Jaśniej i bezpieczniej. Doświetlenie blisko 250 przejść dla pieszych na terenie dróg krajowych

Mimo licznych kampanii i akcji profilaktycznych przeprowadzanych przez policję, tylko w tym roku, w 168 wypadkach na przejściach dla pieszych zginęły 22 osoby. Na pasach znajdujących się na drogach krajowych, w okresie od początku stycznia do końca lipca, odnotowano 15 wypadków. Poprawę bezpieczeństwa pieszych gwarantuje między innymi widoczność na jezdni. Jeszcze w tym roku - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad doświetli przejścia w blisko 250 miejscach.

IMG 0247

W czerwcu br. ruszyło podzielone na 10 części postępowanie w trybie projektuj i buduj. Do tej pory udało się wybrać wykonawców w 6 częściach przetargu na prace doświetleniowe. Inwestycje mają zakończyć się do końca roku. Według informacji z dokumentacji przetargowej, składane oferty mogły dotyczyć dowolnej liczby części. Poszczególne zadania dotyczą dróg na terenie całego województwa śląskiego. To miejsca takie jak DK1 w rejonie Pszczyny i Czechowic-Dziedzic, ale także powiaty: zawierciański, będziński, częstochowski, lubliniecki, kłobucki, gliwicki, tarnogórski, raciborski, wodzisławski, pszczyński, mikołowski czy bielski.

Do tej pory, dla poszczególnych 10 zadań udało się wybrać:

  • I - 19 miejsc przy autostradzie A1. Oświetlenie pojawi się na węźle Częstochowa Południe, oraz w okolicach pobliskich MOPów. Do realizacji zadania wybrano ofertę częstochowskiej firmy Galicki. Koszt to 1,17 mln zł.
  • II - to 44 miejsca na DK11, głównie w Tarnowskich Górach. Zadanie zrealizuje firma Gramar. Koszt to 2,56 mln zł.
  • III - Łącznie 52 miejsca. DK11, tym razem miejscowościach takich jak Ciasna, Tworóg, Brynek, Hanusek, Lubliniec czy Kokotek. Dodatkowo po kilka miejsc na DK42 oraz DK43. Najkorzystniejsza okazała się oferta firmy Gramaru. Koszt to 3,3 mln zł.
  • IV - 23 miejsca - na DK94 (Toszek czy Pyskowice), na DK40 (Pyskowice), na DK78 (Wilcza czy Nieborowice). Tu również najlepsza okazała się oferta firmy Gamar. Koszt to 1,55 mln zł.
  • VIII - 53 miejsca. Na DK46 oświetlenie pojawi się w Janowie, Szczekocinach czy Lelowie. Na DK78 m.in. w Zawierciu czy Kroczycach. Inwestycję zrealizuje ten sam wykonawca, co części II, III i IV. Koszt to 3,91 mln zł.
  • IX - 56 miejsc. To DK78 w Nakle czy Świerklańcu, DK94 w Czeladzi i Będzinie, oraz DK86 w Wojkowicach Kościelnych czy Psarach. Najlepsza ponownie okazała się firma Gramar. Koszt to 400 tys. zł.

W przypadku zadania V i VI unieważniono postępowania. Ofert z najniższą ceną przeważały kwotę, którą zamierzał przeznaczyć na inwestycję zamawiający. Dla zadania VII i X w dalszym ciągu trwa poszukiwanie najlepszych ofert.

Wszystkie powyższe inwestycje będą realizowane dzięki rządowemu Programowi Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon