kostuchna

Zdecydowanie najciekawszy i najlepiej, pod względem estetyki, urządzony. Ale przy okazji dość niewielki. Park powstał przy ul. Wantuły (najlepiej parkować na parkingu przy szkole podstawowej nr 38, ul. Wantuły 1 na południu Katowic.

Przez park przebiega rów Malownik (dopływ rzeki Mlecznej), to teren podmokły, wręcz bagnisty. Dlatego charakterystycznym elementem tego skweru są drewniane kładki, poprowadzone nad częścią z mokradłami. Są dość szerokie, a w jednym miejscu nad kładką zamontowano "domek" czatownię, gdzie można się schować w razie deszczu albo podglądać życie na mokradłach.

Park Malownik urządzono w naturalnym stylu. Nie ma tu plastiku, za to jest dużo drewnianych elementów, w tym motyw fali, przewijający się w różnych częściach parku. Oprócz drewnianych kładek - również altanki, plac zabaw z pająkiem do wspinania, tor przeszkód dla dzieci (bardzo fajny dla "małych ninja" - ma około 2 m długości), ścieżka trenująca stopy, małe wigwamy czy leżaki oraz ławki. Jest też jedno stanowisko do grillowania.

Wzdłuż ścieżek umieszczono hotele dla owadów oraz tablice edukacyjne, pozwalające lepiej poznać florę i faunę tych okolic. Na terenie parku znajduje się też źródełko (wypływające spod dużego głazu).

Na pewno przydałoby się tu częściej sprzątać, bo niektórzy chyba nie mogą się oprzeć pokusie wrzucenia do mokradła plastikowej butelki.

Park na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej

Park powstał u zbiegu ulic Bohaterów Monte Cassino, Leopolda i Wiertniczej, wokół dwóch niewielkich stawów. O ile w parku Malownik chodzimy wśród drzew, to tu jest bardziej otwarta przestrzeń.

Znajdziemy tu spory plac zabaw z różnorodnymi atrakcjami, m.in. dużą piaskownicą, pająkami do wspinania, domkiem z dźwigiem czy torem przeszkód dla dzieci. Można się tu też przejść po drewnianej kładce nad stawem albo wejść na molo na dużym stawie (ten jest jednak tak zarośnięty, że nawet za bardzo nie widać wody). Przechodząc wokół większego stawu natrafimy też na drewnianą czatownię, skąd można obserwować florę i faunę stawu. Przy stawie jest też crossfitowa siłownia pod chmurką.

Jest tu za to sporo siedzisk ze stołami, gdzie można grillować, w pobliżu umieszczono hamak. Przy parku jest stała toaleta, ale akurat gdy my tam byliśmy, była nieczynna.

Do minusów tego parku trzeba zaliczyć strome zejście od strony ul. Bohaterów Monte Cassino (nie ma podjazdów dla wózków, tylko schody), brak wystarczającej liczby ławek wokół placu zabaw oraz ścieżki wysypane żwirkiem, po których ciężko się prowadzi wózek czy jeździ hulajnogą. No i toaleta jeszcze nie była czynna, ale może już jest.

Park w dolinie Ślepiotki, Ochojec

Obszar doliny rzeki Ślepiotki w Ochojcu został zrewitalizowany. Zajmuje około 3 hektary. Dostęp do niego jest albo od ul. Waltera-Jankego albo od strony bloków na osiedlu Zadole. To rzeczywiście park w dolinie, z dość stromymi brzegami. Park ma charakter leśno-łąkowy, a tam, gdzie ścieżki przekraczają rzekę, zbudowano drewniane pomosty.

Sporo tu atrakcji dla dzieci. Wśród urządzeń są m.in. ponad 3-metrowy domek ze zjeżdżalnią oraz dwa domki bez zjeżdżalni – większy o wysokości niewiele ponad 2 m, wyposażony m.in. w lunetę, oraz mniejszy o wysokości ok. 1,8 m. Dzieci mogą się bawić też na statku. Z niego również jest poprowadzona zjeżdżalnia. Oprócz tego na miejscu zamontowano również klasyczne urządzenia – okrągłą karuzelę, huśtawkę ważkę, podwójną huśtawkę z wiszącymi siedziskami. Do tego tak lubiana przez dzieci tyrolka o długości ponad 20 m.

W parku jest także wybieg dla psów, wyposażony w elementy pozwalające na zróżnicowany ruch, m.in. drewniane bale i kamienne głazy do wskakiwania i zeskakiwania.

Na odnowionym terenie pojawiło się 61 ławek. Nieopodal głównych atrakcji ustawiono także miejsce piknikowe składające się z kamiennego kręgu i 12 pniaków do siedzenia. Z kolei pod altaną piknikową pojawiły się stoły wykonane w nietypowej formie – z drewnianych bali różnych długości. Jest tu monitoring i oświetlenie.

Park Wełnowiecki, Wełnowiec-Józefowiec

To park z wieloletnią tradycją, położony na terenie Rowu Wełnowieckiego, niedaleko tzw. katowickich Alp. Przez ostatnie lata był jednak bardzo zaniedbany, więc teraz można powiedzieć, że na tym terenie powstał zupełnie nowy park. To też największa przestrzeń wśród nowych katowickich parków.

Park znajduje się pomiędzy ul. Cisową, Owocową i Cedrową. Na przestrzeni o powierzchni ponad 137 m2 zbudowano m.in. rolkostradę, pumptrack, strefę relaksu. W miejscu starego placu dla zabaw powstała również strefa aktywności fizycznej. Oprócz tego wybudowano punkt widokowy.

Została zamontowana toaleta oraz wyposażenie psiego wybiegu. Na terenie ma powstać też ogród deszczowy.

Odnowiony plac zabaw dla dzieci ma wiele nowych urządzeń.:

  • bujak,
  • huśtawki,
  • karuzele,
  • obrotowe platformy,
  • równoważnie sprężynowe,
  • urządzenie w kształcie koparki.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Giszowiec katowice marzec 2024 t staniek 05

Może Cię zainteresować:

Giszowiec, Katowice. Wciąż można tu odkryć urok dawnego Gieschewaldu, modelowego miasta ogrodu

Autor: Katarzyna Pachelska

31/03/2024

Bytom kolonia zgorzelec 01

Może Cię zainteresować:

Bytom ma już swój "Nikiszowiec". Zrewitalizowana Kolonia Zgorzelec lśni pięknem cegły. Zobaczcie!

Autor: Katarzyna Pachelska

27/03/2024

Miasteczko ruchu drogowego park slaski 01

Może Cię zainteresować:

Otwarto Miasteczko Ruchu Drogowego w Parku Śląskim. Obiekt ma też skatepark, pumptrack i strefę malucha

Autor: Katarzyna Pachelska

06/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon