Diamentowa Liga po raz pierwszy w Polsce. "Niech na Śląskim padnie mistrzostwo świata"

W przeddzień rozpoczęcia lekkoatletycznej uczty, na Stadionie Śląskim odbyła się ostatnia konferencja zapowiadająca Diamentową Ligę. Tegoroczny Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej – z całą pewnością przejdzie do historii.

Na ten dzień od dawna czekała nie tylko cała lekkoatletyczna społeczność, ale także kibice, których wcześniejsze edycje memoriału poświęconego pamięci Kamili Skolimowskiej - przyzwyczaiły do poprzeczki zawieszonej na naprawdę wysokim poziomie. W ponad 65-letniej historii Stadionu Śląskiego, widowiska na taką skalę jeszcze nie było.

- Tutaj nie ma meczu o honor, zawsze jest walka o zwycięstwo. I bardzo się cieszę, bardzo kibicuję i myślę, że jutro ten dzień przejdzie do historii. My jesteśmy od stwarzania tej przestrzeni, a środowisko sportowe od wypełniania jej tymi sukcesami. Mam marzenie, żeby ta impreza odbyła się bezpiecznie, a drugie, mniejsze – żeby padł na Stadionie Śląskim rekord świata! - powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Podczas blisko 5 godzin lekkoatletycznych emocji, kibice będą mogli śledzić zmagania sportowców w aż 28 konkurencjach - nie tylko tych diamentowych. Memoriał rozpocznie skok o tyczce mężczyzn, następną konkurencją będzie rzut młotem kobiet i mężczyzn.

Zazwyczaj wychodziło tak, że rzut młotem kończył memoriał i zawsze była to taka wisienka na torcie, więc mam nadzieję, że my jutro zaczniemy z wielkim boom, a reszta niech się martwi jak to przyćmić. Czy w deszczu, czy w słońcu – zawsze rzucałem daleko – przyznaje Paweł Fajdek, 5-krotny złoty medalista mistrzostw świata.


Jak Kamila stała się Diamentem?

Diamentowa Liga to cykl najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych na świecie. Wyżej są tylko igrzyska olimpijskie oraz mistrzostwa świata. Początkowo, w kalendarium na rok 2022, organizacja Światowej Lekkoatletyki zaplanowała aż dwa diamentowe spotkania w Chinach. Z uwagi na pandemiczne realia, nie miały one szans by dojść do skutku. Wśród kandydatów na zastępcę - najlepszym miejscem okazał się... Chorzów. Od 2018 roku, widowisko poświęcone Kamili Skolimowskiej jest jedną z najpopularniejszych imprez sportowych organizowanych na Stadionie Śląskim.

- Cieszę się, że mamy taki mityng w Polsce i często jeżdżąc na zawody, a nie ukrywam, że skaczę sporo, zawsze mówiłem, że mamy w Polsce, w województwie śląskim taki memoriał i zobaczycie, tam będzie Diamentowa Liga! Kiedyś... tak sobie mówiłem, ale w głębi duszy nie wierzyłem w te słowa. A jednak. To jest coś niesamowitego. To się nie dzieje... - mówi Piotr Lisek, lekkoatleta specjalizujący się w skoku o tyczce.

Informacje praktyczne dla kibiców:

  • Oficjalne otwarcie bramek zaplanowane jest na godzinę 12:00,
  • wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny,
  • obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy,
  • do zajęcia jest 50 tysięcy miejsc siedzących,
  • memoriał rozpocznie się o 13:30,
  • konkurencje diamentowe rozpoczną się o 16:00.

Jak dojechać?

Najlepszym sposobem na dotarcie w okolice Stadionu Śląskiego jest skorzystanie z bogatej oferty ZTM. W przypadku linii tramwajowych, najbliżej kursują: T0, T6, T9, T11 i T19. Jeśli chodzi o autobusy: M3, 6, 98, 663, 840. Przystanki zlokalizowane najbliżej obiektu to: Chorzów Stadion Śląski, Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia, Park Śląski Wejście Główne, Chorzów AKS, Osiedle Tysiąclecia Ułańska.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon