Fajer w pałacu w Kopicach. W sobotę 16 września Trzecie Kopickie Spotkania Pałacowe, coś dla wielbicieli historii Górnego Śląska

Kiedyś okazała rezydencja, dziś - okazałe ruiny. Pałac w Kopicach (woj. opolskie) na szczęście nie podzielił losu "Małego Wersalu" w Świerklańcu, ale też nie miał takiego szczęścia jak Moszna. Ten dom rodziny Schaffgotschów, w której główne skrzypce grała Joanna Gryzik von Schaffgotsch, dziedziczka fortuny Karola Goduli, nawet dziś obrazuje potęgę tej familii. Można się o tym przekonać na własne oczy 16 września, podczas Trzecich Kopickich Spotkań Pałacowych.

Palac kopice dzis

Trzecie Kopickie Spotkania Pałacowe stały się tradycją i odbywają się regularnie co roku. W sobotę 16 września odbędzie się trzecia edycja festynu.

Trzecie Kopickie Spotkania Pałacowe w ramach cyklu „Szlosomania, są świętem zabytków architektury rezydencjonalnej województwa opolskiego, którego propagatorem jest Maciej Mischok - Społeczny Opiekun Zabytków, który wraz z księdzem proboszczem Jarosławem Szelągiem zainicjował w 2017 roku pierwsze Europejskie Dni Dziedzictwa w Kopicach.

- Każde województwo ma swoje święto dotyczące zabytków, które wybija się na tle innych. W województwie śląskim jest Industriada – Święto Zabytków Architektury Przemysłowej. W województwie opolskim szczycimy się pałacami i rezydencjami. Jedne z nich są w lepszym stanie, inne czekają na swoją kolej jak np. rezydencja rodziny Schaffgotsch w Kopicach. Założeniem „Szlosomani” jest pokazanie piękna tych, niekiedy zaniedbanych zabytków i dania im drugiej szansy. To ma być promocja wszystkich zabytków rezydencjonalnych województwa opolskiego, nie tylko Mosznej, Niemodlina czy Brzegu - mówi Adrian Niewiadomski z Grupy Kopice.pl

16 września Kopice otwierają się na wszystkich! A będzie działo się wiele interesujących rzeczy. Kopice to historia już nie zapomnianego pałacu i rodziny Schaffgotsch. Te wydarzenie jest wyczekiwane przez wszystkich miłośników lokalnej historii i architektury.

Więcej o codzienności w kopickim pałacu w czasach jego świetności: Śląskie "Downton Abbey". Tak się żyło w pałacu w Kopicach, posiadłości Schaffgotschów, właścicieli m.in. kopalni w Szombierkach

W tym roku gościem specjalnym będzie pisarz Maciej Siembieda, autor bestselerowej powieści sensacyjnej “Kołysanka”, w której wątki historyczne związane z pałacem w Kopicach, łączą się ze współczesną zagadką kryminalną.

Ważnym momentem Trzecich Kopickich Spotkań Pałacowych będzie poświęcenie w kościele parafialnym cudownie uratowanej i odrestaurowanej figury św. Jadwigi Śląskiej, którą ufundowała za życia Joanna hrabina Schaffgotsch.


Program Trzecich Kopickich Spotkań Pałacowych

w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

• od godz. 9:00 otwarcie pałacowej bramy, loteria fantowa oraz ciasto i kawa od gospodyń z Kopic i Więcmierzyc,
• 9:00 – 15:00 otwarte będzie mauzoleum Schaffgotschów (przy kościele),
• 10:30 msza św. w kościele parafialnym w intencji hrabiny Joanny Schaffgotsch i jej rodziny (w trakcie mszy poświęcenie odnowionej figury św. Jadwigi Śląskiej),
• 11:30-15:00 część artystyczna festynu na terenie pałacu.

Gość specjalny: pisarz Maciej Siembieda, autor bestselerowej powieści sensacyjnej “Kołysanka”, w której wątki historyczne związane z pałacem w Kopicach, łączą się ze współczesną zagadką kryminalną (możliwość nabycia książek z dedykacją autora).

Występy artystyczne: uczniowie Szkoły Podstawowej w Kopicach (przedstawienie na podstawie komiksu “Joanna i spółka”), grupa Świta św. Michała z Grodkowa (spektakl o historii Karola Goduli i Joanny Gryczik), zespół Stokrotki 50+ z Nysy, grupa Grodkowianki.
Ponadto do obejrzenia będą pojazdy z PRLu – “duży” i “mały” Fiat, motocykle WSK i Romet, a także policyjny radiowóz Volkswagen T4.

Podczas festynu możliwość zakupu m.in. napojów i kiełbasy z grilla, a także (u pana Stanisława Bojarskiego) pamiątkowych gadżetów oraz książek historycznych.

Adam Kowalski w ŚLĄZAQ Historia Karola Goduli to ogromy potencjał Dziwię się że nikt jeszcze po nią nie sięgnął

Może Cię zainteresować:

Adam Kowalski w ŚLĄZAQ: Historia Karola Goduli to ogromy potencjał. Dziwię się, że nikt jeszcze po nią nie sięgnął

Autor: Maciej Poloczek

26/05/2023

Palac w Brynku

Może Cię zainteresować:

Świerklaniec, Rybna, Brynek, Nakło Śląskie, Kalety i nie tylko. Oto najpiękniejsze pałace powiatu tarnogórskiego

Autor: Urszula Gołkowska

10/04/2022

Slaska arystokracja

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Śląska arystokracja zostawiła po sobie wątpliwą reputację i piękne pałace

Autor: Dariusz Zalega

31/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon