Dzisiaj mecz Polska-Szwecja na Stadionie Śląskim. A to oznacza... utrudnienia na ulicach Katowic i Chorzowa

Ogromne utrudnienia w ruchu czekają kierowców na ulicach Katowic i Chorzowa dziś po południu i wieczorem. Wszystko przez mecz Polska-Szwecja, który odbędzie się na Stadionie Śląskim. Już od godziny 16.00 zamknięty zostanie wjazd na Osiedle Tysiąclecia od strony ulicy Chorzowskiej. Dodatkowo na tej samej ulicy trwa... remont. Oj, nie będzie łatwo poruszać się dzisiaj w tym rejonie.

Mecz Polska Szwecja na stadionie Śląskim

Mecz Polska-Szwecja na Stadionie Śląskim to wielkie piłkarskie wydarzenie, na które czekają kibice w całej Polsce. Spotkania, którego stawką jest awans na mistrzostwa świata, reprezentacja Polski nie rozgrywała w Kotle Czarownic od lat. Ostatnio kadra ważne mecze grała tylko na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Na Stadionie Śląskim ma dzisiaj zasiąść komplet widzów, czyli ponad 55 tysięcy fanów ubranych w biało-czerwone barwy. Mecz rozpoczyna się o godzinie 20.45, ale bramy Kotła Czarownic otworzą się już o godzinie 18.45. Kibice zapewne dużo wcześniej zaczną zbierać się w okolicach chorzowskiego stadionu. A to oczywiście oznacza, że w tym miejscu ruch będzie wzmożony. Dlatego właśnie w okolicach piłkarskiego obiektu zostanie zmieniona organizacja ruchu.

Zakaz wjazdu na Os. Tysiąclecia

Katowice w ostatnich latach przy okazji dużych imprez na Stadionie Śląskim praktykowały zamknięcie dojazdu na Osiedle Tysiąclecia od ulicy Chorzowskiej. Tak samo będzie w przypadku dzisiejszego meczu. Takie rozwiązanie zacznie obowiązywać już od godziny 16.00. Co ważne, nie będzie też możliwość wyjazdu z Os. Tysiąclecia na Chorzowską.

Przy wjeździe i wyjeździe zostanie postawione wygrodzenie techniczne i zostaną utworzone posterunki policji i straży miejskiej. Wjazd będzie możliwy wyłącznie dla pojazdów pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej.

- Wprowadzenie zakazu wjazdu na teren osiedla Tysiąclecia od strony ul. Chorzowskiej to rozwiązanie, które już wielokrotnie testowaliśmy przy okazji organizacji imprez masowych na Stadionie Śląskim. Musimy mieć na uwadze przede wszystkim dobro mieszkańców. Doskonale wiemy o tym, że podczas tego typu imprez sporym problemem dla mieszkańców katowickiego os. Tysiąclecia są tysiące osób, które dojeżdżając z innych miast do stadionu zostawiają pojazdy na osiedlu, nie tylko zajmując miejsca parkingowe mieszkańców, ale także nierzadko parkując w miejscach nielegalnych, na trawnikach i zielonych skwerach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

To nie koniec. Wzdłuż ul. Chorzowskiej - na odcinku od ul. Złotej do granicy z Chorzowem zostaną wprowadzone dodatkowe zakazy zatrzymywania i postoju. Analogiczne oznakowanie zostanie wprowadzone na ul. Brackiej od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Chorzowskiej. Dodatkowo do znaków zostanie dołączona tabliczka T-24, tj. odholowanie pojazdu przed służby miejskie w przypadku naruszenia zakazu.

Zmiana organizacji ruchu na ulicy Chorzowskiej przed meczem Polska-Szwecja
Zmiana organizacji ruchu na ulicy Chorzowskiej przed meczem Polska-Szwecja

Poczuj się jak Ukrainiec. Z biletem na mecz komunikacja jest darmowa

Ważna informacja! Jeśli nie posiadasz dla swojego pojazdu specjalnej karty parkingowej PZPN lub płatnego biletu parkingowego oferowanego przez Park Śląski nie przyjeżdżaj samochodem w bezpośrednie okolice Stadionu. To jest zwyczajnie bez sensu, bo ruch wokół stadionu będzie wzmożony, a remont ulicy Chorzowskiej (choć wczoraj usunięto pachołki ograniczające ruch na tej ulicy na jezdni w stronę Katowic do jednego pasa, jednak jezdnia jest nierówna i w trakcje frezowania) dodatkowo sprawia, że poruszanie się samochodem w tych okolicach jest bardzo uciążliwe. Nasza rada? Na stadion najlepiej jedź tramwajem lub autobusem. Jak informuje Związek Transportu Metropolitalnego, w dniu meczu zostaną uruchomione dodatkowe połączenia, które ułatwią dojazd i powrót ze Stadionu Śląskiego.

- Wszyscy, którzy mają na to spotkanie bilety oraz osoby z akredytacją mogą bezpłatnie jeździć komunikacją miejską od godziny 13.00 tego dnia do godziny 1:00 w nocy - informuje ZTM.

Dodatkowo tuż przed rozpoczęciem meczu i chwilę po jego zakończeniu funkcjonować ma specjalna linia tramwajowa „0". Kursować ona będzie od Placu Wolności w Katowicach do przystanku Chorzów Stadion Śląski. Tramwaj będzie jeździł od ok. godz. 18.30 (z częstotliwością co 5 minut do ok. 20.20). Kolejne kursy realizowane będą z nieco mniejszą częstotliwością, natomiast od godz. 22.50 do 1.00 linia będzie odjeżdżać ponownie co 5 minut.

Linie tramwajowe 6, 9 i 19 obsługiwać będą pojazdy o większej pojemności. Ponadto przed meczem uruchomione zostaną ponadplanowe kursy tych linii tramwajowych. Po wydarzeniu częściej kursować będą linie 6 i 19.

Na liniach autobusowych 830, 840 i M3 realizowane będą dodatkowe kursy, autobusami o zwiększonej pojemności. Dodatkowo od godz. 17.00 linie te będą się zatrzymywać na przystanku Chorzów AKS.

Rozkłady jazdy oraz szczegółowy komunikat dotyczący zaplanowanych zmian znajdują się na stronie internetowej ZTM (www.metropoliaztm.pl). Całodobowa informacja dostępna jest także pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 16 30 30.

Schemat dojazdu tramwajem na mecz Polska-Szwecja
Schemat dojazdu tramwajem na mecz Polska-Szwecja

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców