Śląsk i Zagłębie wspólnie Europejską Stolicy Kultury? Kohut: „Chodzi nam o to, żeby pokazać, że metropolia to żywy organizm kultury"

Na antenie Radia Piekary europoseł Łukasz Kohut mówił o kandydaturze Śląska i Zagłębia na Europejską Stolicę Kultury w 2029 roku - Śląsk i Zagłębie mają do opowiedzenia bardzo ciekawą historię, także ciekawą dla całego kontynentu.

Fb/Łukasz Kohut
Śląsk i Zagłębie Europejską Stolicą Kultury

Europoseł Łukasz Kohut zabiega o Europejską Stolicę Kultury dla Śląska i Zagłębia. Taka możliwość Polska otrzyma w 2029 roku. Wówczas swoją Stolicę Kultury wyłoni również Szwecja. Jak przyznaje europoseł - od początku mojej kadencji w 2019 roku pracuje nad tym projektem.

Niedługo poznamy kandydata

Nie jest jeszcze przesądzone, które miasto ma zostać Europejską Stolicą Kultury 2029. Była mowa o Katowicach i Sosnowcu, natomiast to, kto zostanie wpisany do wniosku ogłoszone ma być wkrótce podczas konferencji prasowej w tej sprawie, która ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Projekt ma stać się promocją Śląska i Zagłębia oraz siły kultury metropolii.

Rozpoczęliśmy od „Byka", ale przecież jest milion innych kulturalnych wydarzeń, które chcemy pokazać i to musi się wydarzyć w 2029 roku. Chodzi nam o to, żeby pokazać, że metropolia to żywy organizm kultury - w Rozmowie Dnia na antenie Radia Piekary mówił europoseł Łukasz Kohut.

Podziały polityczne mogą stanąć na drodze do sukcesu

Rywale w konkursie o ESK nie są jeszcze znani. Nie wiadomo, które z polskich miast stanie naprzeciw Śląska i Zagłębia. Krążą jedynie plotki m.in. o Lublinie. Metropolia ma być wobec tego pierwszym zgłoszonym miejscem. Decyzja o tym czy projekt zostanie zaakceptowany należy do Ministerstwa Kultury, Decyzja ma być podjęta między majem a wrześniem w 2024 roku. Dla pozytywnego rozpatrzenia sprawy istotne jest, aby wszystko odbyło się poza podziałami politycznymi

Śląsk i Zagłębie mają do opowiedzenia bardzo ciekawą historię, także ciekawą dla całego kontynentu. Śląsk jest typowym regionem pogranicza w swojej historii i dążeniu do języka. Taki most między Śląskiem a Zagłębiem byłby czymś fantastycznym - przyznaje Łukasz Kohut.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon