Dworzec PKP w prowincjonalnym Wodzisławiu Śląskim jak wzór z Sevres. Pokazuje, jak rewitalizować takie budynki

Nieduży dworzec kolejowy w niedużym śląskim mieście, gdzieś poza głównymi szlakami. Można by się spodziewać dramatu, a tu niespodzianka - jest romans. Z architekturą, zielenią, nowoczesnością. Obok dworca w rudzkim Chebziu dworzec PKP w Wodzisławiu Śląskim może służyć jako wzór z Sevres. Śląskiego Sevres. Tak powinno się odnawiać stare dworce. Zobaczcie zdjęcia tej udanej metamorfozy.

Na remont czeka w woj. śląskim kilkanaście dworców PKP. Niektóre z nich to zabytki. Z połowy XIX w. pochodzi np. dworzec w Dąbrowie Górniczej, który - zdewastowany i nieczynny - ma teraz być przebudowany, by służyć pasażerom. Koszt metamorfozy to ok. 15 milionów.

Wodzisławiu, bądź dumny ze swojego dworca!

W woj. śląskim można wyróżnić kilka świetnych dworcowych metamorfoz. Zabytkowe budynki kolejowe zyskały nowe życie m.in. w Bielsku-Białej, Goczałkowicach-Zdroju, Pszczynie, rudzkiej dzielnicy Chebzie (tu przeniosła się biblioteka miejska).

Przykładem świetnej adaptacji zabytkowego dworca PKP do obecnych czasów jest też nieduży dworzec w Wodzisławiu Śląskim. Był on nawet nominowany w konkursie Dworzec Roku 2020 (przegrał jednak z Goczałkowicami-Zdrojem oraz Przemyślem).

Budynek pochodzi z 1882 roku, w latach 2017-2019 przeszedł gruntowny remont pod okiem konserwatora zabytków. Choć Wodzisław można nazwać miastem prowincjonalnym, to przejeżdża przezeń sporo pociągów. Kursują tu składy pośpieszne PKP Intercity do Wiednia, Grazu, Warszawy, Gdyni, Przemyśla, Pragi oraz pociągi osobowe Kolei Śląskich do Oświęcimia, Katowic Rybnika, Chałupek i Pszczyny. Plus składy towarowe.

Zielona ściana najlepszą ozdobą dworca

I gdy my w Katowicach zachwycaliśmy się w 2021 roku dużymi ścianami wertykalnych ogrodów na elewacji nowego hotelu przy placu przy dworcu PKP, to w Wodzisławiu Śląskim parskali śmiechem. Tam już takie ogrody zdobiły od kilku lat ścianę dworca PKP! Wertykalnie ułożona roślinność jest też powtórzona we wnętrzu obiektu. Szczególnie urokliwie zielona ściana wygląda jesienią, pięknie komponuje się z wzgórzami otaczającymi dworzec.

Odsłonięto czerwone cegły, wcześniej zasłonięte. Dobudowano galerię ze szkła i stali oraz windę.

Dworzec ten, podobnie jak obiekt w Chebziu, nie służy tylko obsłudze pasażerów. Zarządcą jest miasto, znajduje się tu też Centrum Aktywności Społecznej. Obiekt pełni też funkcję centrum przesiadkowego. Na dole jest wszystko to, czego potrzebują pasażerowie, u góry - sale konferencyjne. A na poddaszu - powierzchnie biurowe.

Za projekt przebudowy dworca PKP w Wodzisławiu Śląskim odpowiada Pracownia Projektowa PIK s.c. Żory.

Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

Może Cię zainteresować:

Dom na jednym poziomie, ale z wiszącą sypialnią, powstał na Śląsku. Zaprojektowała go tyska pracownia Roberta Skitka

Autor: Katarzyna Pachelska

25/03/2022

Dom Szajtrów Katowice Małeccy 5

Może Cię zainteresować:

Dom Szajtrów w Katowicach - dom jednorodzinny, którego piętro "lewituje" nad salonem. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom

Autor: Katarzyna Pachelska

11/07/2022

Dworzec kolejowy w Katowicach na kilka tygodni przed rozbiórką

Może Cię zainteresować:

Stary dworzec PKP w Katowicach tuż przed rozpoczęciem rozbiórki. Jest jeszcze estakada!

Autor: Arkadiusz Nauka

06/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon