Duchy wojny mówią do nas. Ukazała się nowa, 10. część sagi Alojzego Lyski o Ślązakach w Wehrmachcie

"Duchy wojny mówią do nas" to najnowsza książka Alojzego Lyski. W 2022 roku ukazała się 10. część sagi, opowiadającej o tragicznych losach Ślązaków w Wehrmachcie i cierpieniu ich rodzin.

"Duchy wojny mówią do nas"

Śląski pisarz Alojzy Lysko od lat przypomina i pielęgnuje pamięć śląskich żołnierzy Wehrmachtu, szczególnie pochodzących z jego rodzinnych Bojszów i okolicznych miejscowości. Tych poległych na frontach II wojny światowej i tych, którzy powrócili z niej okaleczeni na ciele i duszy. Oraz opisuje tragedie ich najbliższych - rozłąkę, obawę, niepewność losów i rozpacz po śmierci. W zebranych przez Lyskę relacjach członków rodzin już wcześniej pojawiały się opowieści o zjawiskach irracjonalnej, paranormalnej wręcz natury, interpretowanych przez bliskich jako znaki czy sygnały z zaświatów. W dziesiątym tomie "Duchów wojny" takie motywy dominują, będąc jego główną i zasadniczą treścią. Zresztą jakże by inaczej być mogło w dziele, którego sam tytuł zwiastuje, że o duchach w nim mowa?

Taki duch zjawi się w nocy podczos śniku, kajś zagrucho, zajynczy, owieje zimnym powietrzym, zamigo światłym, wyświetli się na rodzinnej fotografii, sprowadzi do gowy taki a niy inne myśli, ostrzeże przed niyszczynściym, rozpoli miłość, uspokoi serce, ulyczy choroba, oświyci rozum - na różne sposoby dawoł nom bydzie znaki i zawdy poprowadzi ku dobrymu, nigdy ku złymu - mówi jeden z bohaterów Lyski.

Książka "Duchy wojny mówią do nas" ukazała się pod koniec lipca 2022. Już teraz gorąco ją polecamy. Wkrótce u nas jej obszerniejsza recenzja.

Lysko

Może Cię zainteresować:

Alojzy Lysko, "Śląski Druid" skończył 80 lat: Duchy żyją! Wiem, że żyje mój ojciec i on tu jest. I tak żyje duch każdego innego bojszowiaka, którego opisałem

Autor: Tomasz Borówka

28/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alojzy Lysko

Umiemy słuchać duchów? Mówią do nas w 10. części sagi Lyski

Parowóz Ryś

Przemytnicy, kontrole w pociągu. Zresztą przeżyjcie to sami

Pg wodehouse 1945

„Jeśli tak wygląda Górny Śląsk, to jaki jest Dolny?!”

„Peaky Blinders”, kadr z serialu

Nasze umorusane węglem „Peaky Blinders” i „Babilon Berlin”

Ratusz Załęże 2

Ratusz z Katowic zabytkiem! To budynek z 1897 roku

120-lecie Sosnowca

Wydarzenia z okazji 120-lecia Sosnowca

Lysko

Alojzy Lysko: Duchy żyją! Żyje mój ojciec i on tu jest