Definitywny koniec lata na Śląsku? Dąbrowski: Przewidywanie pogody nigdy nie było tak trudne

O upałach tego lata na Śląsku możemy już zapomnieć. Front się zmienił i nad naszymi miastami górują deszczowe chmury. Jak długo to potrwa i czy jest szansa powrót słonecznej aury jeszcze w sierpniu? Z odpowiedzią na ta pytania problem ma nawet Damian Dąbrowski.

Katarzyna Pachelska
Damian Dąbrowski w swoim gabinecie

Po ostatniej fali upałów na Śląsku nie ma już śladu. W weekend pogoda się zepsuła i miasta regionu przykryły ciemne chmury, z których, według najnowszych danych IMGW, tylko ostatniej doby w województwie śląskim spadło w niektórych miejscach prawie 40 litrów wody na metr kwadratowy.

Suma opadów na Górnym Śląsku w niedzielę 21 sierpnia
Suma opadów na Górnym Śląsku w niedzielę 21 sierpnia

Jak długo zostanie z nami deszczowa aura? Z odpowiedzią na to pytanie problem ma nawet król pogody ze Świętochłowic Damian Dąbrowski, który sam przyznaje, że prognozy na najbliższe dni są bardzo skomplikowane i niestety mało precyzyjne.

- Od kilku dni pogodę kształtuje bardzo niewygodny stacjonarny front atmosferyczny, który przecina Europę Środkową, w tym Polskę. Nasz kraj jest podzielony na część wschodnią słoneczną i tym samym gorącą oraz zachodnią pochmurną, okresami deszczową i tym samym chłodniejszą. Wspomniany front niestety nie wykazuje zdecydowanego ruchu, w dodatku pojawiają się na nim zafalowania, które okresami wpływają na pogodę w woj. śląskim - przekazał Damian Dąbrowski.

Zgodnie z przewidywaniami króla pogody ze Świętochłowic, w poniedziałek, 22 sierpnia zachmurzenie w większości regionu będzie całkowite. Zapowiada się deszczowy dzień. Wieczorem możliwe są burze i nawalne opady deszczu, a nawet... gradu.

- Niestety określenie dokładnej lokalizacji tych zjawisk jest niemożliwe - tłumaczy Dąbrowski.

Gwałtowne burze powtórzą się również w nocy z poniedziałku na wtorek i w ciągu dnia we wtorek. Jak przedstawia się prognoza na kolejne dni?

- W środę prawdopodobnie opady możliwe będą już tylko lokalnie, ale w obecnej bardzo chwiejnej sytuacji prognozowanie nawet na trzy dni do przodu jest bardzo ryzykowne - wyjaśnia Damian Dąbrowski.

Damian Dąbrowski, twórca strony pogodadlaslaska.pl

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski, pan od pogody. Nauczyciel geografii ze Śląska, którego prognozy czytają miliony ludzi. Przeczytaj naszą rozmowę

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon