Egzamin ósmoklasisty 2022 już za nami. Z czym w tym roku musieli zmierzyć się uczniowie?

24 maja ostatnie klasy szkół podstawowych musiały zmierzyć się z pierwszym w ich życiu egzaminem. Czym jego autorzy zaskoczyli nastolatków w tym roku?

Egzamin ósmoklasisty 2022

Ósmoklasiści vs. Fredo

Dziś uczniowie rozpoczęli trzydniowy maraton egzaminów. Tradycyjnie w pierwszej kolejności czekał na nich test z języka polskiego. Lekturą, która pojawiła się w tym roku, była "Zemsta" Aleksandra Fredy. Oprócz pytań zamkniętych i krótkich zadań otwartych, arkusz egzaminacyjny zawierał także miejsce na dłuższą pracę. Nastolatkowie mogli wybrać jeden z poniższych tematów:

  • Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której odwołasz się do wybranej lektury obowiązkowej i innego utworu literackiego.
  • Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem z lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury.

Wszystkie pytania są już dostępne do wglądu na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jak tegoroczny arkusz oceniają sami uczniowie?

- Do egzaminu podszedłem spokojnie. Dzień przed się nie uczyłem. Większość wiedzy zdobywa się cały rok. Nasza nauczycielka bardzo dobrze nas przygotowała. Wystarczyło być uważnym na lekcjach - opowiada Wojciech Szady.
- Przed egzaminem nie było żadnego stresu. Główna zasługa może być w licznych egzaminach próbnych i powtórkach. U kolegów nastroje podobne, tylko nieliczni bardziej zestresowani. W sumie nauczyciele byli bardziej od nas zdenerwowani. Poszło gładko, bez żadnych incydentów. Najbardziej rozbawiła mnie pewna sytuacja. Mój kolega powtarzał ciągle: "Każda lektura może być, byle nie "Zemsta"". Na przekór była "Zemsta". Zadania były dla mnie łatwe. Jak już mówiłem, wystarczyło słuchać na lekcjach. Większość kolegów też wydaje się zadowolonych. Na następne egzaminy mam podobne podejście. W końcu to nie matura - dodaje ósmoklasista.

Z pewnością każdy nastolatek ma swoje własne przemyślenia na temat tegorocznych pytań i ich stopnia trudności, a oddając arkusz niejeden pewne pomyślał: "Niech się dzieje wola Nieba"...

Kiedy kolejne egzaminy?

Język polski był dopiero początkiem zmagań ósmoklasistów. Przed nimi jeszcze dwa mniej lub bardziej stresujące dni:

  • środa, 25 maja – matematyka, godz. 9:00, czas trwania: 100 minut
  • czwartek, 26 maja – język obcy nowożytny, godz. 9:00, czas trwania: 90 minut

Do egzaminów zostało zgłoszonych 502 600 uczniów z prawie 12 600 szkół. W tym roku polskiej młodzieży towarzyszyli również ich rówieśnicy z Ukrainy - ok. 7 150 uczniów z ok. 2 500 szkół.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, największa grupa ósmoklasistów (97,5%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka obcego nowożytnego w języku angielskim. Drugim najczęściej wybieranym językiem był niemiecki. Wybrało go 2,2% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3% ósmoklasistów.

Kiedy poznamy wyniki?

Na informacje o rezultatach ośmiu lat edukacji w szkole podstawowej czekają tysiące uczniów i... jeszcze sobie poczekają. Wyniki mają ukazać się 1 lipca, natomiast młodzież otrzyma zaświadczenia kilka dni później - 8 lipca. Wszystkim ósmoklasistom życzymy, by jutro wszystkie zadania można było policzyć ukochanym twierdzeniem Pitagorasa, a w środę - niezacinających się płyt z nagraniami. Powodzenia!

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Łukasz Matychniak i Seweryn Daniel - Olimpiada Geograficzna

Tarnogórscy uczniowie wśród najlepszych w kraju

Autorzy książki "Linux dla każdego technika i studenta IT"

Książka tarnogórskich uczniów nominowana w konkursie IT

Las

Pomysły na ciekawe ferie w tyskich lasach

Iwona Pilc nagroda kuratora oświaty

Tarnogórzanka z Nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty

ZSP nr 3

Szkoła w Mysłowicach została zamknięta przez szkody górnicze

ZNP

Strajk nauczycieli 1 września? Na Śląsku mówią, jak będzie

Dżungla w mieście Sosnowiec

Warsztaty o ochronie środowiska w Zamku Sieleckim