Dom obustronny zaprojektowali śląscy architekci. Otwiera się i na las po stronie północnej, i na ogród po południowej

Co zrobić, gdy działka ma tak atrakcyjne położenie, że z jednej strony widać las, a z drugiej ma być piękny ogród. Rozwiązanie tej zagadki znaleźli architekci ze śląskiej pracowni TAAT, projektując dom, który nazwali obustronnym.

Dom Obustronny został zaprojektowany na dość sporej, bo liczącej 1200 m2 działce na skraju lasu w Mikołowie. Architekci ze studia TAAT, Magdalena i Piotr Tokarscy, wiedzieli, że las jest największym atutem tej lokalizacji. Jednak nie było aż tak różowo, bo las znajduje się przy północnej granicy działki. Jak więc zaprojektować dom, który z jednej strony jest otwarty na drzewa, a z drugiej - nie traci południowej wystawy, i co za tym idzie - codziennej dostawy promieni słonecznych.

- Celem projektu było usytuowanie domu w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać potencjał działki i widok na las - mówią architekci. - Lokalizacja lasu przy północnej granicy działki stanowiła jednak problem natury funkcjonalnej. Chcąc zachować widok ze strefy dziennej na las oraz otworzyć się na ogród od strony południowej, powstał konflikt funkcjonalny. Stał się on jednak powodem kształtowania bryły budynku w sposób zapewniający jednoczesne otwarcie strefy dziennej na obie strony - dodają Magdalena i Piotr Tokarscy.

Zjazd na działkę od strony północno-wschodniej zdefiniował strefę podjazdu i wejścia przy wschodniej granicy działki, wzdłuż której zlokalizowano budynek. Rzut Domu Obustronnego został jednak zmodyfikowany w literę T, wysuwając w głąb ogrodu skrzydło domu ze strefą dzienną na parterze, która została całkowicie przeszklona z dwóch stron. Przekształcenie pierwotnej bryły budynku umożliwiło pożądaną ekspozycję na obie strony: południową - czyli na ogród oraz północną - czyli na las.

Na parterze tego sporego (powierzchnia użytkowa: 362,24 m kw) domu znalazło się miejsce na m.in. garaż, pomieszczenie techniczne, kuchnię, pokój dzienny z jadalnią, gabinet i łazienkę. Na piętrze jest duża sypialnia z łazienką i garderobą, trzy dodatkowe pokoje i jeszcze dodatkowa łazienka.

Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

Może Cię zainteresować:

Dom na jednym poziomie, ale z wiszącą sypialnią, powstał na Śląsku. Zaprojektowała go tyska pracownia Roberta Skitka

Autor: Katarzyna Pachelska

25/03/2022

Dom kostka, Mikołów

Może Cię zainteresować:

Metamorfoza domu kostki w Mikołowie. Jak z nudnego budynku zrobić nowoczesną bryłę

Autor: Katarzyna Pachelska

22/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie gory zielen spotkania 2

W Tarnowskich Górach powstanie zielona akupunktura

Akademia Muzyczna Katowice

Najbardziej spektakularna przestrzeń akademicka w Katowicach

Projekt pawilon polski expo2025 medusa group 1

Medusa Group z I nagrodą za projekt pawilonu na Expo

Budowa biurowca Uni-Centrum

Jak budowano Altusa. Pierwszy śląski 120-metrowiec ma 20 lat

Remont zabytków w Nakle Śląskim

Zmiany przy pałacu w Nakle Śląskim

Przebudowa centrum miasta - utworzenie nowej przestrzeni publicznej w Kaletach

Kalety z dumą prezentują centrum w nowej odsłonie

Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach

Uczniowie przygotowują książkę o historii Domu Tekstylnego