Znów drożej na autostradzie A4? Stalexport chce podnieść opłaty

Od 1 kwietnia 2024 r. przejazd autostradą A4 między Katowicami i Krakowem może być droższy. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz autostrady, złożyła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosek o zgodę na podniesienie opłat.

fot. SAM S.A.
Autostrada A4

Od połowy stycznia 2024 r. drożej za autostradę A4 Katowice-Kraków płacą już użytkownicy korzystający z płatności automatycznych. Do tego czasu płacili za przejazd samochodem osobowym 13 zł na wjeździe i wyjeździe, teraz płacą po 15 zł. Kolejna podwyżka dotknie już wszystkich. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz autostrady, złożyła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wniosek o zgodę na zmianę stawek opłat za przejazd od 1 kwietnia 2024 r.

  • dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle) – z kwoty 15 zł do kwoty 16 zł
  • dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5 – z kwoty 46 zł do kwoty 49 zł

Stalexport podaje w komunikacie, że po wprowadzeniu podwyżek nadal mają obowiązywać bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, które zostaną skonsultowane z GDDKiA. Aktualnie dla pojazdów kategorii 2 i 3 od obowiązującej stawki opłaty za przejazd autostradą (tj. 46 zł) stosuje się bonifikatę, która wynosi 19 zł. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Stalexport chce podnieść opłaty, bo… kończy się koncesja

Zmienione stawki mają obowiązywać na każdym z dwóch placów poboru opłat (w Mysłowicach i Balicach). Planowane podwyżki spółka Stalexport Autostrada Małopolska tłumaczy większymi wydatkami inwestycyjnymi w ostatnich latach obowiązywania umowy koncesyjnej. Zgodnie z tą umową spółka jest zobowiązana przekazać stronie publicznej ten odcinek autostrady w doskonałym stanie technicznym. Ma to nastąpić w 2027 roku. W związku, w ciągu ostatnich trzech lat obowiązywania umowy, zaplanowano wiele prac budowlanych i remontowych.

- Będą one związane m.in. z wymianą nawierzchni na całej długości koncesyjnego odcinka A4 czy remontami mostów i wiaduktów. Nie bez znaczenia dla realizacji tych inwestycji jest fakt, że koszty usług budowlanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosły o 26 proc., a ceny asfaltu – niemal o 50 proc. – informuje Stalexport.

Zgodę na podwyżkę opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków musi wyrazić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Użytkownicy A4Go mogą się jednak przed nią zabezpieczyć. Wystarczy, że wykupią pakiet impulsów w aktualnie obowiązującej cenie 15 zł za jeden impuls i będą mogli nimi płacić przez dwa lata od daty doładowania.

Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

Znowu drożej na A4 Katowice – Kraków. Koniec zniżki dla użytkowników e-płatności

Autor: Patryk Osadnik

02/01/2024

Przemysław Koperski

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach w końcu w rękach samorządów? Nowy śląski wiceminister infrastruktury: "Trzeba sprzyjać"

Autor: Grzegorz Lisiecki

17/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon