Darmowa komunikacja miejska w Rybniku? Kuczera: ,,to destrukcyjne i nieodpowiedzialne, miasto nie jest za darmo"

W Rybniku prawdziwy cud. Było 143, jest 16 dni smogowych. Do miasta wjeżdżało się w chmurze smogu, a i szkoły zamykano nawet na kilka dni. Pytany jak udało się to osiągnąć Piotr Kuczera odpowiedział: ,,Edukacja, dotacja, kara". A co z darmową komunikacją miejską, którą proponują jego konkurenci w wyborach? ,,Miasto nie jest za darmo, ktoś musi za to zapłacić" - komentował prezydent Rybnika w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

UM Rybnik
Rybnik Rynek

Darmowa komunikacja miejska w Rybniku? Kuczera: ,,To destrukcyjne i nieodpowiedzialne"

Konkurenci Piotra Kuczery w wyborach na prezydenta Rybnika obiecują darmowy przejazd autobusami miejskimi dla rybniczan. Kuczera skrytykował pomysł, jako nieodpowiedzialny i destrukcyjny. Jego zdaniem takie rozwiązanie ,,położy komunikację miejską". (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego, by wszystko było za darmo, a w szczególności komunikacja, bo ona nie jest za darmo. Ktoś za to musi zapłacić. Ponad stutysięczne miasto nie może sobie na to pozwolić. (...) Klasycznym przykładem jest organizacja wycieczki, gdzie autobus jest za darmo. Zgłasza się 60 osób, na przystanek przychodzi 20, bo nie czują odpowiedzialności i pewnego osobistego finansowego zaangażowania.

Jak dodał, mając bilet półroczny z Rybnicką Kartą Mieszkańca (Rybka) można jeździć autobusem po mieście przez cały dzień za 2 zł, a więc koszt nie jest wygórowany. Pewne problemy w rybnickim zbiorkomie należy dopracować (m.in. punktualność), ale bogatą ofertę kursów można utrzymać tylko przy zachowaniu odpłatności za bilety. W tej chwili zyski z biletów to 12 mln zł, kolejne 38 mln i tak dopłaca miasto. Może jednak warto zapłacić dodatkowe 12 mln zł, by jeszcze więcej rybniczan przesiadło się z samochodów do transportu publicznego?

- W Sopocie jest kolej trójmiejska i bardzo dobra baza komunikacyjna. Mamy 1300 samochodów na 1000 mieszkańców. Dla przykładu w Berlinie jest ich 360. To pokazuje skalę. Tak naprawdę musimy edukować mieszkańców, a nie stwarzać ułudę tego, że miast funkcjonuje za darmo.

Ze 143 do 16 dni smogowych w 7 lat. Jakim cudem? ,,Edukacja, dotacja, kara"

Według danych Polskiego Alarmu Smogowego obecny sezon jest najlepszy w historii Rybnika, jeśli chodzi o czystość powietrza. W 2017 r. w Rybniku odnotowano 143 dni smogowych, a w 2024 r. jedynie 16. Jak to możliwe, że w ciągu siedmiu lat udało się tak gwałtownie poprawić wskaźniki jakości powietrza w mieście? - Edukacja, dotacja, kara, o tych trzech elementach cały czas odważnie mówiłem i dzisiaj jest tego efekt. Kuczera podkreślił wagę uchwalonej w kwietniu 2017 r. uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego.

- Oczywiście na początku spotykało się to z oporem, ale moim zdaniem ta zmiana mentalna już zaistniała. Ta grupa społeczna, która zainwestowała w te czyste źródła, jest dzisiaj dominująca w Rybniku i mobilizuje innych, a nawet wskazuje, gdzie powinniśmy interweniować.

Strażnicy miejscy aktualnie przeprowadzają kilkadziesiąt kontroli palenisk tygodniowo, z czego 2-3 kończą się mandatem karnym. Jako najbardziej pomocne narzędzie w pracy strażników Kuczera wskazał Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Jak dodał, walka z ,,patologicznym zjawiskiem" wymagała konsekwencji i zdecydowanych działań.

- Ja w roku 2016 czy 2017 bardzo się narażałem mieszkańcom mówiąc, że stać was na wakacje, nowy telewizor i auto, a nie stać was na wymianę pieca. Na początku były bardzo duże emocje. Efekt czystego powietrza powoduje, że mieszkańcy uznali to za dobrą decyzję.


Andrzej Gawron

Może Cię zainteresować:

Kadencyjność posłów i senatorów? Andrzej Gawron: „Głosowałbym za”. Na jaki wynik liczy PiS w województwie śląskim?

Autor: Szymon Karpe

14/03/2024

Samolot pas startowy

Może Cię zainteresować:

Węglokoks z nowym zarządem. Teraz spółka przekaże samorządom udziały w Górnośląskim Towarzystwie Lotniczym?

Autor: Michał Wroński

14/03/2024

Kopalnia Kazimierz Juliusz Sosnowiec SRK

Może Cię zainteresować:

Bytomska spółka chce wydobywać węgiel w Sosnowcu. Urzędnicy z ratusza są na „nie”

Autor: Michał Wroński

13/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon