Dziennikarz, rzecznik, zastępca Dziuby. Kim jest Maciej Gramatyka, nowy prezydent Tychów? Nie tylko bratem wiceministra...

Dziennikarz, rzecznik, zastępca Andrzeja Dziuby. Mianem prezydenta tytułowany już od stycznia, ale teraz w wyniku wyborów. Kim jest Maciej Gramatyka, nowy prezydent Tychów?

Maciej Gramatyka: FB
Maciej gramatyka 2024

Maciej Gramatyka zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich w Tychach

Maciej Gramatyka nowym prezydentem Tychów. W wyborczej dogrywce zmierzył się ze Sławomirem Wróblem. Tychy były jednym z niewielu miast na Śląsku, gdzie w drugiej turze zmierzyli się ze sobą kandydaci dwóch największych partii politycznych - Platformy i PiS-u. Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich:

  1. Maciej Gramatyka (Koalicja Obywatelska) - 58,64% (21098 gł.)
  2. Sławomir Wróbel (Prawo i Sprawiedliwość) - 41,36% (14883 gł.)
- Dziękuję każdej i każdemu z Was. Gratuluję mojemu kontrkandydatowi
Sławomirowi Wróblowi wyniku w wyborach i zapraszam do współpracy dla Miasta Tychy - skomentował wyniki Maciej Gramatyka.

Zarówno Gramatyka, jak i Wróbel, wzajemnie pogratulowali sobie wyników. Ponadto, nowy prezydent zaprosił swojego konkurenta do współpracy na rzecz miasta. Będzie ku temu sposobność, bo w wyborach 7 kwietnia Sławomir Wróbel uzyskał mandat radnego z listy PiS.

Kim jest nowy prezydent Tychów?

Maciej Gramatyka jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako dziennikarz w Radiu Flash (dzisiejsze Antyradio), Radiu Plus Katowice i Radiu eM. W późniejszych latach pełnił funkcję rzecznika prasowego, najpierw (2014-2016) w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, później (2016-2018) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

W wyborach 2010, 2014 i 2018 r. z powodzeniem wybierany do Rady Miasta Tychy, gdzie w latach 2014-2018 pełnił funkcję przewodniczącego. Pod koniec 2018 r. prezydent Andrzej Dziuba powołał go na stanowisko zastępcy, odpowiedzialnego za sprawy społeczne. Urząd wiceprezydenta sprawował do października 2023 r., kiedy to wieloletni prezydent Andrzej Dziuba objął mandat senatora. W styczniu 2024 r. decyzją premiera Donalda Tuska został nowym komisarzem Tychów, zastępując powołanego w listopadzie Bogdana Białowąsa.

Bracia Gramatyka. Najsilniejsze rodzeństwo śląskiej polityki

Gramatyka jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W wyborach uzyskał poparcie zarówno Koalicji Obywatelskiej, jak i lokalnego komitetu rządzącego miastem przez 23 lata Andrzeja Dziuby - KWW Samorządowcy Andrzeja Dziuby. Wspólnie dysponują stabilną większością w 25-osobowej Radzie Miasta (KO 10 mandatów, komitet Dziuby 5). Reprezentację w Radzie ma również PiS (9 mandatów) oraz Stowarzyszenie Tychy Naszą Małą Ojczyzną (1).

Prywatnie brat wiceministra cyfryzacji, byłego wicemarszałka województwa śląskiego Michała Gramatyki, początkowo również związanego z PO, który w lipcu 2021 r. zdecydował się opuścić Platformę i dołączyć do Polski 2050 Szymona Hołowni. Aktualnie pełni funkcję szefa śląskich struktur partii.

Wiadomo już, że wskutek wyborów 21 kwietnia najpotężniejszą ,,power couple" śląskiej polityki zostali Katarzyna Kuczyńska-Budka i Borys Budka. Analogicznie, śmiało można rzec, że najsilniejszym rodzeństwem w śląskiej polityce są aktualnie bracia Gramatyka.

Maciej gramatyka wybory prezydent tychy

Może Cię zainteresować:

Koniec wyborczych starć o fotel prezydenta miasta. Tychy postawiły na Gramatykę

Autor: Urszula Gołkowska

22/04/2024

Katarzyna kuczynska budka2

Może Cię zainteresować:

Dziennikarka, rzeczniczka, urzędniczka. Długa droga Katarzyny Kuczyńskiej-Budki do prezydentury w Gliwicach

Autor: Michał Wroński

22/04/2024

Agnieszka Rupniewska

Może Cię zainteresować:

Kim jest Agnieszka Rupniewska, nowa prezydent Zabrza, która po 18 latach zdetronizowała Małgorzatę Mańkę-Szulik?

Autor: Michał Wroński

21/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon