Dwóch lekarzy usłyszało zarzuty w związku ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny

Prokuratura Regionalna w Katowicach postawiła zarzuty dwóm lekarzom w związku ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Kobieta zmarła z powodu wstrząsu septycznego. Do bliskich pisała: "Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić".

Starostwo Powiatowe w Pszczynie
Szpital Powiatowy w Pszczynie

22 września 2021 roku w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie z powodu wstrząsu septycznego zmarła 30-letnia Izabela. Trafiła do placówki w 22-tygodniu ciąży po odejściu wód płodowych. Jak pisała do bliskich: "Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić. Zaczekają, aż umrze lub coś się zacznie, a jeśli nie, to mogę spodziewać się sepsy. Przyspieszyć nie mogą. Musi albo przestać bić serce, albo coś się musi zacząć". Publicznie została uznana za ofiarę ustawy antyaborcyjnej, a przez Polskę przeszła w związku z tym fala protestów pod hasłem "Ani jednej więcej"

Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził później kontrolę, podczas której stwierdził, że mimo objawów wstrząsu septycznego "nie wdrożono adekwatnych działań", a w konsekwencji nieprawidłowości doszło do śmierci pacjentki. Ponadto właściwie nie informowano kobiety o stanie zdrowia i nieprawidłowo prowadzono dokumentację medyczną. Placówka odpowiedziała, wskazując m.in. że zarzut niewpisania do dokumentacji wyników sekcji zwłok jest absurdalny, bo szpitalowi nie zostały one wówczas przekazane.

Dwóch lekarzy usłyszało zarzuty

Szpital Powiatowy w Pszczynie zdecydował się zawiesić lekarzy, którzy podejmowali decyzje w czasie leczenia 30-letniej Izabeli. W środę, 7 września, potwierdziliśmy, że obaj usłyszeli zarzuty.

- Dwóch lekarzy usłyszało zarzuty. Jeden odpowie za narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pacjentki. Drugi odpowie za bezpośrednie spowodowanie śmierci, które było skutkiem tego narażenia - mówi prok. Agnieszka Wichary, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Możliwe, że śledczy postawią zarzuty jeszcze jednemu lekarzowi.

Ciężarna kobieta doznała wstrząsu septycznego. Zmarła w szpitalu

Może Cię zainteresować:

Ciężarna kobieta zmarła w pszczyńskim szpitalu. "Lekarze przyjęli postawę wyczekującą"

Autor: Redakcja

03/11/2021

Wstrząsające SMS-y pacjentki szpitala w Pszczynie

Może Cię zainteresować:

Wstrząsające SMS-y pacjentki z Pszczyny. "Dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć"

Autor: Redakcja

04/11/2021

Agnieszka T. zmarła w szpitalu w Blachowni

Może Cię zainteresować:

37-letnia Agnieszka T. przez tydzień nosiła w łonie martwy płód. Kobieta zmarła wczoraj

Autor: Katarzyna Pachelska

26/01/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon