Do Pyrzowic przylatują kolejne samoloty z pomocą dla Ukrainy. Katowice Airport jest hubem humanitarnym Organizacji Narodów Zjednoczonych

W sobotę, 12 marca, na lotnisku w Pyrzowicach wylądował Airbus A340-300 z Port Sudan. Dostarczył kilkadziesiąt ton wysokoenergetycznej żywności, która trafi na Ukrainę. Rejs odbył się pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kolejne samoloty lądowały w poniedziałek.

Piotr Adamczyk/ PR KTW
W sobotę w Pyrzowicach wylądował pierwszy samolot pod egidą ONZ

Jak już informowaliśmy, w zeszłym tygodniu przedstawiciele ONZ wizytowali trzy lotniska na południu Polski. Wybrali to w Pyrzowicach – Katowice Airport stał się w ten sposób hubem humanitarnym ONZ. Z całego świata będzie tu trafiać pomoc dla Ukrainy.

Żywność dla Ukrainy

Pierwszy samolot z pomocą dla Ukrainy wylądował na lotnisku im. Wojciecha Korfantego już w sobotę, 12 marca. Kolejne rejsy ONZ przyjęto w Katowice Airport poniedziałek. Jeden z samolotów również przyleciał z Port Sudan, a w sumie dostarczono 100 ton wysokoenergetycznej żywności, która – przeładowywana w Pyrzowicach – trafi na Ukrainę. Lotnisko przyjmuje również samoloty z pomocą humanitarną przysyłane przez poszczególne państwa. Tak było w przypadku rejsu z Ałmaty – Kazachstan przysłał środki medyczne dla Ukraińców.

Lotnisko w Pyrzowicach jest dobrze przygotowane do roli hubu humanitarnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. – Jesteśmy największym lotniskiem cargo spośród trzynastu regionalnych lotnisk w Polsce. Mamy wiedzę, doświadczenie, infrastrukturę – podkreśla Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Dodajmy – udział operacji cargo w ogólnej liczbie startów i lądowań na pyrzowickim lotnisku w 2020 roku wyniósł 14,3 proc. (3127 z 21 922), natomiast w 2021 roku – już 16 procent (4642 z 28 856).

Wracają do swoich krajów

Od 28 lutego w Pyrzowicach przyjmowane były samoloty z Uzbekistanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu, a także z Iranu, które zabierały swoich obywateli ewakuowanych przez ambasady z Ukrainy. W sumie to już 7 tysięcy osób. Najwięcej rejsów odbyło się do Uzbekistanu, najmniej – bo tylko jeden – do Iranu (samolot zabrał na pokład 60 osób).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon