Na Śląsku i w Zagłębiu zawyją syreny. A co z troską o uchodźców z Ukrainy? „To ważny dzień"

Jak co roku, w polskich miastach 1 sierpnia upamiętniany jest wybuch Powstania Warszawskiego. O rocznicy przypomina dźwięk syren alarmowych, ale co w momencie, kiedy za wschodnią granicą trwa wojna?

Syreny

Miasta na Śląsku i w Zagłębiu jak co roku planują uruchomienie syren alarmowych 1 sierpnia, o godzinie 17.00. Dźwięk syren ma symbolizować pamięć o poległych powstańcach warszawskich. Natomiast kontrowersje wzbudził pomysł włączenia syren alarmowych o 8.41 w niedzielę, 10 kwietnia 2022 r. Wtedy decyzję o włączeniu syren podjął wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Tylko, że informacja o uczczeniu w ten sposób rocznicy katastrofy smoleńskiej pojawiła się o 1 w nocy w sobotę, dzień przed planowanym uruchomieniem syren. – Z prawnego punktu widzenia, a nie wspominam o dobrym obyczaju, o próbnym alarmie powinniśmy poinformować mieszkańców z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem. Wtedy mamy pewność, że wszyscy wiedzą, że nie trzeba się bać, ani uciekać – mówił w kwietniu dla portalu Ślązag.pl Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Syreny alarmowe w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

Tym razem Marcin Krupa, jak również inni prezydenci Śląskich i Zagłębiowskich miast zdecydował się na uruchomienie syren alarmowych na 78. rocznicę Powstania Warszawskiego.– Powstanie rozpoczęło się o 17:00, tzw. godzinie „W”. Od wielu lat każdą rocznicę tych wydarzeń w polskich miastach upamiętnia się poprzez włączenie syren alarmowych. Tak będzie i tym razem. Zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele traumatycznych wspomnień może wywołać niespodziewany dźwięk syren, dlatego już dziś chcemy Was o tym wydarzeniu uprzedzić i prosić, by informację tę przekazać dalej – informuje w mediach społecznościowych prezydent Katowic.

Taką samą decyzję podjął Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – W poniedziałek 1 sierpnia o godz. 17:00 w dniu 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego tradycyjnie zawyją syreny, odbędą się również uroczystości na skwerze im. Danuty Siedzikówny "Inki" (ulica Orla) – informuje.

Prezydent Sosnowca dodał także, że dla wielu uchodźców z Ukrainy, syreny wiążą się z traumatycznymi wspomnieniami. – Proszę, aby każdy mieszkaniec, który gości u siebie lub opiekuje się uchodźcami z Ukrainy o wyjaśnienie naszym gościom jak ważny jest to dla Polski dzień i jak ważna jest dla nas pamięć – informuje Chęciński.

Gdzie jeszcze zawyją syreny?

Udało nam się ustalić, że wojewoda śląski wydał decyzje o teście sprawności syren alarmowych na terenie całego woj. śląskiego. Test ma się odbyć 1 sierpnia, o godzinie 17.00. W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty. Ostateczną decyzję co do uruchomienia syren podejmują prezydenci miast. Na razie włączenie syren potwierdziły miasta:

 • Katowice
 • Sosnowiec
 • Gliwice
 • Chorzów
 • Jastrzębie Zdrój
 • Tychy
 • Rybnik
 • Zabrze
 • Pszczyna

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon