Eurowybory 2024. Według exit poll wygrała Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego - zdobyła 38,2 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,9 proc. Kolejne są: Konfederacja - 11,9 proc. Trzecia Droga - 8,2 proc. i Lewica - 6,6 proc.. Takie są wyniki exit poll w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Eurowybory

Eurowybory 2024. Wybieraliśmy 53 posłów do Parlamentu Europejskiego

W całym kraju wybieraliśmy 53 posłów do Parlamentu Europejskiego (o jednego więcej niż w 2019 r.). Status komitetu ogólnopolskiego, czyli takiego, który wystawił listy we wszystkich 13 okręgach, miało 7 komitetów: KKW Koalicja Obywatelska, KW Prawo i Sprawiedliwość, KKW Lewica, KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Polexit, KWW Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie.

Tegoroczne eurowybory z pewnością przyniosą wiele zmian, jeżeli chodzi o reprezentację województwa śląskiego. W Parlamencie Europejskim na pewno nie zobaczymy wieloletnich eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej: Jerzego Buzka i Jana Olbrychta, którzy zrezygnowali z kandydowania. Na liście Prawa i Sprawiedliwości nie znalazł się dotychczasowy eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski, a Lewica nie wystawiła Marka Balta, który pięć lat temu został wybrany do PE z listy Koalicji Europejskiej. Z kolei Łukasz Kohut, którego w 2019 r. wybrano z listy Wiosny, tym razem startował jako „trójka” na liście Koalicji Obywatelskiej.

Kto do Parlamentu Europejskiego z województwa śląskiego?

W 2019 roku w województwie śląskim po trzy mandaty zdobyły Koalicja Europejska (Jerzy Buzek, Jan Olbrycht i Marek Balt) oraz Prawo i Sprawiedliwość (Jadwiga Wiśniewska, Izabela Kloc i Grzegorz Tobiszowski, a jeden Wiosna (Łukasz Kohut). Kto przez kolejne pięć lat będzie reprezentował województwo śląskie w Parlamencie Europejskim? Do zdobycia jest (prawdopodobnie) siedem miejsc, ale wybory europejskie mają specyficzną formułę i trudno przewidzieć podział mandatów.

Można obstawiać, że Koalicja Obywatelska w województwie śląskim zdobędzie przynajmnie dwa mandaty – tu raczej pewny jest Borys Budka („jedynka” na liście KO). O kolejny walczyć będą: Mirosława Nykiel („dwójka” na liście) i Łukasz Kohut („trójka” na liście), choć chyba większe szanse ma ten drugi. Dwa mandaty są raczej pewne dla Prawa i Sprawiedliwości – tu można postawić na Jadwigę Wiśniewską („jedynka” na liście). Kolejny mandat zdobędzie prawdopodobnie Patryk Jaki („dwójka” na liście, spadochroniarz z Opola, który w poprzednich eurowyborach wybrany został z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego), lub Izabela Kloc („trójka” na liście, dotychaczasowa eurodeputowana z woj. śląskiego).

Szanse na zdobycie po jednym miejscu w Parlamencie Europejskim mają także: Konfederacja („jedynką” jest Marcin Sypniewski, ale z ostatniego miejsca startuje Dobromir Sośnierz), Trzecia Droga („jedynką” na liście jest Michał Gramatyka) i Lewica („jedynką” jest Maciej Konieczny), choć ten mandat jest mocno niepewny.

To były trzecie wybory w ciągu pół roku i wyborcy są już chyba zmęczni. W wyborach do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., frekwencja w skali kraju według exit poll wyniosła tylko 39,7 proc. Wybory europejskie zresztą zwykle cieszyły się niewielką popularnością. W pierwszych eurowyborach, w których mogliśmy wziąć udział, frekwencja w skali kraju wyniosła zaledwie 20,87 proc. W kolejnych niewiele więcej – 24,53 proc. w 2009 r. i 23,83 proc. w 2014 r. Dopiero w 2019 r. frekwencja wyniosła aż 45,68 proc.

Tobiszowski drzwi

Może Cię zainteresować:

Przemowa po śląsku i kopniak w stylu Bruce’a Lee. Co zapamiętamy z tej kadencji europarlamentu?

Autor: Michał Wroński

07/06/2024

Centrum produkcyjne pokryw baterii Stellantis Gliwice

Może Cię zainteresować:

Branża automotive na Śląsku: będzie spowolnienie „elektrycznej rewolucji”? Odpowiedzi poznamy po niedzielnych wyborach do Europarlamentu

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/06/2024

Parlament Europejski

Może Cię zainteresować:

Oto wszyscy kandydaci do eurowyborów z województwa śląskiego

Autor: Arkadiusz Korejwo

07/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon