,,Dziewiętnastką" przez Śląsk z zespołem Fifidroki. Utwór "Tramwaj" promuje najnowszy album zespołu

,,Dziewiętnastką" przez Śląsk z zespołem Fifidroki. Utwór "Tramwaj" promuje najnowszy album grupy - "Figura dziks". W promującym płytę teledysku zobaczycie katowicki Tauzen, Nikiszowiec i osiedle Gwiazdy. Styl? Trochę punka, więcej folku, coś jakby duch Maanamu.

Fifidroki - ,,pozagatunkowi, bo liczy się energia"

Fifidroki (w śląskim: "błazny") to śląski zespół folkowo-punkowy, zakorzeniony w "zakazanych dzielnicach śląskich miast". Jak przyznają sami muzycy, ich twórczość ma swoje źródła w śląskich kominach, beskidzkich polach, ukraińskich wsiach i żydowskich kibucach. Pierwszym oficjalnym wydawnictwem zespołu był minialbum (epka) "Hercklekoty" (2012). Cztery lata później ukazał się debiutancki album "Blomkul" (2016). Fani cenią zespół za dobre teksty i brzmienia na granicy gatunków. - Alternatywni, folkowi. punkowi i ludowi. Pozagatunkowi, bo liczy się energia. Do tego elektryczni i elektroniczni - czytamy na facebookowym fanpage'u Fifidroków. Fifidroki grają na wielu prestiżowych imprezach muzycznych, m.in. Woodstocku, festiwalu w Jarocinie czy śląskiej Industriadzie. (Interesujesz się śląską kulturą? Bądź na bieżąco na: https://www.slazag.pl/newsletter).

Skład zespołu:

  • Norbert Jasłowski - gitara, samplery.
  • Eugeniusz Lenart - bas.
  • Damian Machnik - perkusja.
  • Agnieszka Mazur - wokal.
  • Joanna Milka - wokal, synth.
  • Łukasz Nowotka - skrzypce.
  • Bartek Pluciński - gitara.

Nowy album "Figura dziks"

Pod koniec stycznia 2024 r. nakładem wydawnictwa Gusstaff Records ukazała się nowa płyta zespołu "Figura dziks". Materiał do płyty powstawał na przestrzeni kilku ostatnich lat. Efektem jest 15 utworów, zahaczających o różne muzyczne nurty. Płyta została nagrana z gościnnym udziałem Alka Koreckiego.

- Korzenie nadal tkwią w ich śląskiej ojczyźnie, tym razem jednak możemy się spodziewać kilku w pełni autorskich utworów. Wciąż jest brudno, melodyjnie, energetycznie i eklektycznie. Jest też punkowo i ludowo, bo inaczej być po prostu nie mogło. Całości dopełnia pojawienie się hipnotyzujących i elektryzujących dźwięków saksofonu, przenoszących słuchacza do nowych przestrzeni.

,,Dziewiętnastką" przez Śląsk...

Album "Figura dziks" promuje utwór "Tramwaj", z tekstem łatwo wpadającym w ucho (Jechał tramwaj dziewiętnaście, a w nim ludzi sto piętnaście). Kreskówkowy teledysk jest bardzo inspirujący, no i miejscówki znane Ślązakom, nie tylko osiedle Gwiazdy. Kto rozpozna najwięcej?

- W środku nocy z zajezdni tramwajowej, w swoją szaloną i nieco makabryczną podróż, wyruszyła "dziewiętnastka". Obecnie sunie rytmicznie po torach aglomeracji śląskiej (no dobra, konurbacji górnośląskiej) żeby zgarnąć Was z przystanku - zachęcają Fifidroki.
Opera Śląska w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

„Poławiacze pereł” Georges’a Bizeta w Operze Śląskiej. To opowieść o miłości i przyjaźni. Premiera już wkrótce

Autor: Redakcja

06/03/2024

Nowe logo kina katowice

Może Cię zainteresować:

Kultowe katowickie kina: Kosmos, Rialto i Światowid mają nowe logo. Z tej okazji weekend (nie tylko) filmowych atrakcji

Autor: Katarzyna Pachelska

05/03/2024

Teatr Rozrywki Tootsie

Może Cię zainteresować:

Wiosna w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Będzie m.in. kolejna prapremiera

Autor: Maciej Poloczek

04/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon