Donald Tusk odrobił zadanie na tróję? "Uznanie języka śląskiego nie rozwiązuje tzw. sprawy śląskiej"

Uznanie języka śląskiego za język regionalny znalazło się wśród stu konkretów, które Koalicja Obywatelska ma zamiar zrealizować w ciągu pierwszych stu dni rządów. Na tróję oceniam zadanie domowe, które w tej sprawie odrobił Donald Tusk, ponieważ uznanie języka śląskiego nie rozwiązuje tzw. sprawy śląskiej. Podstawową kwestią ochrony naszej tożsamości jest uznanie Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną - podkreślił Rafał Rzepka, śląski aktywista, w Radiu Piekary.

Patryk Osadnik
Rafał Rzepka

Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Lewicy deklarują wsparcie dla projektów zakładających uznanie Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną, a co za tym idzie - języka śląskiego.

- Nastąpiła zmiana podejścia jeśli chodzi o tzw. sprawę śląską (…) Kilka tygodni temu podczas Campus Polska Donald Tusk odpowiedział na moje pytanie, że uznaje Ślązaczki i Ślązaków za mniejszość etniczną, a swoje przemówienie zaczął od przyznania się do błędów w tej sprawie i zapewnienia, że jest za uznaniem języka śląskiego za język regionalny - powiedział Rafał Rzepka, śląski aktywista, w Radiu Piekary.

Błędy, o których mowa, to oczywiście nieuznanie języka śląskiego za język regionalny w czasach, kiedy to Platforma Obywatelska rządziła w Polsce, a zabiegał o to m.in. Marek Plura.

- Uznanie języka śląskiego za język regionalny znalazło się wśród stu konkretów, które Koalicja Obywatelska ma zamiar zrealizować w ciągu pierwszych stu dni rządów. Na tróję oceniam zadanie domowe, które w tej sprawie odrobił Donald Tusk, ponieważ uznanie języka śląskiego nie rozwiązuje tzw. sprawy śląskiej. Podstawową kwestią ochrony naszej tożsamości jest uznanie Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną - podkreślił Rafał Rzepka.

Jeszcze więcej Ślązaczek i Ślązaków?

Według wstępnych wyników narodowego spisy powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 roku, narodowość śląską zadeklarowało w sumie 585,7 tys. Ślązaczek i Ślązaków. Jako pierwszą - 231,8 tys. Jako drugą - 353,9 tys. To największa odrębna - deklarująca inną niż polska identyfikację narodowo-etniczną - grupa ludności w kraju.

Ponadto język śląski okazał się drugim najczęściej używanym - innym niż polski - językiem w domach na terenie Polski. 457,9 tys. zadeklarowało, że w kontaktach domowych posługuje się godkom. Więcej znalazło się tylko użytkowników języka angielskiego - 704,4 tys.

Te liczby mogą jeszcze wzrosnąć, ponieważ wciąż czekamy na ostateczne wyniki spisu powszechnego. Nieustalona pozostaje narodowość 473 tys. osób.

- Język, nie dialekt, gwara, mowa, narzecze lub etnolekt, ale język, z którego korzystają obywatelki i obywatele Polski, co potwierdził kolejny spis powszechny (…) Biorąc pod uwagę wyniki poprzedniego spisu, gdzie deklaracji Ślązaczek i Ślązaków było jeszcze więcej, należy spodziewać się, że w ostatecznych wynikach liczba osób deklarujących narodowość śląską i język śląski jeszcze wzrośnie - ocenił Rafał Rzepka.
Monika rosa

Może Cię zainteresować:

Monika Rosa: Uznanie Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną to kolejny krok i nie można się już z tego wycofać

Autor: Patryk Osadnik

08/09/2023

Szymon hołownia tychy 1

Może Cię zainteresować:

Szymon Hołownia: "Trzeba powiedzieć wprost: Ślązacy są w Polsce formalnie prześladowaną mniejszością"

Autor: Patryk Osadnik

18/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon