Ekstremalne zjawiska pogodowe w regionie. Idą upały, a w Wolbromiu biało, jak w zimie

Jak zapowiada Damian Dąbrowski, w najbliższych dniach w regionie będą panować ponad 30-stopniowe upały. Tymczasem nad częścią Zagłębia przetoczyła się nawałnica, która zabieliła cały Wolbrom.

Monika Agnieszka Gmurska / Mateusz Gąsior / Facebook
Grad wolbrom

Jak dowiadujemy się z popularnego bloga metrologicznego Pogoda Dla Śląska dzisiejszego popołudnia temperatura maksymalna w regionie ma wynieść ok. 28/30°C. Jego autor, Damian Dąbrowski przepowiada, że znowu zacznie się robić parno i bardzo gorąco, a nawet upalnie. Nie ma co liczyć na chłodzące powiewy, bo wiatr ma być słaby, ze wschodu i południowego wschodu. Ciśnienie ma być stabilne i będzie utrzymywać się na poziomie ok. 1019 hPa.

- [W środę] Od rana w całym regionie słonecznie i bardzo gorąco. W ciągu dnia zachmurzenie najwyżej małe. Bez opadów. Solidny upał. Temp. max. po południu ok. 31/34°C. Wiatr słaby z południowego wschodu. Ciśnienie minimalnie spadnie do ok. 1015 hPa - prognozuje Damian Dąbrowski.

Potężne gradobicie w Wolbromiu

W poniedziałek ok. 17:00 nad powiatem olkuskim przeszła superkomórka burzowa, która przyniosła silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Opady nie trwały długo, ale były bardzo intensywne. Ulice szybko zamieniły się w rwące potoki, zmuszając kierowców do zatrzymywania swoich pojazdów. Woda uszkodziła jezdnie i zalała wiele posesji, w tym m.in. Nowy Szpital w Olkuszu, zaś wiatr zerwał dachy dwóch zakładów produkcyjnych w Wolbromiu. Do wieczora małopolska straż pożarna otrzymała ok. 150 zgłoszeń dotyczących skutków nawałnicy.

Burza przybrała szczególną postać w Wolbromiu, gdzie doszło do gradobicia. Jak podaje "Gazeta Krakowska" średnica gradu miała sięgać co najmniej trzech centymetrów. Po przejściu nawałnicy miasto wyglądało, jakby zapanowała zima, ponieważ ulice zrobiły się białe od gradu. Burmistrz Wolbromia zwołał sztab kryzysowy, w posiedzeniu którego wziął udział wojewoda małopolski. Zadecydowano o powołaniu dwóch komisji, których zadaniem będzie oszacowaniem strat.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon