Dawna szkoła muzyczna w Gliwicach przyszłą siedzibą Centrum 3.0. Ma służyć mieszkańcom

Miasto Gliwice informuje, że dawna szkoła muzyczna przy ul. Siemińskiego będzie przyszłą siedzibą Centrum 3.0, czyli Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych. Ich wnętrze czeka przebudowa.

Gliwice pochwaliły się wizualizacjami przyszłej siedziby Centrum 3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych. Początek do prac projektowych stanowiły spotkania z odbiorcami działań Centrum 3.0, zorganizowane przez Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. – Miały charakter otwarty. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, seniorów, Gliwickiej Rady Rowerowej, osoby z niepełnosprawnościami. Spotkania pomogli zorganizować – jako wolontariusze – architekci z jednej z gliwickich firm projektowych. Dopiero po odbyciu spotkań, w drodze przetargu został wyłoniony projektant – chorzowskie Biuro Usług Architektonicznych PROFIL, któremu przedstawiono wypracowane pomysły i postulaty. W swoich pracach musiało ono także uwzględnić uwagi miejskiego konserwatora zabytków. Etap projektowy został zakończony w tym roku uzyskaniem pozwolenia na budowę – relacjonuje Marta Kryś, dyrektor miejskiej jednostki Centrum 3.0 – GODS.

Architekci z Chorzowa zaprojektowali Centrum 3.0

Chorzowskie Biuro Usług Architektonicznych PROFIL zostało wyłonione do opracowania projektu gliwickiego Centrum 3.0. Architekci w projekcie uwzględnili uwagi miejskiego konserwatora zabytków. Całość ma zostać wykonana z poszanowaniem dotychczasowej roli i charakterystycznego wyglądu budynków. Urzędnicy zapewniają, że ich bryły zostaną zachowane niemal bez widocznych zmian.

W celu uzyskania większej przestrzeni, oraz stworzenia miejsca pracy na drugim piętrze obecnego głównego budynku szkolnego, zaplanowano wymianę dachu i jego podniesienie o pół kondygnacji. W planach jest też montaż paneli fotowoltaicznych, co wizualnie nie zaszkodzi obiektowi, a zapewni mu dodatkową energię. Drugą znaczącą zmianą ma być dostosowanie budynku do potrzeb osób z problemami w poruszaniu się poprzez dostawienie do niego szybu windy od strony placu postojowego oraz zainstalowanie przy wejściu podnośnika wózków inwalidzkich. Uwzględniono także zmianę systemu ogrzewania – z olejowego na miejską sieć ciepłowniczą.

– Budynek główny i pomocniczy mają łącznie około 2,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Znajdują się tam pomieszczenia o zróżnicowanych wymiarach i funkcjach. To doskonałe warunki dla Centrum 3.0, które wspierając organizacje pozarządowe, chce oferować im różnorodną przestrzeń – zarówno małą, na kilkuosobowe zebrania, jak i dużą, niezbędną do realizacji przedsięwzięć kulturalnych bądź konferencji. Adaptacja budynków pozwoli nam na stworzenie nowoczesnego, odpowiednio wyposażonego i przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami miejsca dedykowanego NGO, wolontariuszom oraz dojrzałym gliwiczanom, z myślą o których nasze Centrum prowadzi Strefę Seniora i wspiera organizacyjnie Radę Seniorów Miasta Gliwice – mówi Marta Kryś.

Kiedy rozpoczną się prace?

Gliwicki urząd informuje, że rozpoczęcie prac jest uzależnione od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wyłonienie wykonawcy w postępowaniu przetargowym, które już zostało ogłoszone. Następnie, po wyłonieniu firmy budowlanej, planowane jest rozpoczęcie remontu. – To, jak szybko i sprawnie on przebiegnie, będzie jednak uwarunkowane dostępnością materiałów budowlanych na rynku oraz sytuacją ekonomiczno-gospodarczą, na którą inwestor – Miasto Gliwice – musi reagować na bieżąco – dodają urzędnicy.

Zastępczyni prezydenta Gliwic podsumowała z czym wiąże się remont i umieszczenie w dawnej szkole muzycznej Centrum 3.0 – Misją Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych jest wszechstronne wspieranie aktywności społecznej gliwiczan. Placówka od lat służy bezpłatną pomocą merytoryczną i techniczną gliwickim stowarzyszeniom i fundacjom. Promuje i animuje aktywność społeczną i wolontariat, wspiera działalność rad dzielnic, inicjatywy kulturalne i senioralne, prowadzi platformę partycypacyjną. Realizuje też kampanie promujące przekazywanie 1% podatku na rzecz gliwickich organizacji pożytku publicznego i koordynuje proces Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego oraz Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. To ważne ogniwo w relacjach gliwickiego samorządu z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami, którzy w nowej siedzibie GODS będą mogli znaleźć inspirujące, przyjazne, w pełni dostępne architektonicznie miejsce spotkań i nieograniczonych działań – podkreśla Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry kościół św Anny

Miasto pomoże przy renowacji zabytkowych obrazów i rzeźby

Budynek sali gimnastycznej GKS Rozbark

Sala gimnastyczna GKS Rozbark doczeka się nowego dachu

Nowe boiska dla TS Gwarek

Coraz bliżej do nowych boisk dla TS Gwarek

Katowice

Ranking tłumaczy, czemu opłaca się zamieszkać w Katowicach

Stacja Wisła Głębce

Pociągiem do Wisły dopiero w grudniu. Co się stało?

Stacja Cieszyn

Dwie wieści od kolejarzy. Niestety dobra jest tylko jedna

Stadion zabrze

Stadion Górnika Zabrze będzie miał czwartą trybunę