Deszczowy weekend w województwie śląskim. Kilkadziesiąt interwencji straży pożarnej

Mieszkańcy województwa śląskiego otrzymali SMS-y z ostrzeżeniem przed ulewami i silnym wiatrem. Jak w rzeczywistości wyglądała sytuacja pogodowa?

Fot. Michał Janusiński / UM Tychy
Deszcz

W sobotę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert z ostrzeżeniem przed ulewami i silnym wiatrem. – Uwaga! Dziś i jutro (30/31.07) lokalnie ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek – czytamy w treści SMS-a wysłanego przez Alert RCB.

Jak informuje rzeczniczka Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, od godziny 8.00 w sobotę, 30 lipca, do godziny 6.00 w niedzielę, 31 lipca 2022 r., strażacy odnotowali łącznie 78 zdarzeń związanych z ulewami.

W podsumowaniu łącznych interwencji straży pożarnej znalazło się 29 zdarzeń, które dotyczy sytuacji związanej z silnym wiatrem. Strażacy interweniowali w tej sprawie 4 razy w Siemianowicach Śląskich, 3 razy w Bytomiu i 3 razy w Bielsku-Białej. Odnotowano też 47 zdarzeń związanych z pompowaniem wody. Najgorsza sytuacja była w Częstochowie, gdzie strażacy interweniowali 27 razy. W Kłobucku 12 razy, a w Zawierciu 4.

Do problemów związanych z pogodą dołączyły także problemy z przerwami dostaw energii. Szacunkowo bez prądu było 1167 mieszkańców powiatu raciborskiego i rybnickiego.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon