Dobromir Sośnierz kandydatem na prezydenta Katowic? ,,Nie ma takiego tematu, ktoś to sobie wymyślił". Czy Konfederacja dołączy do pojedynku Krupa vs Durał?

Wygląda na to, że doniesienia medialne o starcie Dobromira Sośnierza na prezydenta Katowic to kompletna bzdura. Jak mówi w rozmowie z nami sam zainteresowany, nikt nawet nie złożył takiej propozycji. Wiadomo już, że w Katowicach zmierzą się Marcin Krupa i Dawid Durał. Czy Konfederacja wystawi własnego kandydata?

ARC Ślązag
Dobromir sosnierz konfederacja

Dobromir Sośnierz kandydatem na prezydenta Katowic? ,,Nie ma takiego tematu, ktoś to wymyślił"

W niektórych mediach i przestrzeni internetowej od jakiegoś czasu pojawiały się pogłoski o starcie Dobromira Sośnierza na urząd prezydenta Katowic. Według naszych informacji wszystko wskazuje na to, że rzekomy start Sośnierza to sytuacja wykreowana, niemająca żadnego potwierdzenia w faktach.

- Nie ma takiego tematu, nie było żadnej propozycji. Gdyby była, to bym się nad nią zastanowił. Ktoś to sobie wymyślił, a potem media - zgodnie ze "sztuką dziennikarską" - zaczęły tę wiadomość powielać - komentuje w rozmowie ze ŚLĄZAGIEM Dobromir Sośnierz.

10 lat temu w Katowicach doszło do pojedynku Krupa - Sośnierz, jednak z ubiegającym się wtedy o swoją pierwszą kadencję Marcinem Krupą, "namaszczonym" przez odchodzącego Piotra Uszoka, zmierzył się ojciec Dobromira - Andrzej Sośnierz, kandydat PiS. II tura zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem (71,3%) Marcina Krupy. Dobromir Sośnierz również ma już za sobą start na prezydenta Katowic. W 2006 r. jako kandydat Unii Polityki Realnej uzyskał 1,51% głosów, zajmując piąte miejsce na dziewięciu kandydatów. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Pojedynek Krupa vs Durał. Konfederacja z własnym kandydatem?

Marcin Krupa będzie ubiegał się o trzecią kadencję, z poparciem Forum Samorządowego oraz Koalicji Obywatelskiej. Najprawdopodobniej Krupa uzyska też oficjalne poparcie Nowej Lewicy. Póki co jedynym kontrkandydatem obecnego prezydenta jest radny Dawid Durał, który pod szyldem Katowice 2050 będzie kandydował z poparciem Polski 2050 Szymona Hołowni, Ruchu Autonomii Śląska, Razem oraz Kato Protestu.

Zagadką wciąż pozostaje, co zrobi katowicki PiS, który w ostatnich wyborach poparł Marcina Krupę. Po jego wolcie z 27 grudnia 2023 r., kiedy to wymienił wieloletnich koalicjantów z PiS na PO, odwołując Mariusza Skibę i powierzając funkcję zastępcy prezydenta Jarosławowi Makowskiemu, PiS najprawdopodobniej wystawi własnego kandydata. 18 stycznia 2024 r. w Rozmowie Dnia z Marcinem Zasadą na antenie Radia Piekary Andrzej Sośnierz zdementował pojawiające się również co do jego osoby plotki o starcie na prezydenta Katowic z poparciem PiS.

Na razie nie wiadomo też kogo ewentualnie Konfederacja chciałaby wystawić w wyborach na prezydenta Katowic. Dobromir Sośnierz zaprzecza, a Tomasz Brzezina wycofał się z działalności politycznej. Pewne jest, że Konfederacja będzie próbowała wystawić listy do Rady Miasta. Informację potwierdził już jakiś czas temu wiceprezes Nowej Nadziei w Katowicach Michał Beliczyński. Tegoroczne wybory samorządowe będą pierwszymi dla Konfederacji, która powstała pod koniec 2018 r., czyli już po ostatnich wyborach samorządowych. W 2018 r. swojego kandydata na prezydenta Katowic miał jednak Ruch Narodowy - jedna z trzech partii współtworzących dziś Konfederację. Jakub Kalus uzyskał wówczas 1,5% głosów mieszkańców Katowic.

Prezydent marcin krupa

Może Cię zainteresować:

Marcin Krupa ogłasza "Setkę Krupy" i swój start w wyborach na trzecią kadencję prezydenta Katowic. PO nie wystawi własnego kandydata, poparło Krupę

Autor: Katarzyna Pachelska

30/01/2024

Razem dołącza do koalicji Dawida Durala w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Razem dołącza do koalicji Katowice 2050 Dawida Durała. Egzotyczny sojusz, wyborczy pragmatyzm. Czy Marcin Krupa ma się czego obawiać?

Autor: Szymon Karpe

30/01/2024

Marcin Krupa i Jarosław Makowski

Może Cię zainteresować:

Jarosław Makowski nowym wiceprezydentem Katowic. Koniec koalicji z PiS

Autor: Patryk Osadnik

27/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon