Nieoficjalnie: FEST Festival odwołany. Sprzedaż biletów zablokowana. Trwa demontaż sceny

Nieoficjalnie: FEST Festival zostanie odwołany. Sprzedaż biletów w portalu eBilet została zablokowana. Pojechaliśmy do Parku Śląskiego. Okazało się, że trwa demontaż sceny obok Stadionu Śląskiego. Organizatorom brakuje kilku milionów złotych.

Nieco ponad tydzień przed rozpoczęciem tegorocznej edycji FEST Festivalu zaczęły do redakcji ŚLĄZAG-a docierać informacje, że impreza może się nie odbyć. Firma FOSA, która w poprzednich latach zabezpieczała FEST Festival, tym razem nie podpisała umowy z organizatorami.

– Doszło do komplikacji związanych z zabezpieczeniem imprezy masowej. Kiedy tylko dotarła do nas ta informacja, wezwaliśmy organizatorów do złożenia wyjaśnień. Otrzymaliśmy odpowiednią dokumentację, która jest analizowana – przekazał Łukasz Adamczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Chorzowie.

W czwartek, 3 sierpnia, odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, którzy podtrzymali pozytywną opinię dotyczącą zabezpieczenia festiwalu. W kuluarach usłyszeliśmy jednak, że mieli co do tego zastrzeżenia. Ostateczna decyzja należy natomiast do magistratu i ma zostać podjęta dopiero po weekendzie.

Sprzedaż biletów zablokowana. Trwa demontaż sceny

Część podwykonawców opuściła teren festiwalu. W piątek, 4 sierpnia, około godz. 13.00 pojawiliśmy się Parku Śląskim i rzeczywiście okazało się, że trwa tam demontaż sceny obok Stadionu Śląskiego.

Obecni na miejscu robotnicy przekazali nam, że niektóre ekipy pojechały już do domów, a innym przełożeni nakazali wstrzymanie robót do odwołania.

Dotarliśmy także do osoby z braży eventowej, której firma współpracowała z FEST Festivalem. Jak przekazała, organizatorzy od ubiegłego roku zalegają z płatnościami, dlatego podwykonawcy opuścili teren festiwalu - zażądali pieniędzy, ponieważ nie mieli gwarancji, że w ogóle je dostaną.

- Udało się sprzedać zaledwie kilkanaście tysięcy biletów na tegoroczną edycję festiwalu, co nie wystarczyło na jego przygotowanie. Brakuje kilku milionów złotych - tłumaczy nasz informator. - Stąd spore promocje w ostatnich tygodniach, aby spiąć budżet - dodaje.

Portal eBilet, do którego odsyła oficjalna strona FEST Festivalu, zablokował sprzedaż biletów. Wejściówki są niedostępne także na portalu Going.

Czekamy na oficjalne stanowisko organizatorów FEST Festivalu w tej sprawie. Nieoficjalnie: FEST Festival zostanie odwołany. Nasi rozmówcy twierdzą, że nawet jeśli znajdą się brakujące pieniądze, to logistycznie jego przygotowanie nie będzie już możliwe - zostało zbyt mało czasu. Z Parku Śląskiego wywieziono nawet... przenośne toalety.

Pojawiła się informacja, że organizatorzy FEST-u dzwonili o godz. 16 do Urzędu Miasta w Chorzowie (do bliżej nieokreślonych urzędników) z informacją o oficjalnym odwołaniu imprezy. Rzecznik miasta Łukasz Adamczyk w rozmowie z naszym portalem dementuje te wieści. - Nie mamy żadnego sygnału o odwołaniu festiwalu - mówił tuż przed godz. 17.

Co dalej z FEST Festivalem?

Za kulisami od dawna mówi się o napiętych relacjach pomiędzy gospodarzami miejsca, czyli Parkiem Śląskim, a organizatorami FEST Festivalu, którzy mocno eksploatują ten teren.

- Uszkodzenia dotyczą w większości terenów zielonych (trawników), które wymagają rekultywacji, pojawiają się również uszkodzenia w infrastrukturze (…) W przypadku uszkodzenia terenu lub infrastruktury organizator zostaje zobligowany do wymiany/naprawy uszkodzonego elementu lub obciążony kosztami wymiany/naprawy jeśli zostaje ona wykonana przez Park Śląski - informuje Aneta Miler, rzeczniczka Parku Śląskiego.

Podczas poprzedniej edycji doszło m.in. do uszkodzenia latarni, a także nawierzchni Kręgów Tanecznych, które zostały oddane do użytku niespełna miesiąc przed festiwalem, a na ich modernizację przeznaczono 11 mln złotych. Kolejnym problemem jest zamknięcie znacznej części Parku Śląskiego w czasie FEST Festiwalu oraz utrudnienia związane z przygotowaniami i sprzątaniem po imprezie. Na hałas skarżą się za to mieszkańcy okolicznych osiedli.

Aktualna umowa przewiduje organizację pięciu edycji FEST Festivalu w Parku Śląskim. To oznacza, że po tegorocznym powinny się odbyć jeszcze dwa FEST-y.

- Zarząd Parku Śląskiego nie przewiduje możliwości przedłużenia umowy na dotychczasowych warunkach - podkreśla Aneta Miler.
FEST Festival

Może Cię zainteresować:

Co z FEST Festivalem w Parku Śląskim? Wycofała się agencja ochrony, ale... Ostateczną decyzję podejmie magistrat

Autor: Patryk Osadnik

03/08/2023

Off festiwal 2022

Może Cię zainteresować:

Agnieszka Szydłowska: Pamiętam zachwyt, kiedy w końcu pierwszy raz przyjechałam na OFF-a

Autor: Katarzyna Pachelska

04/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon