Godzinna nawałnica przeszło przez województwo śląskie. Strażacy interweniowali aż 109 razy

Ponad godzinna nawałnica przeszła wczoraj nad dużą częścią województwa śląskiego. Pomimo krótkiego czasu trwania strażacy interweniowali aż 109 razy. Najwięcej wezwań pochodziło z Katowic i powiatu gliwickiego. Ich główną przyczyną były uszkodzenia wiatrołomów.

Intensywne opady

W czwartek, 11 sierpnia w godzinach popołudniowych nad województwem śląskim przeszła krótka, lecz intensywna nawałnica. Strażacy w województwie śląskim interweniowali 109 razy. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w powiecie gliwickim i Katowicach.

Zgłoszenia w większości dotyczyły powalonych konarów

Jak poinformował nas kpt. Damian Dudek, oficer prasowy KM PSP w Gliwicach w samym powiecie odnotowano 12 zdarzeń, z czego większość dotyczyła powalonych drzew i konarów. Na szczęście na terenie powiatu nie doszło do szkód materialnych.

Natomiast w Katowicach z powodu silnego wiatru z budynku wielorodzinnego spadł tynk. Jak informuje kpt. Rafał Gruszka szkody szacowane są na 5 tysięcy złotych. Oprócz tego oficer podkreśla, że w czwartek, 11 sierpnia odnotowano wzmożoną ilość interwencji, z czego większość dotyczyła powalonych drzew i konarów na drogi.

IMGW w czwartek, 11 sierpnia wydało ostrzeżenie I stopnia dotyczące gwałtownego wzrostu stanu wody Warty Górnej na odcinku do Poraja. Jednak pomimo zapowiedzi, na wodowskazach rzek woj. śląskiego nie odnotowano stanów ostrzegawczych, ani alarmowych.

Niezbyt optymistyczna prognoza Damiana Dąbrowskiego

Pomimo początkowych napawających optymizmem prognoz pogody długi weekend w naszym regionie zapowiada się pod znakiem chmur i opadów. Jak zapowiada meteorolog ze Świętochłowic, piątek będzie słoneczny i gorący - w granicach 25 stopni Celsjusza.

Na sobotę, 13 sierpnia Damian Dąbrowski zapowiada zachmurzenie duże i opady deszczu w większości kraju. Temperatura powietrza będzie wahać się w granicach 21-23 stopni Celsjusza. Niedziela w prognozach Dąbrowskiego będzie zmienna. Według zapowiedzi zachmurzenie będzie zmienne od całkowitego, po umiarkowane. Temperatura powietrza będzie wahać się w granicach 22-25 stopni Celsjusza.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon