Francuzi wyprodukowali program dokumentalny o... Śląsku! Co zafascynowało telewizję Arte w naszym regionie?

Francusko-niemiecka stacja telewizyjna Arte, która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości programów dokumentalnych, stworzyła serię o Dolnym i Górnym Śląsku. Program La Silesie, au coeur de l’Europe (Śląsk, w sercu Europy) ma na celu pokazanie kontrastów w geografii, kulturze i bioróżnorodności Śląska. Czego możemy się dowiedzieć z dwóch odcinków dokumentu?

Lesne pogotowie mikolow

Śląsk w Europie

Arte to francusko-niemiecka telewizja dostępna w całej Europie – nawet 70% Europejczyków może ją oglądać w swoim języku ojczystym. Główną osią programową telewizji Arte są dokumenty o kulturze, sztuce i społeczeństwie. Celem stacji jest edukacja i pokazywanie treści wysokiej jakości. Programy Arte często skupiają się na przedstawianiu różnorodności obecnej na całym kontynencie. Działania telewizji Arte są współfinansowane przez Komisję Europejską. Teraz stacja wyprodukowała program, który skupia się na tematyce Śląska – i Dolnego, i Górnego.

Serce Europy

La Silesie, au coeur de l’Europe, czyli Śląsk, w sercu Europy jest programem, który w dwóch odcinkach pokazuje różne twarze Śląska. O założeniach dokumentu stacja Arte pisze tak:

„Od majestatycznych gór Dolnego Śląska po bujne brzegi Odry, Śląsk jest w sercu Europy. Podróżnicy zatrzymują się przy wygasłych wulkanach, lub kontemplują niesamowity neogotycki zamek Czocha, gdzie miejscowa ludność stara się zachować tradycje tego polskiego regionu. W dwóch częściach Śląsk odkrywa swoją szeroką bioróżnorodność i bogate dziedzictwo.” – czytamy w opisie programu.

Stacja wyprodukowała dwa odcinki, każdy skupia się na innych elementach tworzących nasz region. Pierwszy odcinek zatytułowany Au pied de la Sniejka (U podnóży Śnieżki) opowiada o geografii i geologii Śląska. Przedstawia region jako wspaniałe miejsce dla miłośników wędrówek. Twórcy spotykają się z pasjonatami wspinaczki górskiej i grotołazami.

W drugim odcinku, pod tytułem Les rives de l’Oder (Wybrzeże Odry), twórcy skupiają się na śląskiej przyrodzie. Główną bohaterką jest rzeka Odra, która ma ogromny wpływ na bioróżnorodność regionu. W odcinku wystąpił leśnik Jacek Wąsiński z Nadleśnictwa Katowice, który w mikołowskiej Kamionce prowadzi od 1993 roku Leśne Pogotowie. Cały segment programu został poświęcony pracy Jacka i jego syna Mirosława, którzy ratują zwierzęta pokrzywdzone przez postępującą w regionie urbanizację. Poza leśnikami w programie wystąpiły sarny, kaczki, sokoły i inni przedstawiciele fauny dorzecza Odry.

Oba odcinki programu La Silesie, au coeur de l’Europe można zobaczyć na francuskiej stronie stacji Arte. Niestety póki co nie są dostępne dla polskich widzów, dlatego ciężko uzyskać do nich dostęp bez użycia VPN. Dodatkowy problem stanowi bariera językowa, ponieważ program jest dostępny jedyne w wersji francuskojęzycznej. Na szczęście fragment z wizyty w „Leśnym Pogotowiu” można obejrzeć na facebookowej stronie schroniska: https://www.facebook.com/watch...

Zlobek miejski katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice będą miały nowy Oddział Żłobka Miejskiego. Placówka powinna zacząć działać wiosną 2025 roku

Autor: Redakcja

26/06/2024

Donald Tusk Dariusz Klimczak

Może Cię zainteresować:

CPK powstanie, szybka kolej również. Z Katowic do Warszawy w 100 minut

Autor: Michał Wroński

26/06/2024

Natalia przybysz i marcin krupa

Może Cię zainteresować:

Miasto Katowice ujawniło plany koncertu urodzinowego 2024. Dyrektorką artystyczną znana wokalistka

Autor: Wojciech Sontowski

26/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon