Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Aktualny kryzys energetyczny sprawia, że coraz więcej Ślązaków zastanawia się nad wymianą aktualnej instalacji grzewczej i nic w tym dziwnego. Nie chodzi tu tylko o problemy z dostępnością surowca, ale również cenami prądu, które wciąż szybują w górę. Naturalnie nasuwa się pytanie, jaki rodzaj ogrzewania jest najbardziej opłacalny? Z pewnością warto rozważyć odnawialne źródła energii, jak fotowoltaika. Jakie niesie korzyści? Szczegóły poniżej.

Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika (ang. Photovoltaics, w skrócie „PV”) to instalacja wykorzystująca darmowe, naturalne i odnawialne źródło energii. Składa się ona z paneli złożonych z ogniw fotowoltaicznych. Jak działa? System pobiera energię promieniowania słonecznego, przetwarzając ją w energię elektryczną. W celu zwiększenia mocy ogniwa, łączy się̨ je w moduły i instaluje na konstrukcjach, jak dachy. Prąd zmagazynowany przez panele zamieniany jest ze stałego w zmienny i to za pomocą̨ falownika. Dzięki temu, energię słoneczną można wykorzystać w gospodarstwie domowym na co dzień, a wyprodukowaną nadwyżkę sprzedać lub wykorzystać później.

Dlaczego fotowoltaika jest tak popularna?

Dobre pytanie. Niewątpliwie najważniejszym atutem OZE (tzn. Odnawialne Źródła Energii) jest bycie bezpieczną alternatywą dla źródeł energetycznych, które aktualnie dominują na rynku. Nie da się ukryć, że uzależnienie krajowej gospodarki od węgla, ropy i gazu nie tylko grozi kryzysem ekonomicznym i energetycznym, ale także nieodwracalnie wpływa na środowisko naturalne poprzez emisję spalin i co za tym idzie, generowanie szkodliwych dla ludzkiego zdrowia zanieczyszczeń. Zmiany klimatyczne są̨ już na tyle duże, że może je odczuć każdy. Ekologia i chęć zmniejszenia śladu węglowego to jednak nie wszystkie atuty instalacji fotowoltaicznych. Kolejnym z nich jest oszczędność. Dzięki bezobsługowemu produkowaniu darmowej energii ze słońca, rodziny mogą się zabezpieczyć i jednocześnie zaoszczędzić swoje pieniądze na lata.

Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Fotowoltaika – odpowiedź na kryzys energetyczny?

Kryzys energetyczny i co za tym idzie, ciągłe podwyżki cen prądu, motywują̨ konsumentów do szukania alternatyw i zabezpieczenia swojego gospodarstwa domowego. Obawa przed ogromnymi rachunkami czy przerwami w dostawie prądu są całkowicie naturalne. Niemniej, te problemy można rozwiązać. Jak? A no, poprzez budowę instalacji PV. Awarie i przerwy dostaw zdarzają się już teraz, a produkowanie energii elektrycznej przez własne gospodarstwo domowe to najlepsze rozwiązanie w tych, niepewnych czasach. Aby je dodatkowo zabezpieczyć, warto rozbudować instalację fotowoltaiczną i wyposażyć ją w magazyn energii. Wówczas wyprodukowana nadprogramowo energia będzie przechowywana w magazynie, co uchroni właścicieli przed przerwami w dostawie prądu.

Tarcza solidarnościowa a własna energia

Nie od dziś wiadomo, że tarcza solidarnościowa to rządowe wsparcie, które ma na celu wprowadzenie stałej ceny dla energii elektrycznej od stycznia 2023 roku. W takiej sytuacji gospodarstwa domowe będą mogły zużyć w stałej cenie do 2000 kWh - jest to jednak niski limit, który łatwo przekroczyć, za co konsumenci poniosą wysokie koszty. Próba zmieszczenia się w tak, wąskim limicie i strach przed wysoką ceną prądu u dystrybutora, nie brzmią optymistycznie. Czy istnieje jakieś rozwiązanie? Owszem, fotowoltaika. Produkowanie własnej energii i jej sprzedaż umożliwią realne oszczędzanie, a jej przechowywanie w magazynach energii pozwoli wykorzystać ją później, znacznie ograniczając koszty.

Fotowoltaika to przyszłość

Coraz więcej Polaków decyduje się̨ na korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii i bardzo dobrze! Pod względem przyrostu mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych Polska znajduje się̨ na drugim miejscu w Unii Europejskiej. W 2021 roku w Polsce OZE (instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe) stanowiły ponad 30% zainstalowanych mocy. Przy takich postępach, wizja zmiany gospodarki na taką, o ujemnej emisji gazów przestaje być mrzonką, a staje się̨ realną opcją. Należy mieć na uwadze, że przy rosnących cenach węgla i problemach z jego dostępnością, wybór darmowego i odnawialnego źródła energii może okazać się jedynym, słusznym rozwiązaniem.

Fotowoltaika to zawsze dobry wybór

Tak, to prawda. Branża OZE rozwija się̨ dynamicznie, zwłaszcza w Polsce. Zmniejszenie śladu węglowego, niezależność energetyczna, zarabianie na wyprodukowanej za darmo energii, zabezpieczenie się̨ przed blackoutem, dofinansowania do fotowoltaiki i spokój - nawet na dekady - to niezaprzeczalne atuty energii słonecznej, szczególnie w tak, trudnych czasach.

Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Darmowa energia - dlaczego fotowoltaika się̨ opłaca?

Inflacja, pandemia i wojna w Ukrainie to kolejne czynniki wpływające ujemnie na ekonomię. Ceny energii, jak i koszty nieodnawialnych źródeł energii (m.in. węgiel) rosną i to się nie zmieni. Właśnie dlatego, warto wyposażyć się̨ w instalację produkującą darmową energię. Koszt fotowoltaiki można zmniejszyć, decydując się na dotację z różnych programów dofinansowujących. Warto także pamiętać, że wysoka cena sprzedaży energii to również możliwość zarobienia większej ilości pieniędzy z nadwyżek energii wysyłanych do sieci.

Ile można zarobić́ na fotowoltaice?

Dobre pytanie. Wysokość zwrotu z instalacji fotowoltaicznej składa się̨ z kilku czynników:

  • ilości zużytej energii w gospodarstwie domowym,
  • ilości energii wysłanej do sieci,
  • cen energii.

Warto pamiętać, że dla każdego gospodarstwa należy indywidualnie sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne i dopasować moc instalacji. Czy można zrobić to samemu? W takiej sytuacji warto zdecydować się na pomoc specjalistów w tej dziedzinie jak Opal Power. Firma specjalizuje się w projektowaniu, sprzedaży, montażu i serwisów pomp ciepła, systemów oraz farm fotowoltaicznych. Opal Power nie tylko zaprojektuje wydajną, bezpieczną i nowoczesną instalację fotowoltaiczną, ale również sprawdzi, ile można zaoszczędzić na takim rozwiązaniu.

Jaki system grzewczy wybrać? Fotowoltaika to przyszłość!
Opal Power zaprasza!
ul. Węglowa 9
40-106 Katowice
E-mail: kontakt@opalpower.pl
Tel. +48 603 630 063 | +48 605 335 500
WWW

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon