Długie weekendy w 2023 roku. To aż 13 dodatkowych dni wolnych od pracy [LISTA]

W roku 2023 zyskamy dodatkowych trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Wielkanoc, majówka, Boże Ciało oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to tylko niektóre ze świąt kościelnych i państwowych, podczas których obowiązuje nakaz wolnego od pracy. W które dni zatem warto wziąć urlop, by zyskać jeszcze dłuższe weekendy? Przeczytajcie.

Wilk Fotografia
Kalendarz 2023

Dni wolne od pracy w 2023 roku

Dniami ustawowo wolnymi od pracy, są niedziele i święta, które określa ustawa o dniach wolnych od pracy. W 2023 roku pierwszym dniem wolnym od pracy był 1 stycznia, który przypadł w niedzielę. Pierwszy długi weekend w 2023 roku rozpoczął się 6 stycznia. Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm 24 września 2010 roku Święto Trzech Króli ponownie po 50-letniej przerwie stało się dniem ustawowo wolnym od pracy.

Kolejny długi weekend przypada po ponad trzymiesięcznej przerwie. Na 9 (niedzielę) i 10 (poniedziałek) kwietnia przypada w tym roku Wielkanoc. Za niespełna trzy tygodnie od świąt Wielkiej Nocy przypada majówka, podczas której Święto Pracy (1 maja) przypada w poniedziałek, natomiast Święto Narodowe 3 Maja (rocznica uchwalenia pierwszej Konstytucji w Europie w 1791 roku) przypada w środę.

Zielone Świątki, czyli święto kościelne zwane Zesłaniem Ducha Świętego wypada w 2023 roku w niedzielę, 28 maja. Boże Ciało, które również jest świętem ruchomym kościelnym przypada na czwartek, 8 czerwca. 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które jednocześnie jest Świętem Wojska Polskiego przypada we wtorek.

Kolejne dni ustawowo wolne od pracy wypadają w listopadzie - tradycyjnie uroczystość Wszystkich Świętych wypada pierwszego, czyli w tym roku w środę oraz Dzień Niepodległości - jedenastego listopada w sobotę. Ostatnie dni ustawowo wolne od pracy wypadają w grudniu w Święta Bożego Narodzenia. 25 grudnia wypada w poniedziałek, a 26 we wtorek.

W te dni warto wziąć urlop, by wydłużyć weekendy

Wymiar urlopu wypoczynkowego w Polsce wynosi 20 lub 26 dni. Długość urlopu wypoczynkowego zależy od okresu zatrudnienia i lat nauki. Jak dzięki długim weekendom zyskać dodatkowe wolne? Oto lista:

  • Po Wielkanocy należy wziąć 4 dni urlopu, by łącznie zyskać tydzień wolnego,
  • W okresie majówki wystarczy jednodniowy urlop - 2 maja, by łącznie zyskać 5 dni wolnego,
  • Kolejnym dniem wolnym może być piątek po Bożym Ciele, wówczas zyskamy 4-dniowy długi weekend,
  • W poniedziałek przed Świętem Wojska Polskiego bierzemy wolne i ponownie zyskujemy 4-dniowy długi weekend,
  • Przed uroczystością Wszystkich Świętych z puli urlopowej wykorzystujemy dwa dni, dzięki czemu zyskamy 5 dni wolnego,
  • Przed Świętami Bożego Narodzenia też przyda się krótka przerwa, zatem dodatkowy dzień wolny 22 grudnia i ponownie zyskujemy 5 dni wolnego.

Biorąc urlop w powyższe dni zyskujemy dodatkowych 30 dni wolnych od pracy, a w naszej puli urlopowej (w zależności od okresu zatrudnienia i lat nauki) pozostanie nadal 10 lub 16 dni.

Kaufland Katowice SCC 23

Może Cię zainteresować:

Niedziele handlowe 2023. Kiedy sklepy są otwarte? Ile będzie niedziel handlowych w 2023 roku [KALENDARZ]

Autor: Arkadiusz Nauka

04/01/2023

Mecz Polska Szwecja na stadionie Śląskim

Może Cię zainteresować:

Oto 10 najważniejszych wydarzeń sportowych, jakie czekają nas w 2023 roku. Będzie się działo

Autor: Robert Czykiel

27/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon