ZDJECIE GLOWNE DO ARTYKULU 1

Gdzie warto spędzić rodzinne wakacje w Małopolsce? Sprawdź!

Dni mijają, a wakacyjnych planów jak nie było, tak nie ma. To nie tak, że nie szukaliście, ale najzwyczajniej w świecie nie potraficie się zdecydować. Z jednej strony pragniecie aktywnie spędzić czas i to całą rodziną. Zaś z drugiej, nie w głowie Wam długie podróże, zwłaszcza gdy najmłodsi członkowie rodziny niezbyt dobrze je znoszą. Ciekawą wakacyjną opcją jest Małopolska, której bogata oferta turystyczna poleca się na rodzinne wakacje. Poznajcie ją.

Małopolska – dlaczego warto ją odwiedzić?

Małopolska to niezwykle urokliwy region w Polsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Przecież to właśnie w tym województwie wznoszą się najwyższe polskie góry – Tatry. Małopolska to również 6 parków narodowych, 11 parków krajobrazowych, 85 rezerwatów przyrody, jeziora, rezerwaty skalne (z imponującymi formami wapiennymi i naturalnymi kryjówkami), a także Pustynia Błędowska, czyli „polska Sahara”! Oczywiście nie możemy zapominać o malowniczych miejscowościach, które oprócz niezwykłej historii i pięknych widoków, gwarantują moc rodzinnych atrakcji.

Rabka-Zdrój – Miasto na cztery pory roku

Rabka-Zdrój to urokliwe uzdrowisko położone w malowniczej kotlinie, u samego podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, które warto odwiedzić podczas wakacji. Naturalnym bogactwem Rabki są oczywiście solanki, wykorzystywane głównie do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia. Niemniej, na terenie miejscowości nie brakuje atrakcji zarówno dla małych, jak i nieco starszych turystów.

Rabka stawia na rozwój!

Przebywając w Rabce trudno nie wspomnieć o nowoczesnej infrastrukturze uzdrowiskowo-leczniczej oraz sportowo-rekreacyjnej, które stale się rozwijają. Dobrym przykładem są Rabczańskie Bulwary z traktem pieszym i ścieżką rowerową, odnowionymi kładkami i ciekawymi aranżacjami zieleni. Natomiast rekreację zapewnia: ścianka wspinaczkowa, siłownia zewnętrzna i boisko do siatkówki plażowej.

Najnowszą inwestycją w mieście jest Wodny Plac Zabaw składający się z kilku fontann (np. fontanny skalnej, wiru wodnego, kuli wodnych). Oczywiście jest też strumyk z kołem młyńskim i półkami wodnymi.

Rodzinna Rabka

„Miasto Dzieci Świata”, zaprasza na odpoczynek całe rodziny. Najmłodszych, ale także tych nieco starszych, nie trzeba zachęcać do zabawy w Parku Rozrywki „Rabkoland” czy wizyty w Teatrze Lalek „Rabcio”. Sporym zainteresowaniem cieszy się również Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce oraz „Leśna Ścieżka Edukacyjna” na terenie Uroczyska „Krzywoń”.

Sercem miejscowości jest Park Zdrojowy. W pobliżu źródła „Helena” znajdują się ogólnodostępna i bezpłatna Tężnia Solankowa oraz Pijalnia Wód Mineralnych. W parku można aktywnie spędzić czas, korzystając z urządzeń sportowych, kortów tenisowych, placów zabaw, miasteczka komunikacyjnego, a także z Skate Parku czy Street Workout.

Komu w drogę, temu czas

Rabka-Zdrój obfituje w trasy turystyczne, przyrodnicze i kulturowe. Przez miasto przebiega klika szlaków pieszych, które chętnie przemierzają zarówno wytrawni wędrowcy, jak i spacerowicze. Uzdrowisko leży m. in. na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego. Jest on znakowany kolorem czerwonym i liczy aż 519 km długości. Z Rabki wiedzie on na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz (1310 m n.p.m.) przez Maciejową i Stare Wierchy. Aby tego było mało, z centrum miejscowości można wyruszyć na Luboń Wielki (1022 m n.p.m.).

Podsumowując, Rabka-Zdrój oferuje znakomite warunki do leczenia, wypoczynku i rekreacji oraz różnorakie atrakcje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
ul. Parkowa 2
34-700 Rabka-Zdrój
tel. +48 18 26 92 000
e-mail: urzad@rabka.pl
WWW I WIRTUALNY SPACER I FACEBOOK

Nowy Targ – Startuj Tu!

Nowy Targ to hokej, kuśnierze, czyli zima – tak na pewno wielu z Was pomyśli o tym małopolskim mieście. Ale czy latem jest tam co robić?

Można i to wiele! Nowy Targ to doskonała baza, skąd można wyruszać na wyprawę rowerową, górską wędrówkę lub skoczyć ze spadochronem.

Szlaki rowerowe

Słyszeliście o szlaku rowerowym wokół Tatr lub Velo Dunajec? To właśnie z Nowego Targu najlepiej rozpocząć przejażdżkę rowerową w stronę Jeziora Czorsztyńskiego albo wyruszyć wokół Tatr trasą po dawnej linii kolejowej. Nowy Targ i okolice oferują każdemu bez względu na wiek i umiejętności kolarskie trasy płaskie i bardziej górzyste. Wszystkie łączy jeden walor - piękne widoki na góry, jeziora, rzeki, lasy i łąki.

Górskie wędrówki

Kochacie góry? To musicie poznać Gorce. Z Nowego Targu dojdziecie najpopularniejszymi szlakami na ich najwyższy szczyt – Turbacz. Szlak na Łapsową Polanę jest z kolei świetnym pomysłem do rozpoczynania górskiej przygody dla całych rodzin.

Rezerwat przyrody

Lubicie połączenie spaceru i natury? Nowy Targ skrywa wyjątkowy skarb, jakim jest Rezerwat Przyrody Bór na Czerwonem. To unikatowe torfowisko, które można odwiedzić dzięki specjalnej ścieżce edukacyjnej z tarasem widokowym na Tatry i Gorce.

Lot samolotem z widokiem na góry

Nowy Targ to także lotnisko z pięknym widokiem na Tatry i Gorce. Tutaj możecie wykonać skok ze spadochronom, a także polatać w pobliżu gór w samolocie lub szybowcu. Corocznie w lipcu odbywa się tu Piknik Lotniczy.

Nowotarski Rynek - centrum największych wydarzeń muzycznych w regionie

Przybywając do Nowego Targu, warto zajrzeć na Rynek. Rodzinna wycieczka do Muzeum Drukarstwa pozwoli Wam zobaczyć unikatową maszynę z 1848 roku. Na środku Rynku znajduje się historyczny Ratusz, a w nim Muzeum Podhalańskie, gdzie poznacie historię miasta. Sam Rynek jest centrum największych wydarzeń muzycznych w regionie – Przywitania Lata (koniec czerwca) i Jarmarku Podhalańskiego (połowa sierpnia).

Nowotarskiego Rynku nie możecie opuścić bez spróbowania tradycyjnych lodów. Technika i świat pędzą do przodu, ale naturalny smak nowotarskich lodów pozostaje bez zmian.

Pływalnia Miejska z grotą solną i ścianką wspinaczkową

W Nowym Targu znajduje się Pływalnia Miejska, która jest świetnym miejscem do doskonalenia nauki pływania oraz spokojnego relaksu z dala od tłumów. Na terenie Pływalni możecie odpocząć w grocie solnej albo skorzystać ze ścianki wspinaczkowej.

Więcej informacji o Nowym Targu znajdziecie na portalu Urzędu Miasta lub na Facebooku.

Nowy Targ – Startuj Tu!
ul. Krzywa 1
34-400 Nowy Targ
tel. +48 18 261 12 00
e-mail: umnt@um.nowytarg.pl

Szlaki górskie dla każdego

Jeżeli pragniecie, aby Wasze pociechy pokochały góry, tak samo jak Wy, to dlaczego nie rozpocząć górskiej przygody w Małopolsce? Przecież to właśnie w tym regionie nie brakuje szlaków turystycznych i to o różnych poziomach trudności. Część z nich najmłodsi pokonają bez większego wysiłku, a idealna nagroda (np. w postaci pysznego ciasta) będzie czekać na nich w schronisku. Oczywiście upomnijcie się o pieczątkę! Kto wie, może najmłodsi turyści pokochają górskie wędrówki, a kolekcja pieczątek z różnych schronisk będzie wspaniałą pamiątką. Zdajemy sobie sprawę, że nie samym chodzeniem po górach żyje człowiek. Zatem, dlaczego po długim dniu na szlaku nie odwiedzić ciekawych atrakcji w samym sercu polskich Tatr – Zakopanem? Poznajcie je.

Zakoatrakcje, czyli wakacyjne atrakcje w Zakopanem

Zakopane to urokliwe miasto, oferujące szereg różnorodnych atrakcji przez cały rok. Podczas letnich miesięcy Zakopane staje się rajem dla miłośników pieszej wędrówki, dwóch kółek czy długich spacerów. Oczywiście w stolicy polskich Tatr nie brakuje dodatkowych atrakcji, które umilą wakacyjne chwile. Co warto odwiedzić w pierwszej kolejności? „Zakopane Atrakcje”!

Iluzja Park

Iluzja Park zaprasza małych jak i dużych turystów do niezwykłego świata magii, iluzji, zagadek i tajemnic, rozciągającego się na dwóch piętrach Dworca Tatrzańskiego (ul. Krupówki 12) w Zakopanem. Zwiedzający w końcu dowiedzą się na czym polega lewitacja i sztuka znikania, zobaczą deszcz lecący do góry zaprzeczający grawitacji, najprawdziwsze pioruny o mocy 2 000 000 Volt, uderzające w krzyż na Giewoncie połączone z pokazem dźwiękowym, a także przeżyją halny, wiejący z prędkością 156 km/h. Iluzja Park to miejsce, w którym magia przeplata się z nauką, a na każdym kroku czai się niezapomniana przygoda.

Największa Papugarnia Egzotyczne Zakopane

Na 280 m2 powierzchni Papugarnii Egzotyczne Zakopane (ul. Droga do Olczy 11) można spotkać 100 pięknych okazów (np. Lorysy Górskie, Wielkie Ary), różniących się nie tylko wielkością, umaszczeniem, ale również charakterem. Papugi są niezwykle towarzyskie. Same przylatują do gości, aby usiąść na ich ramieniu czy przedramieniu. Karmą również nie pogardzą.

Myszogród

Myszogród znajduje się w podziemiach kamienicy w górnej części legendarnych Krupówek (Krupówki 81 B) i już od pierwszego spotkania pozwala poczuć magię. Atrakcja kryje 200 m2 zamieszkiwanych przez ponad 1000 myszek, pochodzących z różnych hodowli (m.in. myszki egipskie, myszki długowłose, myszki brązowe czy mysie baranki), które żyją w baśniowych, a także nietypowych miejscach (np. statek UFO, książka, gitara).

Podwodny świat, jakiego jeszcze nie widzieliście!

Podwodny Świat to idealna rozrywka dla całych rodzin, ukazująca piękno flory i fauny w towarzystwie audio przewodnika. W górskim potoku z przepływem 100 tys. litrów wody/h warto wypatrywać pstrągów, meksykańskich jaskiń, żółwiej wyspy, a także żabek. Okazuje się, że Indianie wykorzystują ich jad, aby zatruć swoje strzały.

Zastrzyk adrenaliny

Osoby, które pragną poczuć dreszczyk emocji, powinny obowiązkowo wybrać się na gigantyczną, 8-torową zjeżdżalnię - Góralski Ślizg, gwarantującą doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Z kolei na miłośników ekstremalnych wrażeń czeka zjazd na…pontonie z Wielkiej Krokwi! Zastrzyk adrenaliny? Gwarantowany!

Jedno jest pewne, osoby decydujące się odwiedzić jedną z niezwykłych atrakcji w Zakopanem, z pewnością przeżyją niesamowitą przygodę!

Zakopane Atrakcje” zapraszają!

Raj dla rowerzystów

Zgadza się! Małopolska to najprawdziwszy raj dla rowerzystów. To właśnie w tym regionie znajdują się szlaki do kolarstwa górskiego, długodystansowe trasy rowerowe VeloMałopolska, a także ścieżki i drogi gravelowe. Aby tego było mało, część małopolskich tras rowerowych biegnie przez najpiękniejsze miejsca w regionie jak: Szlak Orlich Gniazd, Dolinę Karpia, Pustynię Błędowską, Puszczę Dulowską, Dolinę Dłubni i wiele więcej.

Wakacje – czas, start!

Nie da się ukryć, że Małopolska to idealne miejsce na wakacyjny wyjazd i to w rodzinnym gronie. Region może pochwalić się licznymi atrakcjami, zabytkami, trasami pieszymi i rowerowymi. Tym samym każdy członek rodziny i to bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. Mieszkańcy Śląska i Zagłębia, którzy dopiero planują swój letni urlop, nie powinni zbyt długo zwlekać z decyzją. Bez wątpienia warto zarezerwować nocleg i odliczać dni do upragnionych wakacji w gronie najbliższych osób.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon