Górnik Zabrze po dwunastu latach zmieni właściciela? Nieoficjalnie wiadomo, że jest trzech potencjalnych inwestorów

Władze Zabrza rozmawiają z potencjalnymi inwestorami na temat sprzedaży Górnika. Nieoficjalnie wiadomo o trzech podmiotach – czy po dwunastu latach klub zmieni właściciela?

Fot. FB/ Lukas Podolski
Lukas Podolski

Przypomnijmy, że o rozmowach dotyczących sprzedaży Górnika poinformował Łukasz Olkowicz, dziennikarz „Przeglądu Sportowego”. – Ciekawe informacje z Zabrza. Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik spotyka się z inwestorami i rozmawia o sprzedaży klubu. Górnik po 12 latach może zmienić właściciela – napisał na Twitterze Olkowicz. Małgorzata Mańka-Szulik potwierdziła te informacje na niedawnej konferencji związanej z podpisaniem umowy na budowę czwartej trybuny Areny Zabrze, ale dodała, że miasto prowadzi takie rozmowy „nieustannie”.

Rozmowy w sprawie klubu trwają…

Mówi się o tym, że w rozmowach dotyczących inwestora uczestniczy aktywnie Lukas Podolski, który niedawno przedłużył kontrakt z zabrzańskim klubem o dwa kolejne sezony. Jak stwierdziła prezydent Zabrza „zapewne Lukas Podolski otwiera wiele drzwi” i „przy jego boku łatwiej nam rozmawiać”. Jak dodała, „zainteresowanych jest wielu”. Nieoficjalnie wiadomo, że miasto rozmawia obecnie z trzema podmiotami zainteresowanymi przejęciem klubu.

Sprzedaży klubu chcą także kibice, którzy liczą, że z nowym właścicielem Górnik wróci do czasów świetności. Sebastian Dziębowski, jeden z zabrzańskich radnych, napisał w mediach społecznościowych: – Uważam, że jest to duża szansa dla naszego Górnika i co najważniejsze dla miasta , które zostanie odciążone finansowo. Mam nadzieję, że jak najszybciej dojdzie do porozumienia i wypracowania odpowiednich warunków dla obu stron.

Co więcej, wraz z Zabrzańską Inicjatywą Społeczną uruchomił… e-referendum w sprawie sprzedaży klubu. Głosować można na stronie stowarzyszenia do 30 czerwca. Jak zapowiedział Dziębowski, wyniki przedstawione zostaną prezydent Zabrza oraz radnym.

… a długi rosną

Przypomnijmy, że w kwietniu 2011 roku – decyzją Rady Miasta (16 radnych było „za”, 7 „przeciw”) – Zabrze stało się większościowym udziałowcem Górnika obejmując pakiet 52 procent akcji klubu. Zadłużenie Górnika wynosiło wówczas 32 miliony złotych. W kwietniu tego roku zabrzański klub opublikował raport finansowy za 2022 rok. Straty wciąż rosną – w sumie jest to już ponad 143 mln złotych. W 2022 roku klub wydał więcej na wynagrodzenia, wzrosły też koszty działalności operacyjnej, jednak trzeba zaznaczyć, że strata (2,3 mln złotych) była znacznie mniejsza niż rok wcześniej (prawie 10,5 mln zł w 2021). Zeszłoroczne przychody zabrzańskiego klubu osiągnęły niespełna 43 mln złotych.

Podolski

Może Cię zainteresować:

Lukas Podolski zamierza kupić Górnika Zabrze. „To klub, który ma największy potencjał w Ekstraklasie"

Autor: Arkadiusz Nauka

22/08/2022

Lukas Podolski

Może Cię zainteresować:

Nowy kontrakt Podolskiego to dla Górnika Zabrze obietnica europejskich pucharów

Autor: Arkadiusz Nauka

21/05/2023

Lukas podolski stadion gornik zabrze

Może Cię zainteresować:

Lukas Podolski: Po pierwsze, jestem Ślązakiem. Muszę kochać te podwórka i familoki, bo one są moje

Autor: Marcin Zasada

10/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon