Damian Dąbrowski ostrzega: przed nami śnieżyce i totalne załamanie pogody

Najbardziej popularny śląski ekspert od pogody, Damian Dąbrowski, nie ma dla nas dobrych informacji. Wraz z początkiem kwietnia 2022 r. znowu przyjdzie do nas zima.

Katarzyna Pachelska
Damian Dąbrowski

Już czuliśmy wiosnę pełną gębą. Niestety, ten, kto schował do szafy zimowe ubrania, musi się z nimi przeprosić. Nadchodzi znaczne ochłodzenie i... śnieżyce!

O ataku zimy informuje m.in. Damian Dąbrowski, najbardziej popularny specjalista od pogody na Śląsku, twórca bloga Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski. Na co dzień mieszka w bloku w Świętochłowicach i pracuje jako nauczyciel geografii w dwóch świętochłowickich szkołach.

Wg jego przewidywań, do Polski wkroczy z południa strefa opadów związana z klasycznym Niżem Genueńskim, który nazwę zawdzięcza miejscu, gdzie powstał, czyli nad Zatoką Genueńską.

Przeczytaj wywiad z Damianem Dąbrowskim: Pogoda dla Śląska. Z Damianem Dąbrowskim o pasji, regionie i mieście

Efektem niżu będą śnieżyce w całej Polsce, które w centrum kraju i na północnym wschodzie Polski mogą być największe od początku roku.

Na Górnym Śląsku opady deszczu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i śniegu już w piątek 1 kwietnia 2022.

Szczegóły prognozy przeczytacie na: pogodadlaslaska.pl

Również IMGW ostrzega przed załamaniem pogody. Synoptycy z tego państwowego instytutu przewidują, że w piątek 1 kwietnia będzie przeważnie pochmurno, z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Na południowym wschodzie opady okresami będą umiarkowane i tam ich suma wyniesie do 15 mm. Na północnym zachodzie Polski większe przejaśnienia i bez opadów. W południowo-wschodniej połowie kraju, z wyjątkiem Podkarpacia, przyrost pokrywy śnieżnej o 5-7 cm, w górach do 15 cm. Temperatura od -1°C w dolinach sudeckich i 0°C na Dolnym Śląsku, Mazowszu oraz północy Lubelszczyzny, około 2°C w centrum kraju do 7°C na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni, okresami dość silny i porywisty. Najsilniejsze porywy nad morzem i w górach: do 75 km/h. Lokalnie wystąpią zawieje śnieżne.

W sobotę 2 kwietnia na południu, południowym wschodzie i wschodzie dużo chmur oraz opady śniegu (przyrost pokrywy 2-5 cm, w górach 8 cm); nad samym morzem przelotny deszcz ze śniegiem. Na pozostałym obszarze możliwe większe przejaśnienia. Temperatura w dzień 0-3°C w południowo-wschodniej połowie Polski i 4-7°C na pozostałym obszarze kraju. W rejonach podgórskich Tatr chłodniej, około -2°C. Wiatr północny, umiarkowany i porywisty, nad morzem w porywach do 70 km/h, na pozostałym obszarze do 55 km/h. Przy opadach śniegu będzie powodował zawieje śnieżne.

W niedzielę 3 kwietnia więcej przejaśnień, a opady jedynie na północnym zachodzie (deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg) oraz w górach i rejonach podgórskich (śnieg). Nad ranem mroźno: od -6°C na południowym wschodzie do 0°C nad morzem; w rejonach podgórskich około -9°C. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 1°C w Kotlinie Kłodzkiej, około 5°C w centrum, do 7°C na północny; w rejonach Podhala mróz do –2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, zachodni i północno-zachodni.

ZOBACZ TEŻ:

Dom wiatrak okolice Lubartowa10

Może Cię zainteresować:

Niezwykły dom jak z bajki w drewnianym wiatraku. Zaprojektowała go pracownia ze Śląska. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

30/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bal prezydenta Begera

Prezydent Daniel Beger organizuje bal

SMZT adoptowało gwarka

SMZT adoptowało... gwarka. Takiego z zoo

Choinka w Strzybnicy

Strzybnica zaprasza na wspólne strojenie choinki

Terminator

A.S. Bytom. Najsłynniejszy zakład pogrzebowy w Polsce

Serial tarnowskie góry teraz i dawniej

Drugi sezon tarnogórskiego serialu powraca

Open AI

Geniusz ze Śląska pracuje nad sztuczną inteligencją

Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit Katowice

Jedna z ikon Katowic na nieznanych zdjęciach z lat 60.