Doradca ministra ds. samorządów proponuje, aby Metropolia zajęła się rozdzielaniem pieniędzy z UE

- Stworzyliśmy pierwszą w Polsce metropolię, która się sprawdziła, ale powinna zostać wzmocniona. Uważam, że musi funkcjonować w większej liczbie obszarów, chociażby w kwestii budowy spalarni odpadów, która została zablokowana z przyczyn prawnych. Metropolia mogłaby się zająć również rozdystrybuowaniem pieniędzy z Krajowego Plany Odbudowy - powiedział Tomasz Olszewski, świeżo upieczony doradca ministra ds. samorządów, na antenie Radia Piekary.

GZM
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Tomasz Olszewski dołączył do Partii Republikańskiej, która powstała na zgliszczach ostatniego projektu politycznego Jarosława Gowina, i został doradcą ministra bez teki ds. samorządów Michała Cieślaka.

- Będę zajmować się w szczególności sprawami województwa śląskiego. Musimy wzmocnić samorząd finansowo, organizacyjnie i kompetencyjnie - zapowiedział w środę, 6 kwietnia, podczas Rozmowy Dnia Radia Piekary.

Jak przyznał, ma świadomość, że część działań Prawa i Sprawiedliwości wpłynęła negatywnie na budżety samorządów.

- Będziemy rozmawiać o zmianie proporcji podziału wpływów z podatku PIT. Minister Michał Cieślak ma przygotować także dodatkowy fundusz wsparcia interwencyjnego - wyjaśnił.

W jego ocenie sama zmiana proporcji nie wystarczy, ponieważ to faworyzuje najbogatsze samorządy i właśnie dlatego potrzebny jest fundusz wsparcia.

Metropolia powinna zająć się rozdzielaniem pieniędzy z UE?

Innym pomysłem Tomasza Olszewskiego jest przekazanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii części kompetencji związanych z rozdzielaniem pieniędzy, które mają trafić do Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

- Stworzyliśmy pierwszą w Polsce metropolię, która się sprawdziła, ale powinna zostać wzmocniona. Uważam, że musi funkcjonować w większej liczbie obszarów, chociażby w kwestii budowy spalarni odpadów, która została zablokowana z przyczyn prawnych (Zablokował ją wojewoda z PiS Jarosław Wieczorek - przyp. red.). Metropolia mogłaby się zająć również rozdystrybuowaniem pieniędzy z KPO - powiedział doradca ministra ds. samorządów na antenie Radia Piekary.

Do tej pory leżało to w kompetencjach Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

- Nie chcę nikomu zabierać pieniędzy, ale będziemy mieć na to bardzo mało czasu. Marszałkowie dotąd radzili sobie na tym obszarze dobrze, ale uważam, że część zadań mogłaby przejąć Metropolia, a nawet powiaty, które są bliżej gmin i znają ich potrzeby - wyjaśnił Tomasz Olszewski.

Podkreślił, że to tylko propozycja, ale uważa, że Metropolia jest do tego gotowa.

Przypomnijmy, że wypłata miliardów euro z Krajowego Planu Odbudowy pozostaje zablokowana. Komisja Europejska stawia Prawu i Sprawiedliwości warunki związane z przestrzeganiem praworządności, aby pieniądze trafiły do Polski.

Tomasz Olszewski

Może Cię zainteresować:

Tomasz Olszewski: Szykują się zmiany organizacyjne i kompetencyjne w samorządzie terytorialnym

Autor: Tomasz Stankiewicz

06/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Członkowie Fundacji Cross Borders z dowódcą batalionu Dnipro-1, Jurijem Berezą (trzeci od prawej)

"Ruscy boją się otwierać włazy czołgów". Relacja z Ukrainy

Wojsko ukraińskie

Zawieranie sojuszów to sztuka. Od kogo chcemy się uzależnić?

Czołgi

Radni powiatu gliwickiego ustalali, ile... palą czołgi

Pikieta związków w Warszawie

5 lepszych miejsc na związkowy protest niż ambasada Niemiec

Marek Migalski Ukraina

Marek Migalski: Spieprzamy na zachód. Jak najdalej od Rosji

Tablica powitalna Katowice

Nierozsądna nadgorliwość. Gorzelik o Katowicach bez cyrylicy

Maciej Gramatyka, Marcin Krupa, Arkadiusz Chęciński

"Działania rządu spóźnione. Brak systemu pomocy uchodźcom"