Damian Dąbrowski ostrzega przed burzami, ulewami i gradobiciem na Śląsku

Król pogody ze Świętochłowic ostrzega mieszkańców Śląska przed intensywnymi opadami deszczu, gwałtownymi burzami oraz gradem. Podobne ostrzeżenie wydał też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pixabay
Burze na Śląsku

Nad nasz region dotarła właśnie bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza, która sprzyja rozwojowi chmur burzowych. To w praktyce oznacza, że po bardzo parnym dniu, w czwartkowe popołudnie i wieczór możemy spodziewać się gwałtownych zjawisk pogodowych.

- Na terenie całego woj. śląskiego istnieje dość wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burz, w trakcie których możliwe są intensywne opady deszczu do 20-30 mm, punktowo niewykluczone opady nawalne powyżej 30 mm, czyli powyżej 30 litrów/m2 - ostrzega Damian Dąbrowski, król pogody ze Świętochłowic. Znany na Śląsku pogodowy autorytet poinformował również, że tak silne opady deszczu w krótkim czasie może doprowadzić do podtopień, głównie na obniżonych terenach i pod wiaduktami.

Gdzie jest burza?

Zagrożenie burzą nad Śląskiem jest bardzo realne, co wprost wynika również z ostrzeżenia wydanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW informuje o zagrożeniu 2 stopnia zjawiskami takimi jak burze i grad.

- Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 14.00 dnia 09.06.2022 do godziny 1.00 dnia 10.06.2022 i dotyczy całego województwa śląskiego. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć intensywne opady deszczu do 50 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad - czytamy w ostrzeżeniu IMGW.

Niestety można spodziewać się podtopień w kilku najbardziej wrażliwych miejscach. Mamy tu na myśli choćby ulicę Piłsudskiego w Bytomiu czy słynną już okolicę wiaduktu na Alei Roździeńskiego niedaleko sklepu IKEA w Katowicach.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon