Fizyk ze Śląska w Grupie Doradczej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zespół ma ocenić rolę Europy w eksploracji kosmosu

Tomasz Rożek - fizyk, dziennikarz naukowy i założyciel Fundacji Nauka z Zabrza został jednym z członków zespołu High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe (HLAG). Będzie doradzał Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Fb/Tomasz Rożek
Tomasz Rożek w Europejskiej Agencji Kosmicznej

HLAG to Grupa Doradcza Wysokiego Szczebla ds. Ludzkiej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu. Zespół został powołany przez Dyrektora Generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, Josefa Aschbachera. Grupa składa się z 12 osób, a w niej m.in.: Anders Fogh Rasmussen - były sekretarz generalny NATO, Saadia Zahidi - dyrektor Światowego Forum Ekonomicznego, Christoph Schweizer - prezes Boston Consulting i Cristiana Garmendia - była minister nauki i innowacji rządu Hiszpanii.

Dążąc do opracowania dogłębnej i merytorycznej wizji, zdecydowałem się powołać Grupę Doradczą Wysokiego Szczebla ds. Ludzkiej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu (High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe – HLAG) - napisał Josef Aschbacher, założyciel HLAG.

Fizyk z Zabrza w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Grupa HLAG ma ocenić przyszłą rolę Europy w eksploracji kosmosu. Wśród przedstawicieli Polski i pozostałych krajów naszego regionu znalazł się dr Tomasz Rożek - fizyk, dziennikarz naukowy i założyciel Fundacji Nauka z Zabrza. Stanie się on jednym z głosów doradczych.

Zajmuję się edukacją oraz komunikacją naukową i chętnie podzielę się swoim doświadczeniem i intuicjami. Jest mi bardzo miło, że zostałem wybrany do prac w Grupie Doradczej ESA. Europejska Agencja Kosmiczna jest jedną z najważniejszych na świecie instytucji zajmujących się badaniem kosmosu. Rozwój sektora kosmicznego oraz transfer technologii kosmicznych może być (i w wielu miejscach jest) kołem zamachowym nowoczesnych gospodarek. Polska ma bardzo szybko rozwijający się sektor kosmiczny i cieszę się, że będę mógł także o tym opowiedzieć moim koleżankom i kolegom z HLAG - dla portalu Nauka to lubię mówił dr Tomasz Rożek.

Pierwsze spotkanie jeszcze w tym roku

Pierwsze spotkanie grupy HLAG zaplanowano na koniec września w ESTEC (ESA’s European Space Science and Technology Centre) w Noordwyk, w Holandii. Kolejne spotkania, zgodnie z założeniem, mają odbywać się w różnych ośrodkach badawczych ESA, również poza granicami Europy.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon