Damian Dąbrowski ostrzega przed zimą. Meteorolog ze Świętochłowic zapowiada mrozy i śnieżyce. I to już od niedzieli

Wygląda na to, że już w niedzielę, 11 grudnia, nadejdzie prawdziwa zima. Spodziewać się można śnieżyc. – Od niedzieli już całodobowy mróz, więc to co spadnie na pewno się utrzyma. Póki co, najwięcej śniegu w woj. śląskim leży w Bielsku-Białej 7 cm – poinformował w sobotę Damian Dąbrowski, najlepszy śląski ekspert od pogody.

Zima jpg

Przypomnijmy: Damian Dąbrowski to nauczycieli geografii i meteorolog ze Świętochłowic. Przewiduje pogodę prowadząc swoją stronę pogodadlaslaska.pl, a niedawno został kierownikiem stacji meteorologicznej w Planetarium – Śląskim Parku Nauki.

Jego prognozy pogody sprawdzają się, więc wygląda na to, że już w niedzielę, 11 grudnia, spodziewać się możemy ataku zimy. Jak pisze Damian Dąbrowski, właśnie w niedzielę i poniedziałek do Polski dotrze z południa „dość wydajny opadowo niż z rodowodem śródziemnomorskim (tzw. niż genueński), przynosząc intensywne opady śniegu w części kraju”. – W województwach południowo-wschodnich będą to miejscami opady największe od kilku lat. Intensywny śnieg spowoduje znaczne pogorszenie warunków jazdy. To już ostatni dzwonek na wymianę opon z letnich na zimowe – przestrzega meteorolog.

Według Damiana Dąbrowskiego, w niedzielę i poniedziałek spadnie od 5 do 20 cm świeżego śniegu. – W GZM do wtorku spadnie w sumie do kilkunastu centymetrów śniegu – informuje meteorolog. Jak ostrzega, śnieg może „doprowadzić miejscami do śniegołomów i lokalnych awarii sieci energetycznej, a tym samym przerw w dostawie prądu”.

Miejmy nadzieję, że zima nie zaskoczy drogowców…

Damian Dąbrowski, twórca strony pogodadlaslaska.pl

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski, pan od pogody. Nauczyciel geografii ze Śląska, którego prognozy czytają miliony ludzi. Przeczytaj naszą rozmowę

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon