Nowe twarze w Sejmiku Województwa Śląskiego. W największym klubie więcej kobiet niż panów

Barbara Chrobok i Ewa Nierychło mają szansę zostać nowymi radnymi Sejmiku Województwa Śląskiego. Miejsce w tym gronie zrobiło się po tym, jak radny Marek Gzik został wybrany na posła, a Henryk Siedlaczek na senatora.

fot. Andrzej Grygiel/ UMWS
Marek Gzik fot UMWS

Komisarz Wyborczy w Katowicach wydał postanowienie stwierdzające wygaśnięcie mandatu dwóch radnych Sejmiku Województwa Śląskiego: prof. Marka Gzika (przez ostatnie 11 miesięcy przewodniczącego Sejmiku) oraz Henryka Siedlaczka. Obaj panowie na mocy decyzji wyborców przenoszą się do parlamentu – Marek Gzik do Sejmu, zaś Henryk Siedlaczek do Senatu.

Ich miejsce mają zająć osoby, które w wyborach samorządowych przeprowadzonych 21 października 2018 roku uzyskały kolejno największą liczbę głosów, a nie utraciły prawa wybieralności i nie zrzekły się pierwszeństwa do objęcia mandatu (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

I tak miejsce po Marku Gziku w okręgu wyborczym nr 4 miałaby zająć Ewa Nierychło (KWW Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska), zaś miejsce po Henryku Siedlaczku w okręgu wyborczym nr 3 miałaby zająć Barbara Chrobok (KWW Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska). Postanowienia w obu tych sprawach zostały w piątek (27 października) wydane przez Komisarza Wyborczego w Katowicach i od razu opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Klub Koalicji Obywatelskiej liczy 22 radnych. Po zmianach może być w nim aż 13 kobiet. Pierwszy raz w historii mogą one stanowić większość w największym sejmikowym klubie.

W poniedziałek, 30 października 2023 r., podczas sesji wybrany powinien zostać nowy przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Andrzej Dziuba Zygmunt Frankiewicz

Może Cię zainteresować:

Oto nowi senatorowie z województwa śląskiego. Pięcioro debiutantów. Z 13 mandatów PiS zdobywa zaledwie dwa

Autor: Michał Wroński

16/10/2023

Marek gzik slazaq

Może Cię zainteresować:

Prof. Marek Gzik w ŚLĄZAQ: Największy sukces samorządu to fakt, że władza centralna utraciła monopol

Autor: Patryk Osadnik

15/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon