FEST Festival rusza już jutro. Większa część parku pozostanie zamknięta przez kilkanaście dni

Trzecia edycja FEST Festivalu rozpocznie się w już środę. Park Śląski od 8 sierpnia w znacznej części obszaru został zamknięty dla spacerowiczów. Wstęp przez tydzień mają tam wyłącznie uprawnione osoby. Jednak wyłączenie części określonych obszarów parku będzie trwało aż do 24 sierpnia.

Przygotowania do FEST Festivalu rozpoczęły się w czwartek, 28 lipca. Wówczas z użytkowania wyłączone zostały określone obszary na terenie parku - m.in. przylegające do Ogrodu Japońskiego, wzdłuż Stadionu Śląskiego oraz te przy Dużym i Małym Stawie Parku Śląskiego. Jednakże od poniedziałku, 8 sierpnia obszar wyłączeń został poszerzony do terenu wzdłuż ulicy Chorzowskiej, przez Aleję Różaną, obok Ogrodu Japońskiego i Rosarium. Do 15 sierpnia wstęp na ten teren mają wyłącznie osoby uprawnione.

"Park musi wrócić do stanu sprzed festiwalu"

Łącznie 28 dni Park Śląski będzie częściowo zamknięty dla spacerowiczów. Powodem jest wielki rozmach organizacyjny wydarzenia. Od 10 do 13 sierpnia w Chorzowie wystąpi ponad 250 artystów na dziesięciu scenach. Jak tłumaczy nam Dariusz Staniak, media i marketing menadżer w firmie Follow The Step, która jest organizatorem wydarzenia, potrzeba czasu, by postawić festiwalowe miasteczko w środku parku.

- Park Śląski nie był całkowicie zamknięty od 28 lipca. Z użytkowania wyłączone zostały tylko obszary, gdzie nasza firma musiała postawić niezbędną infrastrukturę, jak bary, toalety, czy też atrakcje sponsorów. Po festiwalu jesteśmy zobowiązani do oddania parku w stanie, w jakim był przed rozpoczęciem wydarzenia. Nie jesteśmy w stanie do 15 sierpnia zdemontować scen i uprzątnąć całego terenu - wyjaśnia Staniak.

Media menadżer podkreśla, że w ubiegłym roku w 4-dniowym festiwalu wzięło udział ponad 35 tysięcy osób. Aktualnie nie wiadomo jeszcze, ile osób weźmie udział w tegorocznej edycji. Cały czas trwa sprzedaż biletów. Tak duża liczba uczestników wiąże się ze szkodami, które mogą powstać na terenie parku. Przypomnijmy, że w 2021 roku zarząd Parku Śląskiego przeprowadził dodatkowe prace pielęgnacyjne, takie jak m.in. rekultywacja trawników. W ubiegłym roku wyschniętą, przygniecioną trawę można było zobaczyć np. w okolicy hali wystaw Kapelusz oraz tuż pod kolejką linową Elka.

Darek Staniak dodaje również, że Follow The Step jako organizator zobligowany został umową do terminowego oddania użytkowanego terenu parku. Media menadżer nie przewiduje wydłużenia okresu zamknięcia parku. Tereny w całości oddane zostaną do użytkowania w czwartek, 25 sierpnia.

Stowarzyszenie "Nasz Park" nie protestuje

FEST Festival organizowany jest na terenie Parku Śląskiego od 2019 roku. Początkowo wydarzenie miało formułę dwudniową. Jednakże już od samego początku festiwal budził skrajne emocje, szczególnie u okolicznych mieszkańców, którzy skarżyli się na "dudniącą" muzykę do godzin porannych. Stowarzyszeniem, które krytykowało swego czasu sposób organizacji Parku Śląskiego, jest "Nasz Park". Powstało dzięki grupie miłośników Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w październiku 2005 roku.

Przewodnicząca zarządu, Elżbieta Mądry wyjaśnia, że stowarzyszenie nie jest w stanie przeciwstawić się organizacji wydarzenia, ponieważ Park Śląski podpisał długoletnią umowę z organizatorem. - Umowa została podpisana na kilka lat, wobec czego my jako stowarzyszenie nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. Cały czas działamy aktywnie na korzyść parku, przed nami jeszcze wiele ważnych tematów.

Bramy FEST Festiwalu otworzą się w środę, 10 sierpnia o godzinie 13. Natomiast osoby, które zakupiły bilety z polem namiotowym mogą wejść na jego teren od samego rana.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon