Droniada 2024 w Parku Śląskim i w Katowicach od 3 do 9 czerwca. Na finał piknik i pokazy latania dronów

Drony zawładną niebem nad Parkiem Śląskim w Chorzowie już w przyszły weekend. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapowiada Droniadę 2024, czyli święto miłośników technologii bezzałogowych. Na finał, w niedzielę 9 czerwca, przewidziano piknik rodzinny i pokazy latania dronów.

M. Kasprzyk
Droniada M Kasprzyk

XI edycja Droniady odbędzie się od 3 do 9 czerwca (poniedziałek-niedziela) a finałowe wydarzenia będą miały miejsce w Parku Śląskim w Chorzowie. W programie m.in. konferencja naukowa, cykl zaawansowanych konkurencji dronowych oraz finał Droniady połączony z pokazem sprzętu na stoiskach różnych firm oraz instytucji.

Droniada jest wydarzeniem, w które są zaangażowane uczelnie wyższe, ośrodki badawczo-rozwojowe, samorządy oraz firmy zajmujące się rozwojem i wykorzystaniem technologii bezzałogowych. Wydarzenie ma na celu przedstawienie możliwości wykorzystania dronów w różnych dziedzinach życia, np. w ochronie środowiska, energetyce, sytuacjach kryzysowych czy organizacji transportu.

Droniada 2024 jest podzielona na cztery części

  1. Droniada Tech by Politechnika Śląska potrwa od 3 do 4 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie. To dwudniowa konferencja „Zrobotyzowana mobilność. Transport autonomiczny”. Będzie ona poprzedzona dwoma debatami o transporcie szynowym i drogowym. Zwieńczeniem obrad będzie wrześniowy raport ekspercki „Zrobotyzowana mobilność. Wnioski i rekomendacje rozwoju transportu autonomicznego”.
  2. Droniada Challenge. Od 3 do 9 czerwca na Polach Marsowych będzie miał miejsce konkurs technologiczny, w tym Turniej „Fly to Rescue” o Puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Udział zapowiedziało 13 zespołów akademickich oraz ok. 60 pilotów wojsk specjalnych, wojsk obrony terytorialnej, policji, straży pożarnej, GOPR, TOPR i WOPR. Na terenie zmagań będą rozstawione dwa równoległe tory po 30 m długości i 10 m szerokości, każdy z dwudziestoma pięcioma wiadrami ustawionymi na różnych wysokościach i pod różnym kątem. Tory są od siebie oddalone o 10 m, zaś miejsce startu znajduje się w odległości 5 metrów od pierwszego stojaka z wiadrami. Kto szybciej znajdzie obrazy wskazanych do odszukania osób lub przedmiotów ukrytych w wiadrach, ten wygrywa i przechodzi do kolejnej rundy konkurencji.
  3. Droniada Junior by Europejskie Miasto Nauki Katowice od 29 maja do 19 czerwca. Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach przeprowadzi Turniej dla uczniów szkół podstawowych i średnich.
  4. Droniada Expo. W niedzielę 9 czerwca na Polach Marsowych odbędzie się otwarty dla wszystkich w formie pikniku rodzinnego Finał Droniady GZM. Można będzie zobaczyć pokazy latania dronów oraz poznać sprzęt i porozmawiać z ekspertami na stoiskach różnych firm oraz instytucji.

Dodatkową atrakcją, z której można będzie skorzystać będzie autonomiczny mini autobus Blees BB-1. Od kilku dni w ramach testów wozi on gości Parku Śląskiego na trzykilometrowym odcinku – przez Aleję Żyrafy, wzdłuż Ogrodu Zoologicznego, aż do Śląskiego Parku Nauki.

Turniej bajtli ruda slaska

Może Cię zainteresować:

Ślōnski Turniyj we Fusbalu dlo Bajtli w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

28/05/2024

GKS Katowice

Może Cię zainteresować:

GieKSa w Ekstraklasie: 2 miliony złotych premii dla piłkarzy. Trener dostanie nowy kontrakt, a prezes... przejdzie na dietę

Autor: Grzegorz Lisiecki

28/05/2024

Autonomiczny minibus przewozi pasażerów po Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Autonomiczny minibus przewozi pasażerów po Parku Śląskim

Autor: Redakcja

24/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon