Droga S1: GDDKiA podpisała umowy na zaprojektowanie rozbudowy odcinków między Sosnowcem i Mysłowicami. Koszt? Niemal 3,7 mln złotych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała dwie umowy zaprojektowanie rozbudowy odcinków drogi ekspresowej S1 o długości 5 kilometrów. Projekty przygotuje jedna firma, a wartość obu umów to niemal 3,7 mln złotych.

GDDKiA
Przebudowa S1 w Dąbrowie Górniczej

Prace projektowe powinny zakończyć się z październiku 2023 roku. Pierwsza umowa dotyczy około 2,3-kilometrowego odcinka w Sosnowcu, między ulicą Inwestycyjną a węzłem Jęzor, natomiast druga – 2,7-kilometrowego odcinka od węzła Jęzor do węzła Brzęczkowice w Mysłowicach. Jak przypomina GDDKiA, to kontynuacja przebudowy dawnej wschodniej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Projekt przebudowy obu odcinków S1 przygotuje biuro projektowe Mosty Katowice.

W Sosnowcu, Mysłowicach, Jaworznie

Wartość umowy dla odcinka w Sosnowcu to 1 790 880 zł. – Z zakresu projektowania wyłączony został odcinek o długości około 450 m, obejmujący wiadukt nad rzeką Bobrek oraz torami kolejowymi wraz z dojazdami. Został on przebudowany we wcześniejszych latach – informuje GDDKiA. Umowa na zaprojektowanie przebudowy drugiego odcinka to z kolei koszt 1 876 980 zł. Ta część inwestycji realizowana będzie na terenie trzech miast – Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna.

Dodajmy, że dokumentacja projektowa dla pierwszego odcinka ma powstać w ciągu 15 miesięcy, a dla drugiego – w 16 miesięcy od podpisania umowy. – Obowiązkiem wykonawcy będzie również wsparcie GDDKiA na etapie przetargu na roboty budowlane wraz z udzielaniem wyjaśnień i odpowiedzi oferentom oraz pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót budowlanych – podkreślają w GDDKiA.

Nowe ekrany akustyczne

Najważniejszym celem inwestycji to dostosowanie parametrów istniejącej drogi do parametrów technicznych drogi ekspresowej, natomiast konstrukcji nawierzchni i obiektów mostowych – do nośności 11,5 tony na oś. Powstaną ponadto nowe ekrany akustyczne i przebudowane zostaną już istniejące.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon